Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Za meksykański modernizm

 

Czas czytania: ~2 min


vLPBPDwEaERfh83xb2dizhIn3XZifjDspYCLnsFB9T25zktI6DGIM1L93fSf_praemium-imperiale-legoretta.jpeg
11 lipca 2011 r. po raz kolejny wręczone zostały coroczne japońskie nagrody Praemium Imperiale honorujące artystów z całego świata za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa, rzeźby, filmu, muzyki i architektury. Od 1989 r. Japońskie Towarzystwo Sztuki przyznaje je w imieniu cesarza Kraju Kwitnącej Wiśni.
uXokL7j7gJUqoyHsu39C12kEpdA27c7JMDpZvgTd6mcYQYrFtmotCLokZc7G_praemium-imperiale-legoretta-2.jpeg
Tegorocznym laureatem tej prestiżowej nagrody w dziedzinie architektury został jeden z czołowych współczesnych architektów meksykańskich – Ricardo Legoretta. Jurorzy docenili jego twórczość za konsekwentne łączenie tradycji modernizmu z elementami charakterystycznym dla kultury budowlanej Meksyku. Znakami rozpoznawczymi budynków Legoretty są geometryczne formy, intensywne kolory, fontanny, przestrzenie pełne światła i kameralne dziedzińce.
vUDjdahR1dodSXLFb302DW3kHotVzWozKIXn3g0wnDx4ijYJ8AnZBGYVIPXC_praemium-imperiale-legoretta-3.jpeg
Ricardo Legoretta urodził w Mexico City w 1931 r. i tam też ukończył studia architektoniczne. Początkowo, w latach 1955-60, pracował z José Villagránem, później był wolnym strzelcem, aż w końcu, w 1964 r. założył własną praktykę – Legorreta Arquitectos (obecnie Legoretta & Legoretta). Uwagę zwróciła ona na siebie projektem fabryki Automex Chrysler w Toluca w Meksyku (1964). Legoretta od początku próbował odkrywać korzenie meksykańskiej architektury, czego przykładem jest jeden z jego najwcześniejszych budynków – zrealizowany w 1968 r. hotel Camino Real w Mexico City.
L07PnkOwdoPybVMZ5dPhaWNyccm5J5WtUFEHm41sv5KqYyAqNI5Vlpev4JZs_praemium-imperiale-legoretta-4.jpeg
Tegoroczny laureat architektonicznej nagrody Praemium Imperiale zrealizował ponad 100 projektów w Meksyku i za granicą. Są wśród nich: dom Montaban w Los Angeles (1985), Muzeum Sztuki Współczesnej w Monterrey (1991), katedra metropolitarna w Managua w Nikaragui (1993), Pershing Square w Los Angeles (1993), Główna Biblioteka w San Antonio w Teksasie (1995), Carnegie Mellon College of Business & Computer Science (2009) oraz Georgetown School of Foreign Services (2011) w Katarze. Od 1989 r. pracuje ze swoim synem Victorem.
0p9vCTo9JyAqoV1xBMd2TXtXVp4bomcDhgSKPhNggH0xHwApfTjoqxRro8IL_legoretta-camino-real-hotel.jpeg
W 1991 r. Legoretta otrzymał przyznawaną przez rząd Meksyku państwową nagrodę w dziedzinie sztuki i nauki, w 1999 r. – złoty medal Union Internationale des Architectes, a rok później – złoty medal od American Institute of Architects. Jest pierwszym meksykańskim architektem uhonorowanych nagrodą Praemium Imperiale. Laureaci tegorocznej nagrody Praemium Imperiale w pozostałych dziedzinach: Bill Viola (malarstwo), Anish Kapoor (rzeźba), Seiji Ozawa (muzyka), Judi Dench (teatr/film).

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Miejski dom z ażurami
Miejski dom z ażurami

Zespół pracowni Kropka Studio podjął się zaprojektowania domu jednorodzinnego na obrzeżach Krakowa. ...

Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna
Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna

Zintegrowany z planem miasta Wilna i popularnym placem publicznym przylegającym do terenu, supernowo ...

Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera