Trójkątne miasto przyszłości - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Trójkątne miasto przyszłości

 

Czas czytania: ~2 min


sdJoRM6qP8sby14VdGG2SeCNo6pELRQCMp7sxOpYUwtfAuJOElPIjdnMwo4C_noah-1.jpg
Po tym, jak Nowy Orlean został prawie zmieciony z ziemi przez huragan Katrina, powstało wiele projektów odbudowy miasta. Jednym z najbardziej niezwykłych jest NOAH.
Lg4kb2GqUL2h5hmfaKEn2Wd6ifUrZJTP88xpIylZzW6AR8zOymUxuS9A4oB4_noah-2.jpg
NOAH – to skrót od angielskiej nazwy New Orleans Arcology Habitat, którą trudno przetłumaczyć bez wyjaśnienia. Jej autor, Kevin Schopfer, jest zarazem twórcą rzeczownika „archology”, czyli połączenia słów „ekologia” i „architektura”. NOAH – to właśnie osiedle, skonstruowane według zasad „archologii”. To pływające mini-miasto, duże osiedle, w którym skumulowane zostały wszystkie potrzebne funkcje (praca, handel, edukacja, rozrywka, opieka zdrowotna itd.), samowystarczalne pod względem energii czy wody, skonstruowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań technicznych.
6iRduBBjhHNFz5ZORiiUyADb0mBL6Lp9jka8WqDwXbhxJEQoPJrQNrcQCAb4_noah-3.jpg
NOAH pomyślano dla Nowego Orleanu, ale takie osiedle mogłoby stanąć w dowolnym miejscu kuli ziemskiej, a szczególnie na terenach, zagrożonych klęskami żywiołowymi. Pływające – a więc mogące zmieniać położenie miasto, niezależne od elektrowni czy wodociągów pozostałoby bezpieczne w obliczu trzęsienia ziemi czy huraganu. Przeznaczone na ok. 40 tysięcy mieszkańców osiedle ma jeszcze jedną zaletę – ikoniczny wygląd. Jak podkreśla architekt, niezwykła, przykuwająca uwagę forma jest także ważnym elementem tego projektu. Trójkąt „to najbardziej silny znak, symbol, rozpoznawalny w każdej kulturze”, mówi architekt, „a zarazem optymalna forma, zapewniająca największą stabilność konstrukcji”.
gjwUoNjCXF6TDkUZobGd0wyDWzmp4vIwpGpUORrkoYURqz1M76dCucec2viA_noah-4.jpg
Kevin Schopfer pomyślał o wszystkim – w NOAH zaplanował sieć kolejki oraz wind, którymi przebiegałaby komunikacja, samochody – by ich używać poza osiedlem – byłby by grupowane na parkingach. Poza standardowymi funkcjami osiedle wyposażono m.in. w kilka hoteli i kasyno – by przyciągnąć również turystów.
h1GIQrFjMb27SGRklLl3DczwcbMzIAUsnjQC6minB2qf9oyOZQdqdSRWiF6o_noah-5.jpg
Nazwa NOAH nie jest tu także przypadkowa. To angielska wersja imienia Noe, biblijnego wybawiciela, który budując arkę uratował ludzkość przed zagładą w potopie. Osiedle według projektu Schopfera ma pełnić podobną funkcję – ma stać się dla tragicznie doświadczonych mieszkańców Nowego Orleanu wybawieniem nie tylko ze zniszczonego wciąż miasta, ale też ratunkiem psychicznym – przeniesienie się blisko miasta, ale jednak na nowy, atrakcyjny teren, ma pomóc w leczeniu traumy tragedii sprzed kilku lat.
RqNUdziYjWXhrOuSazvgaUU6ACgmm3CKgstunQtxhowW7NuX5rMknGeQEkOT_noah-6.jpg
Pracownia Kevina Schopfera, Ahearn Schopfer, jest znana z doskonałych wizualizacji komputerowych – takich też doczekała się wizja NOAH i jak na razie tylko w formie wizji na papierze istnieje. Jednak architekt traktuje swój projekt poważnie i profesjonalnie i nie szufladkuje go jako utopii. Jeśli tylko znalazłby się inwestor, można by zacząć budowę NOAH. Foto: Ahearn Schopfer ahearnschopfer.com
2KK8bwY5q8ZIzxizCZWKbatCyqapbdEGaQ3019TXFmDtaiG52Ohvz5XURVh3_noah-7.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Muzeum Fotografii w Krakowie i jego siedziby
Muzeum Fotografii w Krakowie i jego siedziby

Muzeum Fotografii w Krakowie – MuFo – to jedyna tego typu placówka w Polsce. Została założona w 1986 ...

Światło dzienne w architekturze
Światło dzienne w architekturze

Światło dzienne to jeden z naturalnych żywiołów architektury, którego umiejętne wykorzystanie ma wpł ...

Naturalny materiał łączący tradycję i nowoczesność. Tytan-cynk w architekturze. Webinarium VMZINC®
Naturalny materiał łączący tradycję i nowoczesność. Tytan-cynk w architekturze. Webinarium VMZINC®

Zapraszamy na webinar firmy VMZINC®, który poświęcony będzie szerokiemu zastosowaniu blachy tytanowo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera