Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Z architekturą do lasu

 

Czas czytania: ~6 min


rxknj469Fio5bhYw4ZsRTGdpvl7yuWUVCjrTzkWPzrfsx7oAVdUsQess2AWH_forest-school-robert-gaukroger-2.jpg

Od 16 do 18 września 2011 r. po raz kolejny obchodzony był światowy dzień sprzątania Ziemi. Tym razem jego hasłem przewodnim było: „Lasy to życie – chrońmy je”. Co może mieć z nim wspólnego architektura? I jak w lesie radzą sobie architekci?

Od kiedy człowiek zaczął anektować każdy skrawek wolnej powierzchni ziemi, lasy padają ofiarą nieodpowiedzialnej, rabunkowej często gospodarki. Masowa wycinka drzew pod nowe fabryki, drogi i osiedla musiała zachwiać równowagą ekologiczną w przyrodzie. W końcu jednak przyszedł czas na opamiętanie. Okazuje się, że żeby budować, nie zawsze trzeba niszczyć. Chęć zachowania istniejącego na działce drzewostanu – nie tylko w lasach, ale także w miastach – jest często punktem wyjścia dla projektów architektonicznych i źródłem ciekawych rozwiązań formalnych. Mało tego, jest po prostu modna jako jeden z aspektów ekologicznego projektowania.

HfaWbUIExr8HckuuvKRm5o5S8AA9aCC6EV5cylrf01rpRfExsUAP798GtoK3_forest-school-robert-gaukroger-fot-sean-conboy.jpg

Sposobów na zachowanie drzew rosnących na przeznaczonym pod budowę terenie jest co najmniej kilka. 'Slalom' między konarami, 'wycinanie' w konstrukcji budynku otworów, przez które drzewa mogą swobodnie rosnąć, umieszczanie niewielkich struktur bezpośrednio na drzewach czy w końcu unoszenie budynków ponad poziom gruntu, a nawet ponad korony drzew. Oczywiście, ingerencja w środowisko naturalne nadal ma miejsce, ale jeśli jest nieunikniona, można przynajmniej starać się ograniczyć jej destrukcyjny wpływ. A przy okazji pozwolić użytkownikom cieszyć się bliskością natury.

uh6Vc4ILcETWJZ9BXsnYHQGS0rIYygsXW3umU7cnFk65TFQnUEoPEbUblsHr_house-in-ubatuba-fot-nelson-kon.jpg

Ze specyficznym zadaniem wzniesienia budynku w lesie, w którym rosną chronione gatunki drzew, zmierzyli się architekci z łotewskiej pracowni Substance. Leśny park Dzintari to 13-hektarowa enklawa natury w centrum miasta Jurmala na Łotwie. Ze względu na intensywny rozwój miasta i budowę kolejnych obiektów użyteczności publicznej i osiedli mieszkalnych wokół tego terenu, władze miasta postanowiły włączyć go w system miejskiej infrastruktury, przekształcając w atrakcyjną przestrzeń publiczną – kompleks rekreacyjny z boiskiem, placami zabaw, ścieżkami spacerowymi i rowerowymi, skateparkiem i kawiarnią. Oczywiście w sposób bezpieczny dla cennej flory – dwustuletnich sosen i objętych ochroną gatunków czarnych jagód.

9m80Ayz0omvTQBy5sctYuNzWVQm2SuwvXVoeJsU710WFFW8vbwaYZBqiT7Tc_house-in-ubatuba-fot-nelson-kon-2.jpg

Chcąc zminimalizować negatywny wpływ swojej ingerencji na otoczenie, architekci potraktowali projektowaną przez siebie strukturę jako 'mechanizm' kontrolujący kontakt ludzi z naturalnym środowiskiem parku i zapobiegający jego niszczeniu – wszystkie obiekty zostały połączone drewnianymi ścieżkami-platformami dla pieszych wyniesionymi ponad poziom gruntu i prowadzącymi gości wyłącznie w miejsca dla nich przeznaczone.

Za najbardziej odpowiednią formę dla stanowiącego centrum kompleksu rekreacyjnego budynku o dość pokaźnych rozmiarach, projektanci uznali system modułowy – segmenty tworzą rozłożystą strukturę przypominającą gałęzie drzewa, wnikając między objęte ochroną elementy naturalnego ekosystemu. Ich elewacje pokryte zostały panelami z polerowanego aluminium, które działają jak lustra odbijające otoczenie, dzięki czemu pawilon 'rozmywa' się w naturalnym krajobrazie.

G9fqsRKLnYHTBvFjvmaa7agwZP5mlrQlmvEnOLDhlyL6tlIFyErArwgrDj0L_substance-park-dzintari-fot-ansis-starks.jpg

Także nad ziemią, ale nieco wyżej uniesiony został budynek szkoły w miejscowości Windermere w Wielkiej Brytanii. Ponieważ powstał w lesie – na terenie Parku Narodowego Lake District – głównym celem projektanta Roba Gaukrogera było stworzenie obiektu, który w jak najmniejszym stopniu będzie wpływał na otoczenie. Postawił więc na low tech oraz naturalne materiały uzupełnione o tworzywa pochodzące z recyklingu. Szkoła składa się z trzech połączonych pomostem segmentów mieszczących klasy. Posadowienie całego obiektu na słupach umożliwiło zminimalizowanie powierzchni jego styku z podłożem, a przez to ocalenie porastającej je niskiej roślinności. Konstrukcję budynku stanowi drewniana rama, bloki mieszczące klasy obłożono okładziną z drewna kasztanowca, a pomosty między nimi wykonane zostały z drewnianych wiórów i plastiku otrzymanego w wyniku przetworzenia plastikowych butelek po mleku.

6luWOHgqIwCAlqJ8VywDNIYNMpOzL5zylEUoliIhGMl3iltaYmC16PuOIqF9_substance-park-dzintari-fot-ansis-starks-2.jpg

Ciekawym i dość ekstremalnym przykładem leśnego budynku na słupach jest zaprojektowany przez brazylijską pracownię SPBR Arquitetos dom w Ubatuba – jednym z najważniejszych nadmorskich miast w departamencie São Paulo. Został on wzniesiony w pobliżu plaży Tenório, na działce położonej na stromym zboczu wzgórza porośniętym chronionymi gatunkami drzew. By zachować naturalny krajobraz, architekci zdecydowali się unieść budynek wysoko nad poziom gruntu i umieścić go na trzech, żelbetowych kolumnach. 'Efektem ubocznym' tego rozwiązania jest wspaniały widok, jaki z wnętrza domu-peryskopu roztacza się na morze i zielone góry. Główne wejście do budynku zostało zaprojektowane „do góry nogami” – prowadzi przez taras na dachu, na który z kolei można się dostać pomostem przerzuconym wśród koron drzew.

lW9L50b9ZwriagvUI4cRQQQ6afyC5nydKEfG0G1OWOEGZm5jdHGB7vIhWp1b_tree-hotel-the-birds-nest.jpg

'Leśne' projekty są także wyjątkowo wdzięcznym tematem umożliwiającym architektom popuszczenie wodzy fantazji. Dążąc do ograniczenia negatywnego wpływu na otoczenie, mogą jednocześnie realizować dziecięce marzenia o budowie domku na drzewie. Takie właśnie 'domki' zrealizowane zostały w lasach na północy Szwecji, w pobliżu niewielkiej miejscowości Harads. Do tej pory powstało pięć z planowanych 25 obiektów – niezależnych hotelowych apartamentów, których realizacja zaplanowana jest na najbliższe pięć lat.

jaJZEI1NBzvQPqF4osJYsipS5TgyiszAAA4o1xiAUKgy1sVWNBuGq3F2ZuEN_tree-hotel-the-birds-nest-2.jpg

Jeden z 'pokoi' należących do tego nietypowego hotelu zaprojektowało sztokholmskie biuro Tham & Videgård Arkiteker. Nie jest łatwo go zauważyć, bo nie dość, że jest zawieszony na drzewie, to jego lustrzane elewacje, w których odbijają się drzewa i niebo, zapewniają mu doskonały kamuflaż. Niewielka kostka o boku długości 4 metrów i elewacjach z aluminium obudowana została wokół pnia drzewa i dostępna jest przez most linowy. Wnętrze, które zostało w całości wykonane jest ze sklejki, przeznaczone jest dla dwóch osób – mieści się w nim podwójne łóżko, łazienka i pokój dzienny, a na dachu znajduje się taras. Umieszczone dookoła całego obiektu okna zapewniają widok na las w każdym kierunku.

GKpsWuktxjBmyAZiYkqMOQsSEKk33uE5eEaf32wItgNnAKhriHoIiWpM5xc5_tree-hotel-tham-and-videgard.jpg

Inny pomysł na leśny hotel mieli architekci z pracowni Inredingsgruppen. Inspirując się naturalnym kontekstem, zaprojektowali apartament w formie potężnego ptasiego gniazda. Podstawą ich koncepcji jest kontrast między zewnętrzem i wnętrzem. Na zewnątrz konstrukcja najeżona jest gałęziami i wygląda jak prawdziwe gniazdo, a ukryte w gęstej plecionce okna są niemal niewidoczne, środek tymczasem mieści standardowy pokój z nowoczesnym wyposażeniem. Prowadzące do niego schody mogą zostać ukryte, a wówczas wydaje się, że do hotelowego apartamentu można się dostać jedynie z powietrza – jak ptaki do gniazda.

tcjUwWfYaXCxiFs9K55RSd91YXjk81VKQrT1aeDKJOVN0eboKEJo11OgyAmh_tree-hotel-tham-and-videgard-1.jpg

Człowiek potrzebuje coraz więcej miejsca i żeby zaspokoić swoje potrzeby, anektuje tereny należne naturze. Zielone płuca ziemi kurczą się coraz bardziej. Ale architektura i natura nie muszą się wykluczać. Mając na sumieniu tysiące hektarów wyciętych lasów i związaną z tym śmierć wielu ekosystemów, najwyższy czas zacząć szanować każde drzewo.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Miejski dom z ażurami
Miejski dom z ażurami

Zespół pracowni Kropka Studio podjął się zaprojektowania domu jednorodzinnego na obrzeżach Krakowa. ...

Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna
Supernowoczesny biurowiec w centrum Wilna

Zintegrowany z planem miasta Wilna i popularnym placem publicznym przylegającym do terenu, supernowo ...

Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Ostatnie dni głosowania! Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera