Maciej Warot zwycięzcą Archi-World Academy Awards - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Maciej Warot zwycięzcą Archi-World Academy Awards

 

Czas czytania: ~2 min


Maciej Warot zdobył nagrodę Archi-World Academy Awards. To odbywający się co dwa lata międzynarodowy konkurs na najlepsze projekty studenckie.

 

dcmmOpJlUjl79ytnCsTfVykko0hqmjrOd2yf8W2W8b1EFtdjxDXKFOiuisof_dom-w-katowicach01.jpg

Maciej Warot zdobył nagrodę Archi-World Academy Awards. To odbywający się co dwa lata międzynarodowy konkurs na najlepsze projekty studenckie. W jury konkursu zasiadali już m.in. Zaha Hadid, Daniel Libeskid, Kengo Kuma czy Thomas Herzog, prezydentem dwóch ostatnich edycji konkursu był profesor Juhani Pallasmaa. W tym roku na konkurs nadesłano blisko dwa tysiące projektów. Jury wybrano 12 najlepszych prac, którym przyznano nagrody. Wśród nich znalazł się Polak - Maciej Warot.

ckIQJ2etsnawAiJZxOKhEMJi4VEXFAx07ntanmxAngcZ6yhC4MLKEqdBO5D5_dom-w-katowicach02.jpg
frpvsgEH6TUGHWl4LNFsc74JsFzr51zeQzW3C7jfLG4ImwSyZdWarGEpWPuw_dom-w-katowicach03.jpg

Maciej Warot jest kolejnym młodym polskim architektem, który został doceniony w międzynarodowym plebiscycie. Lubimy się chwalić sukcesami Polaków zagranicą, cieszyliśmy się już z osiągnięć m.in. Macieja Siudy i Hugona Kowalskiego. Teraz międzynarodowe jury doceniło koncepcję eksperymentalnego osiedla mieszkaniowego, które wymyślił absolwent Politechniki Śląskiej.

iMgxWfydbs1kINhBrGuSjFRRWeCYwLSdxNmQsOA1Juy5X1BuJsKlqGpAeFUP_dom-w-katowicach04.jpg
XcGMyG0w2CiUsqPMgwTDpputPNXYYMJX7or6lhQfhWyWkKMrfXRLshyplJHI_dom-w-katowicach05.jpg

Maciej Warot opracował projekt pod nazwą "Dom w Katowicach". To koncepcja eksperymentalnego zespołu mieszkaniowego zlokalizowanego na terenach ogrodów działkowych w Katowicach Bogucicach. Zamysł architekta, dzięki swojemu innowacyjnemu podejściu do koncepcji zamieszkiwania w mieście mógł zostać oceniony w konkursie Archi-World Academy Awards, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Responsible Future Architecture”.


Maciej Warot tak pisze o nagrodzonym projekcie: „Praca dyplomowa „Dom w Katowicach. Mieszkanie w ogrodzie” stanowi próbę odpowiedzi na zagadnienie roli współczesnego sposobu mieszkania w mieście. Przy rosnących potrzebach mieszkaniowych, coraz wyższym stopniu izolacji osiedli deweloperskich, oraz dużej ilości anonimowych przestrzeni publicznych, oraz dynamicznym i zmiennym stylu życia w mieście - projekt proponuje organizację życia w zespole mieszkaniowym dla dedykowanych grup społecznych”. Projekt zakłada powstanie przestrzeni mieszkalnej, w której występują także ogrody społeczne i przestrzenie współdzielone. Innymi słowy osiedle miałoby służyć nie tylko do mieszkania, ale i do współdziałania z sąsiadami, spędzania czasu poza czterema ścianami pokoju.

mFhzEniH8rqc4IZG0OaSGX8sg9gNcqxaEPGKWl2kAa0q7ZdB1RaXA4gMvTfw_dom-w-katowicach06.jpg

Maciej Warot swoje osiedle zaprojektował dla konkretnej lokalizacji – terenu ogródków działkowych w dzielnicy Katowice Bogucice. Bo ważnym elementem założenia jest też zieleń, nie tylko wypełniająca przestrzenie pomiędzy budynkami, ale i przenikająca się z wnętrzami domów. Swoją koncepcję autor traktuje nie jako „suchy” projekt architektoniczny. Mówi: „to próba zaprojektowania życia w strukturze społecznej za pomocą architektury, w duchu mieszkalnictwa posiadającego własne ogrody, przestrzenie współdzielone, miejsce pracy czy przestrzenie publiczne”. Fakt, że projekt został doceniony w konkursie, dotyczącym architektury przyszłości może być dla nas wskazówką, że być może właśnie w takim kierunku będzie się rozwijało nowoczesne budownictwo mieszkaniowe.


Podepnij swój artykuł

tagi

Kompleks Varso czeka na wieżę
Kompleks Varso czeka na wieżę

Varso – to nazwa, w której łączy się kilka nowo powstałych w Warszawie obiektów i przestrzeni. Najwi ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera