Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Archipelag zoo

 

Czas czytania: ~2 min


n7n5rPbod1QzHUNxlTnJTtBKva6rQ2HztHvvDjW5naMGZDkCHY6Px61BsYaX_petersburg-zoo.jpg
Istniejący od 1865 r. ogród zoologiczny w Petersburgu jest najstarszy w Rosji. Zacny wiek ma jednak zwoje wady – budowany w czasach, kiedy zoo traktowano przede wszystkim jako 'wystawę' zwierząt, a nie ośrodek badań nad ich życiem i miejsce zapewniające im godne warunki, petersburski zwierzyniec cierpi na brak przestrzeni. Tym bardziej, że znajduje się w historycznym centrum miasta.
ueW1Ct8iPgHm6DjYkL8b1xi7TuAasUYdjAJmEXFDYhfNrLdCSa3v6oE5MqX5_petersburg-zoo-2.jpg
Z tego powodu miasto postanowiło zbudować nowy ogród zoologiczny, tym razem ulokowany poza miastem. Przeznaczyło na ten cel działkę o powierzchni 300 hektarów, czyli 40 razy większą niż obecne zoo, ulokowaną na terenie rezerwatu przyrody Juntolowo. Konkurs na projekt założenia wygrał zespół dwóch pracowni: Beckmann N'Thépé architects Aldrica Beckmanna i Francoise N'Thépé i biuro architektury krajobrazu TN PLUS Bruno Tenanta i Jeana Christophe'a Nani. Wcześniej współpracowały one z sobą przy projekcie przebudowy ogrodów zoologicznych w Paryżu i Helsinkach.
61vHijjKFJiHBlgNbdeAQt6AGR6iUf2e0JFReSsC6MlUXM2Pl9d8pmRQ0Ycs_petersburg-zoo-3.jpg
Nowe, petersburskie zoo ma być przede wszystkim miejscem edukacji, które ma pomóc w zrozumieniu historii ziemi, a także centrum naukowym, w którym będą prowadzone badania nad ochroną i zachowaniem naturalnych ekosystemów na naszej planecie.
RMnINkbpGULavQc2wQqLQAmvcuqfgmZ5R0PGP6sxp11xlZLZMBnJJf5PxE44_petersburg-zoo-4.jpg
Zwycięski projekt to próba symbolicznego odtworzenia Pangei – superkontynetu, który istniał między 300 a 180 milionów lat temu i który podzielił się na siedem lądów. Żeby odtworzyć 'Wszechziemię', zoo będzie miało układ archipelagu, w którym poszczególne wyspy będą reprezentowały Azję Południowo-Wschodnią, Afrykę, Australię, Amerykę Południową oraz Amerykę Północną i i Eurazję połączone strefą lodu symbolizującą Arktykę. Każda z tych wysp ma być inna i zawierać florę i faunę charakterystyczną dla poszczególnych części planety. Władze Petersburga planują zakończyć budowę nowego zoo do 2014 r. Inwestycja ma pochłonąć 20 miliardów rubli. Fot: Beckmann N'Thépé, treehugger.com

Podepnij swój artykuł

tagi

Trzy nowe stacje metra w Warszawie
Trzy nowe stacje metra w Warszawie

Od 4 kwietnia 2020 roku warszawskie metro jest dłuższe o 3,4 km i o trzy stacje: Płocka, Młynów i Ks ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera