Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Za meksykański modernizm

 

Czas czytania: ~2 min


vLPBPDwEaERfh83xb2dizhIn3XZifjDspYCLnsFB9T25zktI6DGIM1L93fSf_praemium-imperiale-legoretta.jpeg
11 lipca 2011 r. po raz kolejny wręczone zostały coroczne japońskie nagrody Praemium Imperiale honorujące artystów z całego świata za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa, rzeźby, filmu, muzyki i architektury. Od 1989 r. Japońskie Towarzystwo Sztuki przyznaje je w imieniu cesarza Kraju Kwitnącej Wiśni.
uXokL7j7gJUqoyHsu39C12kEpdA27c7JMDpZvgTd6mcYQYrFtmotCLokZc7G_praemium-imperiale-legoretta-2.jpeg
Tegorocznym laureatem tej prestiżowej nagrody w dziedzinie architektury został jeden z czołowych współczesnych architektów meksykańskich – Ricardo Legoretta. Jurorzy docenili jego twórczość za konsekwentne łączenie tradycji modernizmu z elementami charakterystycznym dla kultury budowlanej Meksyku. Znakami rozpoznawczymi budynków Legoretty są geometryczne formy, intensywne kolory, fontanny, przestrzenie pełne światła i kameralne dziedzińce.
vUDjdahR1dodSXLFb302DW3kHotVzWozKIXn3g0wnDx4ijYJ8AnZBGYVIPXC_praemium-imperiale-legoretta-3.jpeg
Ricardo Legoretta urodził w Mexico City w 1931 r. i tam też ukończył studia architektoniczne. Początkowo, w latach 1955-60, pracował z José Villagránem, później był wolnym strzelcem, aż w końcu, w 1964 r. założył własną praktykę – Legorreta Arquitectos (obecnie Legoretta & Legoretta). Uwagę zwróciła ona na siebie projektem fabryki Automex Chrysler w Toluca w Meksyku (1964). Legoretta od początku próbował odkrywać korzenie meksykańskiej architektury, czego przykładem jest jeden z jego najwcześniejszych budynków – zrealizowany w 1968 r. hotel Camino Real w Mexico City.
L07PnkOwdoPybVMZ5dPhaWNyccm5J5WtUFEHm41sv5KqYyAqNI5Vlpev4JZs_praemium-imperiale-legoretta-4.jpeg
Tegoroczny laureat architektonicznej nagrody Praemium Imperiale zrealizował ponad 100 projektów w Meksyku i za granicą. Są wśród nich: dom Montaban w Los Angeles (1985), Muzeum Sztuki Współczesnej w Monterrey (1991), katedra metropolitarna w Managua w Nikaragui (1993), Pershing Square w Los Angeles (1993), Główna Biblioteka w San Antonio w Teksasie (1995), Carnegie Mellon College of Business & Computer Science (2009) oraz Georgetown School of Foreign Services (2011) w Katarze. Od 1989 r. pracuje ze swoim synem Victorem.
0p9vCTo9JyAqoV1xBMd2TXtXVp4bomcDhgSKPhNggH0xHwApfTjoqxRro8IL_legoretta-camino-real-hotel.jpeg
W 1991 r. Legoretta otrzymał przyznawaną przez rząd Meksyku państwową nagrodę w dziedzinie sztuki i nauki, w 1999 r. – złoty medal Union Internationale des Architectes, a rok później – złoty medal od American Institute of Architects. Jest pierwszym meksykańskim architektem uhonorowanych nagrodą Praemium Imperiale. Laureaci tegorocznej nagrody Praemium Imperiale w pozostałych dziedzinach: Bill Viola (malarstwo), Anish Kapoor (rzeźba), Seiji Ozawa (muzyka), Judi Dench (teatr/film).

Podepnij swój artykuł

tagi

Casa E – prosty dom w słońcu
Casa E – prosty dom w słońcu

Architekt Gabriel Montañés podzielił się z nami swoim projektem architektonicznym, zrealizowanym nie ...

Niezwykła realizacja domu
Niezwykła realizacja domu

Projekt architektoniczny tego domu jednorodzinnego opracowało biuro Fran Silvestre Arquitectos. Budy ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Przed nami dwunasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architekto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera