Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Budowa bez pozwolenia – nowy katalog obiektów

 

Czas czytania: ~3 min


W niedzielę, 28 czerwca br. weszła w życie długo oczekiwana nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Główne zmiany dotyczą rozszerzenia katalogu obiektów budowlanych, których budowa nie będzie już wymagała uzyskania pozwolenia na budowę.

 

Dom jednorodzinny na zgłoszenie

28 czerwca 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane, która w założeniu ograniczyć ma bariery natury biurokratycznej oraz usprawnić proces budowlany, w szczególności przez zniesienie obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w stosunku do niektórych obiektów budowlanych, dla których wymóg taki przewidziany był w dotychczasowym ustawodawstwie. Nowe regulacje znoszą przede wszystkim wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, czyli w sytuacji, w której dom nie jest uciążliwy dla sąsiadów. W takich przypadkach konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy z projektem budowlanym i dołączenie dokumentów wymaganych w trybie pozwolenia na budowę dla tego budynku (więcej: Dom jednorodzinny na zgłoszenie).

Obiekty wymagające zgłoszenia

Uzyskania pozwolenia na budowę nie wymaga już także budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m kw. (przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m kw. powierzchni działki) oraz wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, czyli budynków przeznaczonych do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m kw. (przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m kw. powierzchni działki). Od uzyskania pozwolenia na budowę zostały zwolnione także osoby zamierzające wybudować przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50 m kw. na dobę, zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m kw., a także przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 50 m kw. Obiekty te będzie można wybudować po wcześniejszym zgłoszeniu do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Ułatwienia dla działkowiczów

Po nowelizacji ustawy Prawo budowlane, uzyskania pozwolenia na budowę nie wymaga już budowa wiat o powierzchni zabudowy do 50 m kw. sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe (przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki), a także altan działkowych i obiektów gospodarczych, o których mowa w ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Dla wyjaśnienia należy zauważyć, iż altaną działkową, w myśl ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, jest wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję, położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym, o powierzchni zabudowy do 35 m kw. oraz o wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich (przy czym do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m kw.). Pozwolenia na budowę nie będzie także wymagała budowa instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych wewnątrz budynku. Co ważne, wskazane obiekty nie zostały obwarowane obowiązkiem zgłoszenia ich właściwym organom.

 

Współpraca: Kancelaria Prawna Nieruchomości & Proces Budowlany
Strona: www.dybka.com.pl
Blog: www.prawo-budowlane.edu.pl
Zobacz wizytówkę

 


Podepnij swój artykuł

tagi

Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019
Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019

2 czerwca 2020 obyła się uroczysta Gala Online dwunastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL 2 ...

Medusa Group na Nowym Rynku
Medusa Group na Nowym Rynku

„Inwestycja Nowy Rynek to wielofazowy projekt, który będzie się składał z 5 budynków o różnej funkcj ...

Webinarium Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP
Webinarium Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP, którego temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera