Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Archipelag zoo

 

Czas czytania: ~2 min


n7n5rPbod1QzHUNxlTnJTtBKva6rQ2HztHvvDjW5naMGZDkCHY6Px61BsYaX_petersburg-zoo.jpg
Istniejący od 1865 r. ogród zoologiczny w Petersburgu jest najstarszy w Rosji. Zacny wiek ma jednak zwoje wady – budowany w czasach, kiedy zoo traktowano przede wszystkim jako 'wystawę' zwierząt, a nie ośrodek badań nad ich życiem i miejsce zapewniające im godne warunki, petersburski zwierzyniec cierpi na brak przestrzeni. Tym bardziej, że znajduje się w historycznym centrum miasta.
ueW1Ct8iPgHm6DjYkL8b1xi7TuAasUYdjAJmEXFDYhfNrLdCSa3v6oE5MqX5_petersburg-zoo-2.jpg
Z tego powodu miasto postanowiło zbudować nowy ogród zoologiczny, tym razem ulokowany poza miastem. Przeznaczyło na ten cel działkę o powierzchni 300 hektarów, czyli 40 razy większą niż obecne zoo, ulokowaną na terenie rezerwatu przyrody Juntolowo. Konkurs na projekt założenia wygrał zespół dwóch pracowni: Beckmann N'Thépé architects Aldrica Beckmanna i Francoise N'Thépé i biuro architektury krajobrazu TN PLUS Bruno Tenanta i Jeana Christophe'a Nani. Wcześniej współpracowały one z sobą przy projekcie przebudowy ogrodów zoologicznych w Paryżu i Helsinkach.
61vHijjKFJiHBlgNbdeAQt6AGR6iUf2e0JFReSsC6MlUXM2Pl9d8pmRQ0Ycs_petersburg-zoo-3.jpg
Nowe, petersburskie zoo ma być przede wszystkim miejscem edukacji, które ma pomóc w zrozumieniu historii ziemi, a także centrum naukowym, w którym będą prowadzone badania nad ochroną i zachowaniem naturalnych ekosystemów na naszej planecie.
RMnINkbpGULavQc2wQqLQAmvcuqfgmZ5R0PGP6sxp11xlZLZMBnJJf5PxE44_petersburg-zoo-4.jpg
Zwycięski projekt to próba symbolicznego odtworzenia Pangei – superkontynetu, który istniał między 300 a 180 milionów lat temu i który podzielił się na siedem lądów. Żeby odtworzyć 'Wszechziemię', zoo będzie miało układ archipelagu, w którym poszczególne wyspy będą reprezentowały Azję Południowo-Wschodnią, Afrykę, Australię, Amerykę Południową oraz Amerykę Północną i i Eurazję połączone strefą lodu symbolizującą Arktykę. Każda z tych wysp ma być inna i zawierać florę i faunę charakterystyczną dla poszczególnych części planety. Władze Petersburga planują zakończyć budowę nowego zoo do 2014 r. Inwestycja ma pochłonąć 20 miliardów rubli. Fot: Beckmann N'Thépé, treehugger.com

Podepnij swój artykuł

tagi

Biurowiec Y - budynek dla różnych generacji
Biurowiec Y - budynek dla różnych generacji

Zaprojektowany przez JEMS Architekci kompleks trzech budynków biurowych Generation Park X, Y, Z wpis ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera