Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Robotyczna wersja Mackintosha

 

Czas czytania: ~2 min


l7eeiEq5Q7oP61u15TgSwn70ToOpbeovIbieKORBjZ0kaBWZUHzUs4YnPF7V_glasgow-school-of-art1.jpg
W lutym 2011 rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na rozbudowę jednego z najbardziej „kultowych” przykładów nowoczesnej architektury, Glasgow School of Art.

Gmach artystycznej uczelni wzniesiono w latach 1897-1909 według projektu Charlesa Rennie Mackintosha. Budowla ta – to nie tylko światowej sławy przykład architektury w stylu ruchu Arts and Crafts (który był bodźcem do narodzin modernizmu i nowoczesnej architektury w ogóle), ale dla Szkotów także jeden z najcenniejszych zabytków i powodów do dumy.
zK9rmXjMtkMb56CSuZJ61q63Bm7ImH14WMb1lIil3OZUGLpTgHGFncmme3rK_glasgow-school-of-art2.jpg
Gdy dyrekcja szkoły ogłosiła konkurs na rozbudowę, wiele osób liczyło, że zwycięży projekt, dostosowujący się ściśle do dzieła Mackintosha. Tak się nie stało – pierwszą nagrodę przyznano wizji Stevena Holla, która bynajmniej nie chce być tłem dla zabytku.

Projekt wzbudził krzyk oburzenia – debata na jego temat przetaczała się długo przez brytyjskie media. Gmachowi zarzucano brak szacunku do sąsiedniego budynku, przeskalowanie, nieodpowiednie materiały (Holl zaproponował gmach ze szkła, tymczasem w całej dzielnicy dominuje kamień). Gazety propozycję amerykańskiego architekta nazwały „robotycznym kuzynem” gmachu z 1909 roku, komputerową podróbką. Inni twierdzili, że projekt Stevena Holla jest przede wszystkim emanacją jego ego starchitekta, który nie czuje szacunku do otoczenia.
3cO6stRY11s1GUAS0UDBHIeiAWCX2OAqRzf1hxV6hcQD3KZClaQwY0QVsItV_glasgow-school-of-art3.jpg
Jak Amerykanin odpiera te zarzuty? Holl twierdzi, że jego wizja bazuje ściśle na ideach, które stosował Mackintosh, czyli przede wszystkim wykorzystaniu światła. Faktycznie, w budynku Glasgow School of Art światło gra ogromną rolę – wpadając przez duże, wysokie okna jest jednym z ważnych środków wyrazu. Holl idąc za tą ideą przeszklił budynek prawie w całości, by światło go wypełniło i poniekąd „skonstruowało” jego wnętrze. Jeden z rysunków Holla pokazuje dokładnie, według jakiego schematu został zaplanowany układ okna-sale wykładowe. Chodziło o ot, aby studenci dzienni i wieczorowi oraz słuchacze i letnich, i zimowych semestrów zawsze mogli przebywać w dobrze nasłonecznionych salach.
5Kr94vk0dIHK7Z2VVlhxDPw4KSDL2hxVWc6TlwH16oLb386wqowtD3xKRas6_glasgow-school-of-art4.jpg
Amerykański architekt podkreśla, że nie chciał budować kopii gmachu Mackintosha, a inspirując się jego koncepcjami stworzyć obiekt na wskroś nowoczesny, odzwierciedlający charakter artystycznej uczelni, pełnej ludzi oryginalnych, dynamicznych i kreatywnych. Nowy budynek – jak mówi Holl - „wprowadzi nie tylko Glasgow School of Art, ale i całe miasto w XXI wiek”.

Czy tak się stanie – na razie nie wiadomo. Uczelnia nie zdecydowała na razie, czy zwycięski projekt przeznaczy do realizacji.

Foto: Steven Holl Architects, stevenholl.com

Podepnij swój artykuł

tagi

Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie
Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie

Działające od wiosny 2022 roku Orientarium w Łodzi - to jedna z najnowocześniejszych tego typu placó ...

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera