Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Olimpijskie kółka

 

Czas czytania: ~3 min


U13bZcWlGgM6iwoO7bUDwIeYyHpxxrDVjnY7CaqoAxUgFiFXHBxZD3xEEJzs_7-trafalgar-nelson.jpg

Tymczasowa architektura robi w ostatnich latach zawrotną karierę. Pawilony powstają jak grzyby po deszczu towarzysząc wydarzeniom kulturalnym, rozrywkowym i sportowym. Bo i efekt, mimo niewielkiej skali, może być spektakularny, i koszt budowy niewielki. Nic dziwnego, że takie tymczasowe konstrukcje – obok stadionów i hal sportowych – będą stanowić architektoniczną oprawę letnich igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 r.

N83ZKJuDpUw2jo5nJGjEGDEhTvja2OYQ08cPejDLj0rsrOJHV6mjqZ3TaXvi_8-trafalgar-national.jpg

Właśnie został rozstrzygnięty konkurs na koncepcję wolno stojącego pawilonu informacyjnego, który z okazji igrzysk powstać ma na londyńskim Trafalgar Square. Gospodarzem konkursu była organizacja Architectural Competition – Concours d' Architecture - [AC-CA]. Pierwszą nagrodę otrzymali portugalscy architekci z atelier José Carlos Cruz Architects za koncepcję, która w bezpośredni sposób odnosi się do najbardziej rozpoznawalnego symbolu igrzysk – pięciu kolorowych okręgów.

qsYPZGDxnIoXFVboeOPMO3w8TZdkqKnk6JjXdBSCAswnnBQlQoI3xN5u1vHc_1-storyboard-1.jpg
UGaZw5MtK3sYLdXd58SBpXSPtfm0pJ9upu8siDzyNwljhjds8SB9ryblId0Q_2-storyboard-2.jpg
BNUQbZQeKHTLvBrFaxbHnSaxKXI38za4mgLzOcJEkqOS7bXeHshkHyQHJHtc_3-storyboard-3.jpg

Projektując pawilon, architekci postanowili przekształcić znak graficzny w trójwymiarowy budynek. Jego forma powstała w efekcie 'wypchnięcia' w górę okręgów i powiększenia powstałych w ten sposób cylindrów do ludzkiej skali. U podstawy bryła pawilonu jest zwarta, stopniowo dematerializując się w kilka odrębnych okręgów i tworząc formę rozpoznawalną z każdego punktu na placu. Wybór lokalizacji pawilonu w centralnym punkcie Trafalgar Square podyktowany był analizą przebiegających przez niego ścieżek pieszych – tymczasowa konstrukcja stanąć ma między fontannami, w miejscu, w którym zawsze jest wielu przechodniów.

ZsEQs5wdNmFugDP53dufUTJXxdf6o9NeXKcteHUlhkmcsiuRDAirokaUMl52_5-storyboard-5.jpg
TyMf2f0Nsg7mM4tG7saooRjn0upsaV1usfp5kN4OEa1yQ4SJCfCWDaUFkoml_6-storyboard-6.jpg

Nie tylko forma, ale także kolory budynku nawiązują do olimpijskich okręgów. Na zewnątrz każdy cylinder będzie miał inny kolor: niebieski, żółty, czarny, zielony, czerwony i biały. Wnętrze budynku będzie białe, żeby zapewnić neutralne warunki dla programu funkcjonalnego – punktu informacyjnego, kawiarni i sklepu.

yFB5Gbrew5PhPBL1H4Y3T3WybgHGDXrjisgzO7XSCgGtJ3uNeoxFRlClq2EW_9-cafe-outside.jpg

Inspirując się instalacjami Anisha Kapoora, zewnętrzną powierzchnię pawilonu architekci postanowili pokryć lustrzaną okładziną. Odbijając otoczenie i pokazując je z nowej perspektywy, pozwoli ona na odkrywać plac zupełnie inny, niż ten, który ogląda się na co dzień. Z drugiej strony, lustra mają 'wtopić' nowy obiekt w otoczenie.

Fvaq92lCLrY6RbHtLn9UJesPi4Coojc5ZzHCPLxQMeKQGnnq4Yxba8XprNTM_10-cafe-inside.jpg

Kluczowym pojęciem dla koncepcji olimpijskiego pawilonu jest interakcja. Według autorów zwycięskiego projektu, żyjemy w erze informacji, a informacja to interakcja. Goście pawilonu będą więc zapraszani do zabawy z informacją: dotykania ekranów czy eksplorowania dużej, interaktywnej mapy wioski olimpijskiej. W tym świecie informacji przyszłość będzie się spotykać z przeszłością: pierwszą reprezentować będą interaktywne narzędzia i zaawansowane technologie, drugą – umieszczone na ścianach cytaty sławnych ludzi związanych z historią igrzysk. W kawiarni powierzchnia wygiętych ścian służyć będzie jako ekran dla projekcji wideo, na zewnątrz zaś na tej samej ścianie może się znaleźć ekran ledowy, prezentujący te same obrazy widzom na placu i łączący w ten sposób wnętrze pawilonu z jego otoczeniem.

tpJ1BG7r3W96GcCaDuVu15cg4MMNoxSGQCNsZkLH1RKJvEBm5kz8ypMKPQdO_11-information-area.jpg

Drugim, obok interakcji, kluczowym dla dzisiejszych czasów hasłem definiującym odpowiedzialne życie jest według zwycięskiego zespołu ekologia. I to był drugi cel, jaki architekci przed sobą postawili – dach, jako powierzchnia najbardziej wyeksponowana na słońce, pokryty będzie panelami słonecznymi, które będą generowały energię na potrzeby pawilonu, a cała konstrukcja ze względu na swój tymczasowy charakter wykonana będzie z materiałów pochodzących z i nadających się do recyklingu. Będzie to między innymi stal, której produkcja z recyklingu wymaga zaledwie 26 procent energii, jaka jest potrzebna do wyprodukowania jej z surowców naturalnych.

Drugie miejsce w konkursie zajęła francuska pracownia OH!SOM architects , trzecie zaś – Dowling Duncan ze Stanów Zjednoczonych.


Fot: materiały projektantów

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Monochromatyczny dom w Świerczyńcu
Monochromatyczny dom w Świerczyńcu

Szary dom projektu pracowni RS+ Robert Skitek położony jest na płaskiej działce w Świerczyńcu na Ślą ...

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie
G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie

Na narożnej działce w miejscu dawnej Fabryki Mydła i Świec „Adamczewski i S‑ka” działającej od lat 2 ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera