Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dyscyplina przede wszystkim

 

Czas czytania: ~2 min


N6Z3LXy0Vl0A1vZLzS6PmBXVQaCz2t3QB7dXA1FkjonXSJ3wngCxObT7lUL4_university-of-minnesota-1.jpg
Gmach Wydziału Inżynierii Lądowej University of Minnesota w Dultuth oddano do użytku w 2010 roku, a już został on wyróżniony wieloma nagrodami architektonicznymi.
FpyJ7hl5XqJQR16KzAmnAXVzkffom8MCbq8a1qFWkFu57DpGYK3xyuAljbmT_university-of-minnesota-2.jpg
Wbrew przysłowiu że „szewc bez butów chodzi”, inżynierowie, projektujący od strony technicznej uczelnię dla swoich młodszych kolegów stanęli na wysokości zadania: budynek nie tylko posiada Złoty Certyfikat LEED, ale jest też chwalony za doskonałe połączenie nowoczesności z funkcjonalnością. Kosztem 15 milionów dolarów powstał obiekt, o którym można powiedzieć, że jest „high-tech”.
x9Q76YEHYPCiWj2HMT3dy9ZHjFkHTkkL9ErEokmwZNMv2ZbzSrfYh6a2HWA8_university-of-minnesota-3.jpg
Gmach powstał w działającej w Chicago pracowni Ross Barney Architects. Jak wspominają architekci, praca nad projektem była sporym wyzwaniem, bo poza standarowymi zadaniami musieli oni w budynek wkomponować potężne maszyny, których studenci używają podczas praktyk. Bo siedziba wydziału – to nie tylko biura i sale wykładowe, ale też laboratoria do praktycznej nauki zawodu. Przykład: nie wystarczyło zaprojektować ładnej i praktycznej podłogi – trzeba było zaprojektować podłogę ładną, praktyczną i... mogącą utrzymać 15-tonowy dźwig, który musiał się znaleźć w jednym z laboratoriów.
UR3ulUI5ApGyZN1EPvByVnOFopfW8Q2oTeUbe9n2rTYNqU0qsN32Y608pxfw_university-of-minnesota-4.jpg
Poza tymi trudnymi technicznie wytycznymi architekci postawili na otwartość. Budynek pełen jest otwartej i łatwo dostępnej przestrzeni, przeszklone ściany dostarczają wiele światła, a szklane tunele łączą nowy gmach z innymi budynkami kampusu.
MQ4KhqTeZOqMLyKHX6CQNQmbLqdPKmxO3wpj1Msu8nIaRBakIXbkr7nTjtNs_university-of-minnesota-5.jpg
Tym, co szczególnie wyróżnia budynek jest niezwykła dyscyplina, z jaką architekci posłużyli się materiałami budowlanymi (wszystkie pochodzą albo z najbliższej okolicy, albo z recyklingu). Jest ich tu kilka – szkło, metal (np. patynowana miedź), drewno, surowy beton. Nie można jednak powiedzieć, że budynek jest chaotyczny – zróżnicowanie materiałów i połączenia między nimi były wynikiem przemyślanej koncepcji. Beton widoczny jest na ścianach konstrukcyjnych; wykusze lub większe części, wychodzące poza obrys budynku obłożono patynowanym metalem; bardzo charakterystyczne, wąskie i bardzo duże odpływy dachowe obłożono drewnem (deskami, odzyskanymi z używanych beczek!).
jbtupCHduvRSfDbw6Vjo9Wh15HFJflZgUwyrzQLILDmxXtJKsMhHxKG4zpbc_university-of-minnesota-6.jpg
Projektanci z Ross Barney Architects nie ukrywają, że ich celem było skonstruowanie budynku, który sam z siebie będzie narzędziem do nauki, pomocą naukową. Bo na samej konstrukcji gmachu, na jego licznych i doskonale ze sobą współgrających rozwiązaniach technicznych studenci inżynierii bardzo wiele mogą się nauczyć. Foto: Kate Joyce dla Ross Barney Architects

Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt przedszkola z cegły
Projekt przedszkola z cegły

Wśród realizacji architektonicznych nominowanych w konkursie Brick Award znalazły się obiekty o bard ...

Dom Kurtyna
Dom Kurtyna

Dom Kurtyna stanął na Mazowszu, niedaleko Warszawy. Powstał dla rodziny interesującej się sztuką, kt ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Przed nami dwunasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architekto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera