Trójkątne miasto przyszłości - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Trójkątne miasto przyszłości

 

Czas czytania: ~2 min


sdJoRM6qP8sby14VdGG2SeCNo6pELRQCMp7sxOpYUwtfAuJOElPIjdnMwo4C_noah-1.jpg
Po tym, jak Nowy Orlean został prawie zmieciony z ziemi przez huragan Katrina, powstało wiele projektów odbudowy miasta. Jednym z najbardziej niezwykłych jest NOAH.
Lg4kb2GqUL2h5hmfaKEn2Wd6ifUrZJTP88xpIylZzW6AR8zOymUxuS9A4oB4_noah-2.jpg
NOAH – to skrót od angielskiej nazwy New Orleans Arcology Habitat, którą trudno przetłumaczyć bez wyjaśnienia. Jej autor, Kevin Schopfer, jest zarazem twórcą rzeczownika „archology”, czyli połączenia słów „ekologia” i „architektura”. NOAH – to właśnie osiedle, skonstruowane według zasad „archologii”. To pływające mini-miasto, duże osiedle, w którym skumulowane zostały wszystkie potrzebne funkcje (praca, handel, edukacja, rozrywka, opieka zdrowotna itd.), samowystarczalne pod względem energii czy wody, skonstruowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań technicznych.
6iRduBBjhHNFz5ZORiiUyADb0mBL6Lp9jka8WqDwXbhxJEQoPJrQNrcQCAb4_noah-3.jpg
NOAH pomyślano dla Nowego Orleanu, ale takie osiedle mogłoby stanąć w dowolnym miejscu kuli ziemskiej, a szczególnie na terenach, zagrożonych klęskami żywiołowymi. Pływające – a więc mogące zmieniać położenie miasto, niezależne od elektrowni czy wodociągów pozostałoby bezpieczne w obliczu trzęsienia ziemi czy huraganu. Przeznaczone na ok. 40 tysięcy mieszkańców osiedle ma jeszcze jedną zaletę – ikoniczny wygląd. Jak podkreśla architekt, niezwykła, przykuwająca uwagę forma jest także ważnym elementem tego projektu. Trójkąt „to najbardziej silny znak, symbol, rozpoznawalny w każdej kulturze”, mówi architekt, „a zarazem optymalna forma, zapewniająca największą stabilność konstrukcji”.
gjwUoNjCXF6TDkUZobGd0wyDWzmp4vIwpGpUORrkoYURqz1M76dCucec2viA_noah-4.jpg
Kevin Schopfer pomyślał o wszystkim – w NOAH zaplanował sieć kolejki oraz wind, którymi przebiegałaby komunikacja, samochody – by ich używać poza osiedlem – byłby by grupowane na parkingach. Poza standardowymi funkcjami osiedle wyposażono m.in. w kilka hoteli i kasyno – by przyciągnąć również turystów.
h1GIQrFjMb27SGRklLl3DczwcbMzIAUsnjQC6minB2qf9oyOZQdqdSRWiF6o_noah-5.jpg
Nazwa NOAH nie jest tu także przypadkowa. To angielska wersja imienia Noe, biblijnego wybawiciela, który budując arkę uratował ludzkość przed zagładą w potopie. Osiedle według projektu Schopfera ma pełnić podobną funkcję – ma stać się dla tragicznie doświadczonych mieszkańców Nowego Orleanu wybawieniem nie tylko ze zniszczonego wciąż miasta, ale też ratunkiem psychicznym – przeniesienie się blisko miasta, ale jednak na nowy, atrakcyjny teren, ma pomóc w leczeniu traumy tragedii sprzed kilku lat.
RqNUdziYjWXhrOuSazvgaUU6ACgmm3CKgstunQtxhowW7NuX5rMknGeQEkOT_noah-6.jpg
Pracownia Kevina Schopfera, Ahearn Schopfer, jest znana z doskonałych wizualizacji komputerowych – takich też doczekała się wizja NOAH i jak na razie tylko w formie wizji na papierze istnieje. Jednak architekt traktuje swój projekt poważnie i profesjonalnie i nie szufladkuje go jako utopii. Jeśli tylko znalazłby się inwestor, można by zacząć budowę NOAH. Foto: Ahearn Schopfer ahearnschopfer.com
2KK8bwY5q8ZIzxizCZWKbatCyqapbdEGaQ3019TXFmDtaiG52Ohvz5XURVh3_noah-7.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt domu z nadwieszeniem
Projekt domu z nadwieszeniem

Na niełatwej do zabudowy długiej i wąskiej działce o wymiarach 14 x 116 m zespół w składzie: Tomasz ...

Webinarium Stiebel Eltron: Przepływowe ogrzewacze wody
Webinarium Stiebel Eltron: Przepływowe ogrzewacze wody

28 września 2020 o godz. 11:00 odbędzie się siódme już webinarium firmy Stiebel Eltron, które tym ra ...

Webinarium Schüco: Architektura bez barier – demografia czy potrzeba?
Webinarium Schüco: Architektura bez barier – demografia czy potrzeba?

Architektura bez barier to temat kolejnego webinarium architektonicznego firmy Schüco, które odbędzi ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera