Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Roman Rutkowski projektuje rynek w Rawiczu

 

Czas czytania: ~4 min


Na początku sierpnia rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na projekt rewitalizacji rynku w Rawiczu

 

IXLUo3b3CR2KD4xnQ7K3hTYYrCSPygv4VUj68ajKjtYeFXsuaSj2MTBYfnCq_i-nagroda-2.jpg

I nagroda: Roman Rutkowski Architekci

Roman Rutkowski i jego współpracownicy z wrocławskiej pracowni zmienią oblicze rynku w Rawiczu. To oni bowiem zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej rewitalizacji rynku wraz z przylegającymi do niego deptakami. Konkurs miał na calu znalezienie najciekawszej wizji wykreowania w centrum miasta nowej, atrakcyjnej przestrzeni publicznej, uniwersalnej, umożliwiającej różnorodną aranżację w zależności od potrzeb funkcjonalno-użytkowych czy pór roku.

XiK3kfnUtgSO6ryeuIZ8MG4k8O1MydEJAPOof8BMSKQf67opsJK6h9Av0S9G_i-nagroda-4.jpg

I nagroda: Roman Rutkowski Architekci

Roman Rutkowski, który kilka lat temu zaprojektował szeroko komentowaną i różnie ocenianą rewitalizację placu Nowy Targ we Wrocławiu, mówi: „W architekturze wszystko jest ważne. Tak, jak w wielu innych dziedzinach życia, także i w tutaj liczy się balans. Architektura nie jest układem zero-jedynkowym: wbrew pozorom, zawarta w projekcie jedna cecha wcale nie oznacza wyłączenia z tego projektu cech innych, a równowaga między różnymi czynnikami nie wyklucza architektury charakternej, o wyraźnym indywidualnym rysie i jednocześnie w różnych sensach właściwej”. Architekt ma na koncie realizacje zarówno stricte architektoniczne (np. wielokrotnie nagradzane projekty domów jednorodzinnych), jak i wizje urbanistyczne, place, przestrzenie publiczne.

q0yNtD6nWAiLgAJwBIGpVLqljWOTpZxOIiHMHUetGmZ5KkX250gLBYI6tp1z_i-nagroda-1.jpg

I nagroda: Roman Rutkowski Architekci

Według jury konkursu w Rawiczu – to właśnie Roman Rutkowski ze swoim zespołem zaproponował najciekawszy projekt dla rynku i jego okolic. Nadesłane na konkurs prace oceniało jury w składzie: Maciej Hawrylak, Celina Pilżys-Kosmatka, Piotr Kostka, Magdalena Krogulec, Bogusław Wowrzeczka, Sylwia Sikora. Sąd konkursowy najwyżej ocenił pomysł zespołu Romana Rutkowskiego (w składzie: Roman Rutkowski, Marta Matynia, Grzegorz Łochnicki), który to projekt, nieco wbrew nadanej mu nazwie „Superposadzka” operuje skromnymi środkami wyrazu. „Praca najpełniej odpowiada na postawione w regulaminie konkursu oczekiwania Zamawiającego, w tym przede wszystkim na „uzyskanie możliwie najbardziej uniwersalnej i mobilnej, wspólnej przestrzeni publicznej, pozwalającej na jej różnorodną aranżację w zależności od potrzeb funkcjonalno-użytkowych, pór roku itp.” – można przeczytać w uzasadnieniu jury.

3AagtnKkwcZLKp09yCANyTxpBqrFnovF7F2g0pXOmmTjabopJN4s4XvcpNSp_i-nagroda-3.jpg

I nagroda: Roman Rutkowski Architekci

Zespół biura Roman Rutkowski Architekci w autorskim opisie projektu wyraźnie zaznaczył, że celem projektu jest przestrzeń skromna i elegancka, „pozbawiona niepotrzebnego napięcia materiałowego i geometrycznego zastosowanych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych”. Głównym elementem tej wizji jest tytułowa „superposadzka”, czyli szlifowana szara kostka granitowa ułożona na rynku i wyposażona w ortogonalny raster charakterystycznych znaczników rozmieszczonych równomiernie w obydwu kierunkach w interwale ok. 2.65 m. Znaczniki te pełnią w przestrzeni rynku ważną rolę: „Znaczniki budują geometrię posadzki i porządkują przestrzeń, są też miejscem lokowania wszelkich mebli miejskich na rynku: wbudowanego oświetlenia posadzkowego, ławek, koszy, lamp, stojaków rowerowych, słupków ulicznych, wbudowanych gniazdek elektrycznych”. Jury konkursu bardzo wysoko oceniło prostotę zaproponowanych rozwiązań. Jak mówili jurorzy, te minimalistyczne rozwiązania pozwoliły na przywrócenie rynkowi i pasażom historycznej rangi otaczającej te przestrzenie publiczne architektury i docenienie jej wartości historycznej i zabytkowej.

uQaGbqu08njPLRrlL9Csr6nlitY3QKYh4I21MXrhLZjBpQNyOnai4nmyx1OQ_ii-nagroda-2.jpg

II nagroda: Robert Witczak

dY7Q4yRzI73gNORZxC3P9BG4zMpMKFvSNzxFYloEAq6vK06TYXkrRmZjDOic_ii-nagroda-3.jpg

II nagroda: Robert Witczak

VqrUKRJUNjqYIkWzML43I4zjZC69NmTY6El848r9FVzQVeLeX2Vcq0rKFXNr_ii-nagroda-1.jpg

II nagroda: Robert Witczak

Drugą nagrodę w konkursie otrzymał projekt Roberta Witczaka, który zaproponował dla ryku nową nawierzchnię o charakterze „dywanu miejskiego”, dający – jak to ujęto w werdykcie jury – „rozwiązanie o wysokiej jakości kompozycji przestrzennej zapewniającej jednocześnie komfort użytkowania a przede wszystkim kreując nowy wizerunek serca miasta o wysokiej rozpoznawalności wpływając tym samym na wzmocnienie tożsamości miasta”.

nREocoDn468wm25dzTVvBGOJOuKKQGEC56wDn1EpzgvLjWdKTXSFgypspAnh_iii-nagroda-2.jpg

III nagroda: Barbara Jaworska i Marcin Jaworski

AKndghhdpvjf7Qe0vknS3rud5UVkBGWpVL6yMtSJ556bqTgP02pnvVKzQRRB_iii-nagroda-1.jpg

III nagroda: Barbara Jaworska i Marcin Jaworski

Trzecią nagrodę przyznano wizji, zgłoszonej przez Barbarę Jaworską i Marcina Jaworskiego, którzy po to, by lepiej wydobyć z przestrzeni zabytkowy ratusz zaprojektowali dwie różne posadzki dla placu – reprezentacyjną i parkingową. Obie wyznaczone zróżnicowaną posadzką strefy przestrzeni rozdzielono także buforem rekreacyjnym – pasem zieleni.

Źródło informacji: rawicz.bip.gov.pl, wroclaw.sarp.org.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.
Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.

Sarnie Osiedle to projekt, który został opracowany przez uznaną pracownię architektoniczną Medusa Gr ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera