Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Konkursu International VELUX Award 2016 rozstrzygnięty

 

Czas czytania: ~4 min


Pod koniec listopada, podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie, zostali wyłonienie globalni zwycięzcy międzynarodowego konkursu dla studentów architektury IVA 2016

 

gMwFA2vjnTbKT016ceijbeYdGQDCw8vBTZlZuIh8kGKrI1nJpQw6a62fmDKv_1920-berlin-5.jpg

Pod koniec listopada, podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie, zostali wyłonienie globalni zwycięzcy międzynarodowego konkursu dla studentów architektury IVA 2016. Laureatami zostali studenci z Republiki Korei i Chin. Polscy studenci otrzymali nagrodę regionalną, i tym samym wzięli udział w finalnej rywalizacji zwycięzców.

Podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie, dziesięciu regionalnych laureatów konkursu IVA 2016, w tym studenci z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, przedstawiło członkom jury i innym obecnym architektom prezentacje swoich projektów inspirowanych światłem dziennym. Trzyosobowy zespół polskich studentów w składzie: Łukasz Gąska, Marta Sowińska oraz Kamil Głowacki, zaprezentował swój zwycięski projekt „Okno rozpraszające światło” („Light Scattering Window”), który w pierwszym etapie konkursu okazał się najlepszy w regionie Europa Wschodniai Bliski Wschód w kategorii „Światło naturalne w budynkach”. Ideą „Okna rozpraszającego światło” było stworzenie kompleksowego rozwiązania, które byłoby proste, intuicyjne, umożliwiło szerokie zastosowanie, oraz w łatwy sposób zmieniało charakter światła, jednocześnie nie ingerując zbytnio w wygląd i sposób działania tradycyjnych okien. Najważniejszą jego funkcją jest zmiana bezpośredniego światła słonecznego, w światło rozproszone, bardziej funkcjonalne, dające równomierne oświetlenie oraz zahamowanie przegrzewania się pomieszczeń.

oMD3Yq9WuK13fYKYZhpdJAk8Q02mrCfXCnY1DITSKYcLEjWAVUzEVSQCD54N_1920-berlin-6.jpg

"Dojście do finalnej rywalizacji w ramach konkursu International VELUX Award i świetna prezentacja projektu na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie to duży sukces polskich studentów, którzy zyskali uznanie jury złożonego z wybitnych architektów. Jestem dumna z polskiego zespołu i wierzę, że nagroda regionalna będzie dla nich doskonałym impulsem do dalszego rozwoju i sukcesów na polu architektury inspirowanej światłem dziennym" - mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX.

Nagrodę globalną IVA 2016 zdobyły dwa projekty. W kategorii „Światło naturalne w budynkach” zwyciężył projekt „Redystrybucja światła” („Redistribution of Light”) przygotowany przez studentówz Korei Południowej. Projekt jest próbą odpowiedzi na problem słabo doświetlonych pomieszczeń mieszkalnych, z których aż 10% stanowią mieszkania w suterenie. Światło naturalne dostaje się do pomieszczeń przez ruchomą strukturę szklaną. W ciągu dnia element szklany jest przesuwany do pomieszczenia, a w nocy wypychany na zewnątrz, aby wykorzystywać światło elektrycznez pomieszczeń do oświetlania wąskich uliczek.

q8mdr5eaZ138LAotKDHZQ8ovo6YU9XNdoPdDb54bJlMIZT6LRbK8X3jB5643_1920-berlin-1.jpg

W kategorii „Badania nad światłem naturalnym” zwyciężył projekt zespołu z Chin, „Światło dla niewidomych” (“Light for the Blind”). Studenci badali możliwości stworzenia całkowicie nowej metody wyczuwania światła i cienia, dzięki której ludzie nie będą już zależni wyłącznie od doświadczania światła za pomocą wzroku – będą mogli poczuć je dłońmi i stopami. Zespół badał materiały reagujące na światło rozszerzaniem I kurczeniem, które umożliwią „odczytywanie” powierzchni oświetlonychi ocienionych za pomocą dotyku – jak alfabetu Braille’a.

"Dla firmy VELUX bardzo ważny jest kontakt z przyszłymi pokoleniami architektów i inspirowanie ich. Nagroda ma zachęcać studentów architektury, ich wykładowców i uczelnie do badania możliwości wykorzystania światła dziennego w budynkach i pracy nad jego aspektami wizualnymi i energetycznymi" — mówi Per Arnold Andersen, dyrektor konkursu International VELUX Award.

xNEZG7RN8seCkcdRkv4uYd8KrHYmpczE2dkF4Xmbw459C6FWnHsicF4kFr6Z_800-berlin-3.jpg

W jury konkursu zasiadają uznani na całym świecie architekci i dziennikarze, w tym Omar Gandhi, Christine Murray, polski architekt, Zbigniew Reszka, Francesco Veenstra i Per Arnold Andersen.

Pierwsze posiedzenie jury miało miejsce w czerwcu w Kopenhadze. Spośród niemal 600 nadesłanych projektów jurorzy wybrali 10 laureatów nagród regionalnych. Wyróżnieni studenci wykazali się wysokim poziomem profesjonalizmu i zrozumieniem istotnej roli, jaką światło dzienne odgrywa w architekturze. Pokazali także, jak za pomocą kreatywnych, zintegrowanych rozwiązań światło dzienne może tworzyć dodatkową przestrzeń w miastach i terenach o gęstej zabudowie.

Konkurs International VELUX Award 2016 wzbudził duże zainteresowanie na całym świecie. Do rywalizacji zgłosiło się ponad 2780 zespołów, złożonych z niemal 5000 studentów z 97 krajów. Każdyz nich przedstawił swoje kreatywne podejście do tematu światła dziennego w budynkachi eksperymentów ze światłem dziennym.

Konkurs IVA odbywa się co dwa lata. Do udziału zapraszani są studenci z całego świata, a jego głównym motywem jest „Światło przyszłości”. Celem jest zaangażowanie studentów architektury w prace nad tym, jak wykorzystać światło dzienne jako główne źródło energii i oświetlenia w budynkach oraz jak zapewnić w nich zdrowe i dobre warunki do życia.

Więcej informacji o International VELUX Award 2016, zwycięskie projekty z całego świata i inspirujące prace studentów znaleźć można na stronie IVA.VELUX.com.

Źródło: materiał prasowy


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera