Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przestrzeń 2.0

 

Czas czytania: ~2 min


mkqEBWwCFNKh6F03xxxKqv67xMsMiPn8UHMLAjVplSW4YjeCMpoO0LwA1X2x_basel-city-centre-okra.jpg

Centrum Bazylei ma się przekształcić w przestrzeń publiczną 2.0. Tak swoją wizję opisują architekci z pracowni OKRA, Maxwan A+U i Basler & Hofmann, którzy wspólnymi siłami zwyciężyli w konkursie na projekt koncepcyjny przebudowy centrum miasta. Ich propozycja tworzy ogólny zarys rozwoju strefy publicznej w ciągu kilku najbliższych dekad, nie wprowadzając jednak dla niego sztywnej ramy, a raczej proponując narzędzia stopniowej transformacji.

Obszar, który był przedmiotem konkursu, rozciąga się od stacji kolejowej SBB na jednym brzegu Renu, do dworca Badischer na drugim. Celem architektów było opracowanie strategii radykalnej transformacji przestrzeni publicznej w tej części miasta i stworzenie bazy, w ramach której będą mogły być realizowane konkretne projekty.

ND7bkuTL4k5SrV2tdrnK38wVuB4ciotFYUpGX8qbFy92RxFETu1rNiK8zfnb_basel-city-centre-okra-2.jpg

Jak podkreślili autorzy zwycięskiej pracy, centrum Bazylei ma bogatą topografię i wspaniałą zabudowę, ale przestrzeń publiczna nie odzwierciedla tych walorów. Centralnym punktem projektu stało się więc ich wydobycie i wyeksponowanie. W jeszcze większym stopniu niż dziś centrum Bazylei ma też wykorzystywać specyficzne położenie miasta na styku trzech państw – nowy plan urbanistyczny rozciąga się ponad granicą niemiecką i francuską.

Ideą, jaka przyświecała projektantom, było wykorzystanie istniejącej tkanki urbanistycznej i warunków krajobrazowych Bazylei jako bazy dla nowej przestrzeni publicznej, której poszczególne, współczesne elementy będą zachowywać związek z historyczną strukturą miasta częściowo zatartą w ciągu kilku wieków intensywnego rozwoju. Nowa scenografia przestrzeni publicznej ma podkreślać zróżnicowany charakter części miasta położonych na dwóch brzegach Renu – południowej określonej przez naturalne wzgórza i dolinę oraz pozostałości dawnych murów miejskich i północnej, w której tkanka urbanistyczna tworzy krzywoliniową siatkę odzwierciedlającą linię koryta rzeki.

ztj9NtKx4rhfHnZL3fqP8He6bxnkOwIfb7FPZfGfwAIt11pqqxR8am8oYnyO_basel-city-centre-okra-3.jpg

Chcąc usprawnić starą strukturę urbanistyczną, architekci zdecydowali się na dodanie do niej nowego poziomu komunikacji – głównego zielonego ringu dla ruchu kołowego i mniejszych ringów organizujących układ parkingów i zieleńców i spinających je z sobą. Ten nowy system zapewnić ma połączenie między centrum miasta i obiema stacjami kolejowymi. Centrum Bazylei już jest zamknięte dla komunikacji samochodowej. Także w nowej koncepcji urbanistycznej priorytetem jest promocja transportu publicznego, rowerowego i ruchu pieszego oraz spowolnienie ruchu samochodowego odbywającego się zielonym ringiem.

Bazylea to miasto tętniące życiem. Z drugiej strony, aktywność ta jest równoważona przez miejsca spokojne i ciche. Ta dwoistość została przez architektów doceniona i rozwinięta. Według nich nowa przestrzeń publiczna powinna działać jak miejski salon – idealne miejsce dla mieszkańców i turystów, w którym można odpocząć, a także korzystać z atrakcji miejskiego życia.

Fot: OKRA

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Monochromatyczny dom w Świerczyńcu
Monochromatyczny dom w Świerczyńcu

Szary dom projektu pracowni RS+ Robert Skitek położony jest na płaskiej działce w Świerczyńcu na Ślą ...

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie
G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie

Na narożnej działce w miejscu dawnej Fabryki Mydła i Świec „Adamczewski i S‑ka” działającej od lat 2 ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera