Maciej Warot zwycięzcą Archi-World Academy Awards - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Maciej Warot zwycięzcą Archi-World Academy Awards

 

Czas czytania: ~2 min


Maciej Warot zdobył nagrodę Archi-World Academy Awards. To odbywający się co dwa lata międzynarodowy konkurs na najlepsze projekty studenckie.

 

dcmmOpJlUjl79ytnCsTfVykko0hqmjrOd2yf8W2W8b1EFtdjxDXKFOiuisof_dom-w-katowicach01.jpg

Maciej Warot zdobył nagrodę Archi-World Academy Awards. To odbywający się co dwa lata międzynarodowy konkurs na najlepsze projekty studenckie. W jury konkursu zasiadali już m.in. Zaha Hadid, Daniel Libeskid, Kengo Kuma czy Thomas Herzog, prezydentem dwóch ostatnich edycji konkursu był profesor Juhani Pallasmaa. W tym roku na konkurs nadesłano blisko dwa tysiące projektów. Jury wybrano 12 najlepszych prac, którym przyznano nagrody. Wśród nich znalazł się Polak - Maciej Warot.

ckIQJ2etsnawAiJZxOKhEMJi4VEXFAx07ntanmxAngcZ6yhC4MLKEqdBO5D5_dom-w-katowicach02.jpg
frpvsgEH6TUGHWl4LNFsc74JsFzr51zeQzW3C7jfLG4ImwSyZdWarGEpWPuw_dom-w-katowicach03.jpg

Maciej Warot jest kolejnym młodym polskim architektem, który został doceniony w międzynarodowym plebiscycie. Lubimy się chwalić sukcesami Polaków zagranicą, cieszyliśmy się już z osiągnięć m.in. Macieja Siudy i Hugona Kowalskiego. Teraz międzynarodowe jury doceniło koncepcję eksperymentalnego osiedla mieszkaniowego, które wymyślił absolwent Politechniki Śląskiej.

iMgxWfydbs1kINhBrGuSjFRRWeCYwLSdxNmQsOA1Juy5X1BuJsKlqGpAeFUP_dom-w-katowicach04.jpg
XcGMyG0w2CiUsqPMgwTDpputPNXYYMJX7or6lhQfhWyWkKMrfXRLshyplJHI_dom-w-katowicach05.jpg

Maciej Warot opracował projekt pod nazwą "Dom w Katowicach". To koncepcja eksperymentalnego zespołu mieszkaniowego zlokalizowanego na terenach ogrodów działkowych w Katowicach Bogucicach. Zamysł architekta, dzięki swojemu innowacyjnemu podejściu do koncepcji zamieszkiwania w mieście mógł zostać oceniony w konkursie Archi-World Academy Awards, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Responsible Future Architecture”.


Maciej Warot tak pisze o nagrodzonym projekcie: „Praca dyplomowa „Dom w Katowicach. Mieszkanie w ogrodzie” stanowi próbę odpowiedzi na zagadnienie roli współczesnego sposobu mieszkania w mieście. Przy rosnących potrzebach mieszkaniowych, coraz wyższym stopniu izolacji osiedli deweloperskich, oraz dużej ilości anonimowych przestrzeni publicznych, oraz dynamicznym i zmiennym stylu życia w mieście - projekt proponuje organizację życia w zespole mieszkaniowym dla dedykowanych grup społecznych”. Projekt zakłada powstanie przestrzeni mieszkalnej, w której występują także ogrody społeczne i przestrzenie współdzielone. Innymi słowy osiedle miałoby służyć nie tylko do mieszkania, ale i do współdziałania z sąsiadami, spędzania czasu poza czterema ścianami pokoju.

mFhzEniH8rqc4IZG0OaSGX8sg9gNcqxaEPGKWl2kAa0q7ZdB1RaXA4gMvTfw_dom-w-katowicach06.jpg

Maciej Warot swoje osiedle zaprojektował dla konkretnej lokalizacji – terenu ogródków działkowych w dzielnicy Katowice Bogucice. Bo ważnym elementem założenia jest też zieleń, nie tylko wypełniająca przestrzenie pomiędzy budynkami, ale i przenikająca się z wnętrzami domów. Swoją koncepcję autor traktuje nie jako „suchy” projekt architektoniczny. Mówi: „to próba zaprojektowania życia w strukturze społecznej za pomocą architektury, w duchu mieszkalnictwa posiadającego własne ogrody, przestrzenie współdzielone, miejsce pracy czy przestrzenie publiczne”. Fakt, że projekt został doceniony w konkursie, dotyczącym architektury przyszłości może być dla nas wskazówką, że być może właśnie w takim kierunku będzie się rozwijało nowoczesne budownictwo mieszkaniowe.


Podepnij swój artykuł

tagi

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku - drewniana bryła dla mieszkańców
Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku - drewniana bryła dla mieszkańców

Centrum Aktywności Lokalnej CAL w Rybniku, projekt architektoniczny pracowni MWArchitekci Marleny Wo ...

Webinarium Schüco: Zdrowy budynek – najnowsze trendy i innowacje
Webinarium Schüco: Zdrowy budynek – najnowsze trendy i innowacje

Zdrowy budynek – najnowsze trendy i innowacje to temat webinarium architektonicznego firmy Schüco, k ...

Webinarium Knauf: Izolacyjność akustyczna. Laboratorium a rzeczywistość.
Webinarium Knauf: Izolacyjność akustyczna. Laboratorium a rzeczywistość.

Hałas dopada nas wszędzie, na ulicy, w pracy, w szkole, w urzędzie, a nawet we własnym domu. Negat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera