Maciej Warot zwycięzcą Archi-World Academy Awards - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Maciej Warot zwycięzcą Archi-World Academy Awards

 

Czas czytania: ~2 min


Maciej Warot zdobył nagrodę Archi-World Academy Awards. To odbywający się co dwa lata międzynarodowy konkurs na najlepsze projekty studenckie.

 

dcmmOpJlUjl79ytnCsTfVykko0hqmjrOd2yf8W2W8b1EFtdjxDXKFOiuisof_dom-w-katowicach01.jpg

Maciej Warot zdobył nagrodę Archi-World Academy Awards. To odbywający się co dwa lata międzynarodowy konkurs na najlepsze projekty studenckie. W jury konkursu zasiadali już m.in. Zaha Hadid, Daniel Libeskid, Kengo Kuma czy Thomas Herzog, prezydentem dwóch ostatnich edycji konkursu był profesor Juhani Pallasmaa. W tym roku na konkurs nadesłano blisko dwa tysiące projektów. Jury wybrano 12 najlepszych prac, którym przyznano nagrody. Wśród nich znalazł się Polak - Maciej Warot.

ckIQJ2etsnawAiJZxOKhEMJi4VEXFAx07ntanmxAngcZ6yhC4MLKEqdBO5D5_dom-w-katowicach02.jpg
frpvsgEH6TUGHWl4LNFsc74JsFzr51zeQzW3C7jfLG4ImwSyZdWarGEpWPuw_dom-w-katowicach03.jpg

Maciej Warot jest kolejnym młodym polskim architektem, który został doceniony w międzynarodowym plebiscycie. Lubimy się chwalić sukcesami Polaków zagranicą, cieszyliśmy się już z osiągnięć m.in. Macieja Siudy i Hugona Kowalskiego. Teraz międzynarodowe jury doceniło koncepcję eksperymentalnego osiedla mieszkaniowego, które wymyślił absolwent Politechniki Śląskiej.

iMgxWfydbs1kINhBrGuSjFRRWeCYwLSdxNmQsOA1Juy5X1BuJsKlqGpAeFUP_dom-w-katowicach04.jpg
XcGMyG0w2CiUsqPMgwTDpputPNXYYMJX7or6lhQfhWyWkKMrfXRLshyplJHI_dom-w-katowicach05.jpg

Maciej Warot opracował projekt pod nazwą "Dom w Katowicach". To koncepcja eksperymentalnego zespołu mieszkaniowego zlokalizowanego na terenach ogrodów działkowych w Katowicach Bogucicach. Zamysł architekta, dzięki swojemu innowacyjnemu podejściu do koncepcji zamieszkiwania w mieście mógł zostać oceniony w konkursie Archi-World Academy Awards, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Responsible Future Architecture”.


Maciej Warot tak pisze o nagrodzonym projekcie: „Praca dyplomowa „Dom w Katowicach. Mieszkanie w ogrodzie” stanowi próbę odpowiedzi na zagadnienie roli współczesnego sposobu mieszkania w mieście. Przy rosnących potrzebach mieszkaniowych, coraz wyższym stopniu izolacji osiedli deweloperskich, oraz dużej ilości anonimowych przestrzeni publicznych, oraz dynamicznym i zmiennym stylu życia w mieście - projekt proponuje organizację życia w zespole mieszkaniowym dla dedykowanych grup społecznych”. Projekt zakłada powstanie przestrzeni mieszkalnej, w której występują także ogrody społeczne i przestrzenie współdzielone. Innymi słowy osiedle miałoby służyć nie tylko do mieszkania, ale i do współdziałania z sąsiadami, spędzania czasu poza czterema ścianami pokoju.

mFhzEniH8rqc4IZG0OaSGX8sg9gNcqxaEPGKWl2kAa0q7ZdB1RaXA4gMvTfw_dom-w-katowicach06.jpg

Maciej Warot swoje osiedle zaprojektował dla konkretnej lokalizacji – terenu ogródków działkowych w dzielnicy Katowice Bogucice. Bo ważnym elementem założenia jest też zieleń, nie tylko wypełniająca przestrzenie pomiędzy budynkami, ale i przenikająca się z wnętrzami domów. Swoją koncepcję autor traktuje nie jako „suchy” projekt architektoniczny. Mówi: „to próba zaprojektowania życia w strukturze społecznej za pomocą architektury, w duchu mieszkalnictwa posiadającego własne ogrody, przestrzenie współdzielone, miejsce pracy czy przestrzenie publiczne”. Fakt, że projekt został doceniony w konkursie, dotyczącym architektury przyszłości może być dla nas wskazówką, że być może właśnie w takim kierunku będzie się rozwijało nowoczesne budownictwo mieszkaniowe.


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom z czapką z pracowni IFAgroup
Dom z czapką z pracowni IFAgroup

W pracowni IFAgroup powstał projekt domu jednorodzinnego w jednej z dzielnic Gdańska. Ta okolica jes ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach
Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, którego tematem będzie prezentacja innowacyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera