Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wielka porażka

 

Czas czytania: ~3 min


YKLYbc4qf4yVik0WZbQRWmCKfQgDqlxhT1R8XMiVzyeo2OgKwrop2YKEUCMN_heygate.jpg
Heygate, zbudowane w latach 70. jedno z najbardziej znanych brytyjskich osiedli mieszkaniowych jest właśnie wyburzane.

Wbrew obiegowej opinii blokowiska i duże osiedla mieszkaniowe nie były domeną tylko krajów Bloku Wschodniego. Prefabrykowane bloki dla setek tysięcy mieszkańców powstawały w całej Europie i dziś nie tylko kraje postkomunistyczne nie wiedzą, co z nimi robić. Bo wiele z nich jest w złym stanie technicznym, inne (ze względu na niski komfort mieszkań) zamieniły się w getta dla ubogich i niestety często niebezpiecznych ludzi. Z buntem bezrobotnych, zamieszkujących podparyskie blokowiska musiała niegdyś radzić sobie Francja; w Niemczech wiele z takich osiedli po prostu stoi pustych.
IFDYXPuCJ3YGo4EgStLEyymy35GWRRYfhcHuUKtKCLu9HsowqcEbn1KCnJAX_heygate1.jpg
Podobne kłopoty dotykają Wielkiej Brytanii, w której dodatkowo duże osiedla z lat 60. i 70. budowano w trudnej dziś do powszechnej akceptacji estetyce brutalizmu. Takie jest też (a raczej było) Heygate – osiedle, zaprojektowane przez Tima Tinkera, a oddane do użytku w 1974 roku. Powstało w okolicy Elephant and Castle w południowym Londynie, przez wiele lat było uważane za świetne miejsce do mieszkania. Niskie szeregowce, ustawione rzędami oddzielały od ulic (wydzielając zarazem teren osiedla) wysokie, potężne bloki; na terenie osiedla zaplanowano też sporo terenów zielonych oraz rekreacyjnych. Charakterystycznym elementem Heygate były betonowe łączniki i pomosty, łączące poszczególne budynki na wysokości kilku pięter lub ciągnące się wzdłuż bloków. W najlepszym momencie swojego istnienia Heygate było zamieszkane przez ponad 1200 rodzin (osiedle liczy 1260 mieszkań).

Z czasem komunalne osiedle stawało się coraz mniej komfortowe, a coraz bardziej zniszczone i zapuszczone. W latach 90., podobnie jak inne tego typu założenia urbanistyczne, zaczęło tracić dotychczasowych lokatorów, których zastąpili najmniej zarabiający przedstawiciele mniejszości narodowych, bezrobotni i drobni przestępcy. Dalsze istnienie osiedla w tej formie było niemożliwe, bo zaczęło zamieniać się w bardzo niebezpieczne getto.
xbzGKxGQ8f6xVkWErqVYnfOQ29gVDjVYL5IaIUqnyhkl4bE6JNRABXLNhGpB_heygate3.jpg
W 1997 roku, w czasie swojej kampanii wyborczej, osiedle odwiedził Tony Blair, obiecując jego rewitalizację, remont połączony z szeroko zakrojonym programem społecznym. Przez lata lokalne władze wiele razy sugerowały rozmaite rozwiązania, co dalej zrobić z Heygate. Obliczono, że poszukiwanie rozwiązania i omawianie wielu możliwości (od remontu po wyburzenie) trwało 10 lat.

W 2004 roku władze Southwark (dzielnicy, do której należą też okolice Elephant and Castle) przyjął, zaplanowany na koszt 1,5 miliarda funtów nowy plan zagospodarowania i rewitalizacji całej okolicy – znalazły się w nim zapisy o wyburzeniu całego kwartału Elephant and Castle, stojącego tam domu towarowego, mniejszych pawilonów handlowych oraz osiedla. Kilka dni temu pierwsze buldożery zaczęły wyburzać Heygate. Według nowego planu dla tego rejonu Londynu w miejscu osiedla ma powstać... nowe osiedle, tak samo duże i pod wieloma względami podobne do Heygate.
eVIRZWczPVdPvUhLp95ti1ibtAittWfz5dpElAkZidWIJMY0eTn99oxkHR5q_heygate7.jpg
W internecie można znaleźć dziesiątki artykułów i całych blogów poświęconych osiedlu – projekt jego wyburzenia miał całą rzeszę przeciwników. Dla wielu Brytyjczyków (nie tylko znawców architektury) osiedle było miejscem „kultowym”, służyło też za scenerię wielu filmów – w tym bardzo znanego w Wielkiej Brytanii sensacyjnego obrazu ” Harry Brown”, w którym główną rolę odtwarzał Michael Caine, urodzony i wychowany bardzo niedaleko osiedla Heygate...


Foto: guardian.co.uk, Wikipedia, imdb.com

Podepnij swój artykuł

tagi

Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem
Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem

Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie został wybudowany w 1973 roku według projektu ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami
Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami

Żółty krokodyl – to właśnie widzą w tej bryle dzieci. Dorośli dostrzegają w pilastym dachu echo fabr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera