Wielka porażka - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wielka porażka

 

Czas czytania: ~3 min


YKLYbc4qf4yVik0WZbQRWmCKfQgDqlxhT1R8XMiVzyeo2OgKwrop2YKEUCMN_heygate.jpg
Heygate, zbudowane w latach 70. jedno z najbardziej znanych brytyjskich osiedli mieszkaniowych jest właśnie wyburzane.

Wbrew obiegowej opinii blokowiska i duże osiedla mieszkaniowe nie były domeną tylko krajów Bloku Wschodniego. Prefabrykowane bloki dla setek tysięcy mieszkańców powstawały w całej Europie i dziś nie tylko kraje postkomunistyczne nie wiedzą, co z nimi robić. Bo wiele z nich jest w złym stanie technicznym, inne (ze względu na niski komfort mieszkań) zamieniły się w getta dla ubogich i niestety często niebezpiecznych ludzi. Z buntem bezrobotnych, zamieszkujących podparyskie blokowiska musiała niegdyś radzić sobie Francja; w Niemczech wiele z takich osiedli po prostu stoi pustych.
IFDYXPuCJ3YGo4EgStLEyymy35GWRRYfhcHuUKtKCLu9HsowqcEbn1KCnJAX_heygate1.jpg
Podobne kłopoty dotykają Wielkiej Brytanii, w której dodatkowo duże osiedla z lat 60. i 70. budowano w trudnej dziś do powszechnej akceptacji estetyce brutalizmu. Takie jest też (a raczej było) Heygate – osiedle, zaprojektowane przez Tima Tinkera, a oddane do użytku w 1974 roku. Powstało w okolicy Elephant and Castle w południowym Londynie, przez wiele lat było uważane za świetne miejsce do mieszkania. Niskie szeregowce, ustawione rzędami oddzielały od ulic (wydzielając zarazem teren osiedla) wysokie, potężne bloki; na terenie osiedla zaplanowano też sporo terenów zielonych oraz rekreacyjnych. Charakterystycznym elementem Heygate były betonowe łączniki i pomosty, łączące poszczególne budynki na wysokości kilku pięter lub ciągnące się wzdłuż bloków. W najlepszym momencie swojego istnienia Heygate było zamieszkane przez ponad 1200 rodzin (osiedle liczy 1260 mieszkań).

Z czasem komunalne osiedle stawało się coraz mniej komfortowe, a coraz bardziej zniszczone i zapuszczone. W latach 90., podobnie jak inne tego typu założenia urbanistyczne, zaczęło tracić dotychczasowych lokatorów, których zastąpili najmniej zarabiający przedstawiciele mniejszości narodowych, bezrobotni i drobni przestępcy. Dalsze istnienie osiedla w tej formie było niemożliwe, bo zaczęło zamieniać się w bardzo niebezpieczne getto.
xbzGKxGQ8f6xVkWErqVYnfOQ29gVDjVYL5IaIUqnyhkl4bE6JNRABXLNhGpB_heygate3.jpg
W 1997 roku, w czasie swojej kampanii wyborczej, osiedle odwiedził Tony Blair, obiecując jego rewitalizację, remont połączony z szeroko zakrojonym programem społecznym. Przez lata lokalne władze wiele razy sugerowały rozmaite rozwiązania, co dalej zrobić z Heygate. Obliczono, że poszukiwanie rozwiązania i omawianie wielu możliwości (od remontu po wyburzenie) trwało 10 lat.

W 2004 roku władze Southwark (dzielnicy, do której należą też okolice Elephant and Castle) przyjął, zaplanowany na koszt 1,5 miliarda funtów nowy plan zagospodarowania i rewitalizacji całej okolicy – znalazły się w nim zapisy o wyburzeniu całego kwartału Elephant and Castle, stojącego tam domu towarowego, mniejszych pawilonów handlowych oraz osiedla. Kilka dni temu pierwsze buldożery zaczęły wyburzać Heygate. Według nowego planu dla tego rejonu Londynu w miejscu osiedla ma powstać... nowe osiedle, tak samo duże i pod wieloma względami podobne do Heygate.
eVIRZWczPVdPvUhLp95ti1ibtAittWfz5dpElAkZidWIJMY0eTn99oxkHR5q_heygate7.jpg
W internecie można znaleźć dziesiątki artykułów i całych blogów poświęconych osiedlu – projekt jego wyburzenia miał całą rzeszę przeciwników. Dla wielu Brytyjczyków (nie tylko znawców architektury) osiedle było miejscem „kultowym”, służyło też za scenerię wielu filmów – w tym bardzo znanego w Wielkiej Brytanii sensacyjnego obrazu ” Harry Brown”, w którym główną rolę odtwarzał Michael Caine, urodzony i wychowany bardzo niedaleko osiedla Heygate...


Foto: guardian.co.uk, Wikipedia, imdb.com

Podepnij swój artykuł

tagi

Innowacyjny konkurs na projekt parku w Warszawie
Innowacyjny konkurs na projekt parku w Warszawie

7 maja 2021 roku ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji parku o charakterze miejskim w d ...

Prefabrykacja w architekturze
Prefabrykacja w architekturze

Po okresie zniechęcenia do prefabrykacji spowodowanej doświadczeniami okresu PRL, w tej chwili wraca ...

Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?
Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?

Co jest ważne? Współczynnik U, komfort użytkowania czy wpływ docieplenia na trwałość przegrody? Proj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera