Konkursu International VELUX Award 2016 rozstrzygnięty - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Konkursu International VELUX Award 2016 rozstrzygnięty

 

Czas czytania: ~4 min


Pod koniec listopada, podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie, zostali wyłonienie globalni zwycięzcy międzynarodowego konkursu dla studentów architektury IVA 2016

 

gMwFA2vjnTbKT016ceijbeYdGQDCw8vBTZlZuIh8kGKrI1nJpQw6a62fmDKv_1920-berlin-5.jpg

Pod koniec listopada, podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie, zostali wyłonienie globalni zwycięzcy międzynarodowego konkursu dla studentów architektury IVA 2016. Laureatami zostali studenci z Republiki Korei i Chin. Polscy studenci otrzymali nagrodę regionalną, i tym samym wzięli udział w finalnej rywalizacji zwycięzców.

Podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie, dziesięciu regionalnych laureatów konkursu IVA 2016, w tym studenci z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, przedstawiło członkom jury i innym obecnym architektom prezentacje swoich projektów inspirowanych światłem dziennym. Trzyosobowy zespół polskich studentów w składzie: Łukasz Gąska, Marta Sowińska oraz Kamil Głowacki, zaprezentował swój zwycięski projekt „Okno rozpraszające światło” („Light Scattering Window”), który w pierwszym etapie konkursu okazał się najlepszy w regionie Europa Wschodniai Bliski Wschód w kategorii „Światło naturalne w budynkach”. Ideą „Okna rozpraszającego światło” było stworzenie kompleksowego rozwiązania, które byłoby proste, intuicyjne, umożliwiło szerokie zastosowanie, oraz w łatwy sposób zmieniało charakter światła, jednocześnie nie ingerując zbytnio w wygląd i sposób działania tradycyjnych okien. Najważniejszą jego funkcją jest zmiana bezpośredniego światła słonecznego, w światło rozproszone, bardziej funkcjonalne, dające równomierne oświetlenie oraz zahamowanie przegrzewania się pomieszczeń.

oMD3Yq9WuK13fYKYZhpdJAk8Q02mrCfXCnY1DITSKYcLEjWAVUzEVSQCD54N_1920-berlin-6.jpg

"Dojście do finalnej rywalizacji w ramach konkursu International VELUX Award i świetna prezentacja projektu na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie to duży sukces polskich studentów, którzy zyskali uznanie jury złożonego z wybitnych architektów. Jestem dumna z polskiego zespołu i wierzę, że nagroda regionalna będzie dla nich doskonałym impulsem do dalszego rozwoju i sukcesów na polu architektury inspirowanej światłem dziennym" - mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX.

Nagrodę globalną IVA 2016 zdobyły dwa projekty. W kategorii „Światło naturalne w budynkach” zwyciężył projekt „Redystrybucja światła” („Redistribution of Light”) przygotowany przez studentówz Korei Południowej. Projekt jest próbą odpowiedzi na problem słabo doświetlonych pomieszczeń mieszkalnych, z których aż 10% stanowią mieszkania w suterenie. Światło naturalne dostaje się do pomieszczeń przez ruchomą strukturę szklaną. W ciągu dnia element szklany jest przesuwany do pomieszczenia, a w nocy wypychany na zewnątrz, aby wykorzystywać światło elektrycznez pomieszczeń do oświetlania wąskich uliczek.

q8mdr5eaZ138LAotKDHZQ8ovo6YU9XNdoPdDb54bJlMIZT6LRbK8X3jB5643_1920-berlin-1.jpg

W kategorii „Badania nad światłem naturalnym” zwyciężył projekt zespołu z Chin, „Światło dla niewidomych” (“Light for the Blind”). Studenci badali możliwości stworzenia całkowicie nowej metody wyczuwania światła i cienia, dzięki której ludzie nie będą już zależni wyłącznie od doświadczania światła za pomocą wzroku – będą mogli poczuć je dłońmi i stopami. Zespół badał materiały reagujące na światło rozszerzaniem I kurczeniem, które umożliwią „odczytywanie” powierzchni oświetlonychi ocienionych za pomocą dotyku – jak alfabetu Braille’a.

"Dla firmy VELUX bardzo ważny jest kontakt z przyszłymi pokoleniami architektów i inspirowanie ich. Nagroda ma zachęcać studentów architektury, ich wykładowców i uczelnie do badania możliwości wykorzystania światła dziennego w budynkach i pracy nad jego aspektami wizualnymi i energetycznymi" — mówi Per Arnold Andersen, dyrektor konkursu International VELUX Award.

xNEZG7RN8seCkcdRkv4uYd8KrHYmpczE2dkF4Xmbw459C6FWnHsicF4kFr6Z_800-berlin-3.jpg

W jury konkursu zasiadają uznani na całym świecie architekci i dziennikarze, w tym Omar Gandhi, Christine Murray, polski architekt, Zbigniew Reszka, Francesco Veenstra i Per Arnold Andersen.

Pierwsze posiedzenie jury miało miejsce w czerwcu w Kopenhadze. Spośród niemal 600 nadesłanych projektów jurorzy wybrali 10 laureatów nagród regionalnych. Wyróżnieni studenci wykazali się wysokim poziomem profesjonalizmu i zrozumieniem istotnej roli, jaką światło dzienne odgrywa w architekturze. Pokazali także, jak za pomocą kreatywnych, zintegrowanych rozwiązań światło dzienne może tworzyć dodatkową przestrzeń w miastach i terenach o gęstej zabudowie.

Konkurs International VELUX Award 2016 wzbudził duże zainteresowanie na całym świecie. Do rywalizacji zgłosiło się ponad 2780 zespołów, złożonych z niemal 5000 studentów z 97 krajów. Każdyz nich przedstawił swoje kreatywne podejście do tematu światła dziennego w budynkachi eksperymentów ze światłem dziennym.

Konkurs IVA odbywa się co dwa lata. Do udziału zapraszani są studenci z całego świata, a jego głównym motywem jest „Światło przyszłości”. Celem jest zaangażowanie studentów architektury w prace nad tym, jak wykorzystać światło dzienne jako główne źródło energii i oświetlenia w budynkach oraz jak zapewnić w nich zdrowe i dobre warunki do życia.

Więcej informacji o International VELUX Award 2016, zwycięskie projekty z całego świata i inspirujące prace studentów znaleźć można na stronie IVA.VELUX.com.

Źródło: materiał prasowy


Podepnij swój artykuł

tagi

Odnowa zabytku: kościół franciszkanów w Zamościu
Odnowa zabytku: kościół franciszkanów w Zamościu

17 września 2021 roku oficjalnie zakończył się proces przebudowy kościoła franciszkanów w Zamościu. ...

BIM a architektura zrównoważona
BIM a architektura zrównoważona

Technologia cyfrowego modelowania budynków - BIM nie tylko pozwala na bardziej skuteczną i szybszą p ...

Praktyczny wymiar zrównoważonej architektury. Nowoczesna stolarka z PVC-U. Webinarium Schüco
Praktyczny wymiar zrównoważonej architektury. Nowoczesna stolarka z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Schüco, które tym razem będzie poświęcone nowoczesne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera