Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Moontopia – Polka na Księżycu

 

Czas czytania: ~3 min


Moontopia – to konkurs, ogłoszony w ubiegłym roku przez brytyjski „Eleven Magazine”. Jego celem było poszukanie najciekawszych pomysłów na budowę osiedla… na Księżycu.

 

Bw0jzXpnsdEv7ShAMqQ7BpY7RwbN8ChZhIrx4OPWyojpIahsCM3SoAj0gfE2_moontopia1.jpg

Moontopia – to konkurs, ogłoszony w ubiegłym roku przez brytyjski „Eleven Magazine”. Jego celem było poszukanie najciekawszych pomysłów na budowę osiedla… na Księżycu. Uczestnicy konkursu mieli zaprojektować samowystarczalną, bezpieczną osadę, zapewniającą miejsce do życia i do pracy dla pierwszych osadników, naukowców, a także turystów.

TKdQFMlg56xsJIf6q2tXAMfIkjaA51tRhRc298qgPbsLA4sYsLJ7dNZnBbbk_moontopia2.jpg

Moontopia – co zresztą sugeruje nazwa konkursu – jest koncepcją utopijną na razie nie ma mowy o kolonizowaniu innych planet czy Księżyca. Jednak pomysły na zasiedlenie kosmosu coraz częściej są brane pod uwagę – choćby ze względu na prawdopodobną klęskę ekologiczną, która czeka naszą planetę. Mówi się, że w budowaniu domów poza kulą ziemską pomoże technologia druku 3D – dzięki niemu nie trzeba będzie transportować na inne planety materiałów budowlanych. A jak wiemy, próby „drukowania” domów są już całkiem zaawansowane. 

M2X7cOl5jjHrrLovv9W3wgpiNw3TDEcGazocrzHkuXoaRKNO3u8SQhSCc3Ov_moontopia3.jpg

W konkursie Moontopia pierwsza nagroda powędrowała do zespołu z składzie: Monika Lipińska, Laura Nadine Olivier, Inci Lize Ogun. Monika Lipińska jest absolwentką studiów pierwszego stopnia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, Laura Nadine Olivier jest z Niemiec, Inci Lize Ogun z Włoch. Młode architektki opracowały projekt pt. „Lunar Test Lab”, zakładający tworzenie zabudowań właśnie w oparciu o technologię druku 3D. Projektantki opracowały konstrukcje z włókna węglowego. Te przypominające origami struktury mogłyby być drukowane i składane na miejscu, już na powierzchni Księżyca. W nagrodzonym projekcie mieszkalna kolonia jest budowana warstwa po warstwie, niczym Matrioszka. Każda kolejna wydrukowana warstwa powiększa budynek, a zarazem stanowi osłonę spodnich warstw. Dzięki takiej konstrukcji kolonia mogłaby być także rozbudowywana w miarę potrzeb.

AhDYlyvqArtp5IEkFwlZbPkpf69zi6sgizjXiq6p8sn1aRT7PzsNUQJEtvpx_moontopia4.jpg

Nagrodzony w konkursie Moontopia konkurs, to nie tylko kształt przyszłych budynków, ale i wizja ich struktury chemicznej i technicznej, która służyć ma nie tylko ochronie, ale i produkcji tlenu czy wody. Tak to opisują same architektki: „Wiatry słoneczne na powierzchni księżyca zawierają atomy wodoru, które są wyłapywane i przechowywane w warstwach powłoki, a następnie przekształcane w atomy tlenu. Zewnętrzna ‘skorupa’ składa się z kilku osobnych membran. Pierwsza z nich zawiera roztwór wodny, który odbiera i przekazuje kationy wodoru do następnych warstw (zwilżone kationy są stabilniejsze od suchych). Kolejna membrana posiada silniki odwrotnej dializy z trzema modułami. Każdy z modułów zawiera aniony elementów powszechnie występujących w księżycowym regolicie; żelazo (Fe), krzem (Si), chlor (Cl) i azot (N). Przekazywanie ich od jednego modułu do drugiego jest możliwe dzięki nanoporowatym warstwom, które utrzymują migracje atomów w jednym kierunku, zawsze ku niższej gęstości. Silniki te są więc podzielone na kilka porowatych warstw opartych na pojęciu odwróconej dializy. Warstwy te zawierają następujące związki: Fe (OH) 2, SiCl4 i Si02. Wodór przechodzi przez różne warstwy i przyczynia się do rozbicia tych związków, dzięki czemu otrzymujemy wodę oraz tlen”.

Źródło informacji: eleven-magazine.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Znamy zdobywców Nagrody Architektonicznej Prezydenta m. st. Warszawy
Znamy zdobywców Nagrody Architektonicznej Prezydenta m. st. Warszawy

12 grudnia wieczorem, podczas uroczystej gali w Teatrze Studio ogłoszono laureatów corocznego konkur ...

Pracownia SLAS wygrywa konkurs architektoniczny
Pracownia SLAS wygrywa konkurs architektoniczny

Pracownia SLAS zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt nowego gmachu Akade ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Przed nami dwunasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architekto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera