Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Budowa bez pozwolenia – nowy katalog obiektów

 

Czas czytania: ~3 min


W niedzielę, 28 czerwca br. weszła w życie długo oczekiwana nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Główne zmiany dotyczą rozszerzenia katalogu obiektów budowlanych, których budowa nie będzie już wymagała uzyskania pozwolenia na budowę.

 

Dom jednorodzinny na zgłoszenie

28 czerwca 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane, która w założeniu ograniczyć ma bariery natury biurokratycznej oraz usprawnić proces budowlany, w szczególności przez zniesienie obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w stosunku do niektórych obiektów budowlanych, dla których wymóg taki przewidziany był w dotychczasowym ustawodawstwie. Nowe regulacje znoszą przede wszystkim wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, czyli w sytuacji, w której dom nie jest uciążliwy dla sąsiadów. W takich przypadkach konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy z projektem budowlanym i dołączenie dokumentów wymaganych w trybie pozwolenia na budowę dla tego budynku (więcej: Dom jednorodzinny na zgłoszenie).

Obiekty wymagające zgłoszenia

Uzyskania pozwolenia na budowę nie wymaga już także budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m kw. (przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m kw. powierzchni działki) oraz wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, czyli budynków przeznaczonych do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m kw. (przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m kw. powierzchni działki). Od uzyskania pozwolenia na budowę zostały zwolnione także osoby zamierzające wybudować przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50 m kw. na dobę, zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m kw., a także przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 50 m kw. Obiekty te będzie można wybudować po wcześniejszym zgłoszeniu do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Ułatwienia dla działkowiczów

Po nowelizacji ustawy Prawo budowlane, uzyskania pozwolenia na budowę nie wymaga już budowa wiat o powierzchni zabudowy do 50 m kw. sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe (przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki), a także altan działkowych i obiektów gospodarczych, o których mowa w ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Dla wyjaśnienia należy zauważyć, iż altaną działkową, w myśl ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, jest wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję, położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym, o powierzchni zabudowy do 35 m kw. oraz o wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich (przy czym do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m kw.). Pozwolenia na budowę nie będzie także wymagała budowa instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych wewnątrz budynku. Co ważne, wskazane obiekty nie zostały obwarowane obowiązkiem zgłoszenia ich właściwym organom.

 

Współpraca: Kancelaria Prawna Nieruchomości & Proces Budowlany
Strona: www.dybka.com.pl
Blog: www.prawo-budowlane.edu.pl
Zobacz wizytówkę

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Gdański Pachołek
Gdański Pachołek

11 września 2023 roku zakończył się remont wieży widokowej „Pachołek” w Gdańsku. Powstała ona w 1975 ...

Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”
Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”

Trwa konkurs marki Cerames pt. Kolory, które budzą wnętrza. Zapraszamy wszystkich architektów, proje ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Prawo
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera