Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Gazprom wsiada na Petersburg

 

Czas czytania: ~3 min


yDKcoSUKYow9NzK9ImmXdtZQVbdb0OvNVSoG3uiZK8f2CwtwWzgBCeJFWoSk_okhta-tower.jpg
Po wielu perturbacjach nowa główna siedziba Gazpromu – Ochta Center – dostała pozwolenie na budowę. Najwyższy w Europie budynek nie stanie jednak, jak pierwotnie zakładano, w zabytkowym centrum Petersburga.
qdXeWIJ564m4KUmY1TBcdpGYxLcSkKG7T8pkgiDXYYKSpwlH39tFIzr82K31_okhta-tower-2.jpg
Pozwolenie na budowę 470-metrowego wieżowca zaprojektowanego przez pracownię RMJM wydane zostało po tym, jak zapadła decyzja o zmianie jego lokalizacji. Zamiast w historycznym centrum stanąć ma na dawnych terenach przemysłowych na obrzeżach miasta, u ujścia Newy. Dostosowanie projektu budynku do nowej lokalizacji powierzono również architektom z biura RMJM.
cNizg0hCt2TDeYpjfN2YSiZdh6rhcz3bVse0V1Sz9Pgqljs1vfkCwi9BZroC_okhta-tower-3.jpg
Projekt Gazprom Tower, zwanej inaczej Ochta Centre został wybrany w grudniu 2006 r. w drodze publicznego głosowania. Zebrani na naradzie mieszkańcy Petersburga (około 3 tysięcy osób z pięciomilionowej populacji miasta) mieli zdecydować, którą z przedstawionych koncepcji budynku chcieliby zmaterializować w swoim mieście. W ostatnim etapie konkursu zmierzyło się sześć zagranicznych pracowni. Oczywiście same sławy – OMA, Jean Nouvel, Daniel Libeskind, Harzog & de Meuron, Massimiliano Fuksas i RMJM Architects. Publiczności najbardziej przypadła do gustu propozycja ostatniej pracowni, tuż za nią uplasował się projekt Libeskinda, a na trzecim miejscu – Jeana Nouvela. Szybko okazało się, że realizacja wybranego projektu ma więcej przeciwników, niż zwolenników. Do tych pierwszych należało min, UNESCO, na którego liście dziedzictwa kulturowego znajduje się historyczne centrum Petersburga. Przeciwnicy budowy Ochta Centre zarzucali RMJM niedostosowanie projektu do skali zabudowy miasta – strzelista wieża siedziby Gazpromu zdominowałaby zabytkowe centrum o niskiej zabudowie powodując nieodwracalną w skutkach dezintegrację tkanki miejskiej. Do problemów konserwatorskich i urbanistycznych, dołączyły również ekonomiczne. Z powodu kryzysu finansowego, w 2009 r. miasto wycofało się z finansowania inwestycji. Całe koszty wziął wówczas na siebie zarząd Gazpromu.
XR8uZXZedLzAtvaEMpi81llTemboOSE73NW8G4d4uzKY4vDe7iWwD1p6hFVE_okhta-tower-4.jpg
Wieżowiec miał stanąć w centrum miasta, na brzegu Newy. Przeznaczono pod niego 77-hektarową działkę, na której w drugiej połowie XVII wieku znajdował się szwedzki fort, zbudowany na rzucie pięcioramiennej gwiazdy. Architekci z RMJM odwołali się do historii miejsca, powtarzając ten rzut w zaprojektowanym przez siebie budynku. Ochta Tower ma się składać z pięciu pionowych bloków zaaranżowanych wokół centralnego rdzenia, zwężających się i skręcających ku górze jak w choinkowym szpicu. Przestrzeń między poszczególnymi „skrzydłami” wypełnią atria z ogrodami. Ważnym źródłem inspiracji była dla architektów rzeka, nad którą stanie wieżowiec. To właśnie jej energia, zmienna natura i refleksy, jakie tworzy na niej światło leżą u podstawy koncepcji skręconej bryły o lśniącej szklanej powierzchni. Ważnym aspektem projektu były też rozwiązania ekologiczne, zwłaszcza służące ograniczeniu zużycia energii elektrycznej – podwójna, szklana powłoka budynku ma zminimalizować utratę ciepła w ekstremalnym klimacie Rosji i pozwolić na maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Wieżowiec Gazpromu ma więc być nie tylko najwyższym, ale i najbardziej ekologicznym budynkiem w Europie.

Oczywiście, pozwolenie na budowę nie oznacza końca protestów. Grupa mieszkańcówPetersburga zapowiedziała zaskarżenie decyzji gubernator do sądu, ponieważ wieżowiec powstać ma 9 km od Issakijewskiego Soboru. Budowie nadal przeciwne jest też UNESCO, czemu sprzyja decyzja Gazpromu o zwiększeniu wysokości budynku o prawie 100 m (pierwotnie wieżowiec miał mierzyć niecałe 400 metrów).


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Cedrowy dom pod Montrealem
Cedrowy dom pod Montrealem

Pośród kanadyjskich czerwonych klonów pracownia Ravi Handa Architect zrealizowała swój projekt domku ...

Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna
Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna

Zintegrowany z planem miasta Wilna i popularnym placem publicznym przylegającym do terenu, supernowo ...

Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera