Przestrzeń 2.0 - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przestrzeń 2.0

 

Czas czytania: ~2 min


mkqEBWwCFNKh6F03xxxKqv67xMsMiPn8UHMLAjVplSW4YjeCMpoO0LwA1X2x_basel-city-centre-okra.jpg

Centrum Bazylei ma się przekształcić w przestrzeń publiczną 2.0. Tak swoją wizję opisują architekci z pracowni OKRA, Maxwan A+U i Basler & Hofmann, którzy wspólnymi siłami zwyciężyli w konkursie na projekt koncepcyjny przebudowy centrum miasta. Ich propozycja tworzy ogólny zarys rozwoju strefy publicznej w ciągu kilku najbliższych dekad, nie wprowadzając jednak dla niego sztywnej ramy, a raczej proponując narzędzia stopniowej transformacji.

Obszar, który był przedmiotem konkursu, rozciąga się od stacji kolejowej SBB na jednym brzegu Renu, do dworca Badischer na drugim. Celem architektów było opracowanie strategii radykalnej transformacji przestrzeni publicznej w tej części miasta i stworzenie bazy, w ramach której będą mogły być realizowane konkretne projekty.

ND7bkuTL4k5SrV2tdrnK38wVuB4ciotFYUpGX8qbFy92RxFETu1rNiK8zfnb_basel-city-centre-okra-2.jpg

Jak podkreślili autorzy zwycięskiej pracy, centrum Bazylei ma bogatą topografię i wspaniałą zabudowę, ale przestrzeń publiczna nie odzwierciedla tych walorów. Centralnym punktem projektu stało się więc ich wydobycie i wyeksponowanie. W jeszcze większym stopniu niż dziś centrum Bazylei ma też wykorzystywać specyficzne położenie miasta na styku trzech państw – nowy plan urbanistyczny rozciąga się ponad granicą niemiecką i francuską.

Ideą, jaka przyświecała projektantom, było wykorzystanie istniejącej tkanki urbanistycznej i warunków krajobrazowych Bazylei jako bazy dla nowej przestrzeni publicznej, której poszczególne, współczesne elementy będą zachowywać związek z historyczną strukturą miasta częściowo zatartą w ciągu kilku wieków intensywnego rozwoju. Nowa scenografia przestrzeni publicznej ma podkreślać zróżnicowany charakter części miasta położonych na dwóch brzegach Renu – południowej określonej przez naturalne wzgórza i dolinę oraz pozostałości dawnych murów miejskich i północnej, w której tkanka urbanistyczna tworzy krzywoliniową siatkę odzwierciedlającą linię koryta rzeki.

ztj9NtKx4rhfHnZL3fqP8He6bxnkOwIfb7FPZfGfwAIt11pqqxR8am8oYnyO_basel-city-centre-okra-3.jpg

Chcąc usprawnić starą strukturę urbanistyczną, architekci zdecydowali się na dodanie do niej nowego poziomu komunikacji – głównego zielonego ringu dla ruchu kołowego i mniejszych ringów organizujących układ parkingów i zieleńców i spinających je z sobą. Ten nowy system zapewnić ma połączenie między centrum miasta i obiema stacjami kolejowymi. Centrum Bazylei już jest zamknięte dla komunikacji samochodowej. Także w nowej koncepcji urbanistycznej priorytetem jest promocja transportu publicznego, rowerowego i ruchu pieszego oraz spowolnienie ruchu samochodowego odbywającego się zielonym ringiem.

Bazylea to miasto tętniące życiem. Z drugiej strony, aktywność ta jest równoważona przez miejsca spokojne i ciche. Ta dwoistość została przez architektów doceniona i rozwinięta. Według nich nowa przestrzeń publiczna powinna działać jak miejski salon – idealne miejsce dla mieszkańców i turystów, w którym można odpocząć, a także korzystać z atrakcji miejskiego życia.

Fot: OKRA

Podepnij swój artykuł

tagi

Szpital w Otwocku – wyniki konkursu architektonicznego
Szpital w Otwocku – wyniki konkursu architektonicznego

14 października 2021 roku rozstrzygnięto dwuetapowy realizacyjny konkurs architektoniczny na koncepc ...

Gdańskie wnętrze mieszkania w stylu bauhaus – prezentacja online i wywiad
Gdańskie wnętrze mieszkania w stylu bauhaus – prezentacja online i wywiad

Chociaż niemiecka szkoła Bauhaus zamknięta została w latach 30., duch modernizmu przetrwał, a dziś c ...

Naturalny materiał łączący tradycję i nowoczesność. Tytan-cynk w architekturze. Webinarium VMZINC®
Naturalny materiał łączący tradycję i nowoczesność. Tytan-cynk w architekturze. Webinarium VMZINC®

Zapraszamy na webinar firmy VMZINC®, który poświęcony będzie szerokiemu zastosowaniu blachy tytanowo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera