Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Znamy zwycięzców konkursu „Miedź w architekturze”

 

Czas czytania: ~5 min


F8oQXK3IUZ99iNtjCKuaeiTfwMksR71whNbRDR9TzniCO87eXjjqSpOjfvhQ_kaplica.jpg

27. września br., podczas uroczystej ceremonii, która miała miejsce w Brukseli, ogłoszono zwycięzców 15. konkursu „Miedź w architekturze”. Zwycięskie projekty wyłoniono spośród 66 zgłoszeń z 19 krajów, w tym Polski, co było najwyższą liczbą zgłoszeń w historii konkursu. Konkurs „Miedź w architekturze” powstał, by uhonorować najlepsze projekty europejskiej architektury oraz pokazać rosnący wpływ miedzi we współczesnym projektowaniu.

Bezdyskusyjnym zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu była kaplica Św. Wawrzyńca w Vantaa w Finlandii, stworzona przez zespół Avanto Arkkitehdit. Projektanci wyznaczyli sobie zadanie pogodzenia emocjonalnych potrzeb żałobników z pragmatycznymi wymaganiami pogrzebów. W projekcie wykorzystano materiały tradycyjnie wykorzystywane w lokalnym budownictwie, a dach wykonano z patynowanej miedzi, nawiązując do dachu starego kościoła. Dużą część sufitów wykończono ruchomymi perforowanymi płytami miedzianymi. Przeszklone ściany kaplicy od strony cmentarza pokrywa siatka z patynowanej miedzi, która funkcjonuje jak parawan rozdzielając przestrzeń na zewnątrz i wewnątrz. Komisja konkursowa podkreśliła, że projekt to wysoce fascynujące i atmosferyczne studium przestrzeni, światła i materiałów. Miedź wykorzystano szczególnie do wywołania niezmąconego odczucia duchowości, tworząc uroczyste i jednocześnie podnoszące na duchu otoczenie dla rytuałów związanych ze śmiercią i rozstaniem.

8H60KTb7plcpMlkUVo23WXDVLqW825JEdle4y8cST5CMmNSc6btcRlp7tvDb_muzeum.jpg

Główne wyróżnienie otrzymała bardzo współczesna ingerencja w Villa Vauban – Muzeum Sztuki Miasta Luksemburg przygotowana przez zespół Philippe Schmit Architects. Jury konkursowe było pod ogromnym wrażeniem nowego skrzydła dodanego do istniejącej bryły muzeum, podkreślając, że jego nowoczesność stanowi z wyczuciem dodany kontrapunkt tak dla oryginalnego historycznego budynku jak i otaczającego budynek parkowego krajobrazu. Dobudowane skrzydło zostało owinięte w delikatnie perforowane panele. Zachwyt jury wzbudził fakt, że metalowa warstwa wydaje się znikać, kiedy patrzy się na budynek w nocy, zmieniając się z matowej powierzchni w zmysłowo błyszczącą, półprzezroczystą zasłonę.

nmPAnh4Yq7397Q9AmZdOnKJzkWLBeK1CkhQ5FN4x7QcHnFVks4QOXS7sLu3m_dom-mieszkalny.jpg
VNZWxMlvzCODsraany3AiJFejUbKijYYSS3WPvjYxvcPdLlCMGLccEssrb7X_budynek-wielorodzinny.jpg

Dwa wyróżnienia przyznano zespołowi Fritsch und Schlüter Architekten oraz Make. Architekci Fritsch und Schlüter Architekten przekształcając tradycyjny dom o dwuspadowym dachu wydobyli tradycyjny archetyp podmiejskiej willi. Jury doceniło przede wszystkim sposób w jaki wykorzystano pre-oksydowane miedziane panele, pokrywając nimi z zewnątrz cały budynek, co dało efekt eleganckiego gładkiego pancerza. Komisja była również pod wrażeniem pełnego wyobraźni wykorzystania materiału w przypadku mosiężnej okładziny zastosowanej w projekcie zespołu Make w budynku wielorodzinnym w Londynie na Weymouth Street. Jury uwiódł szczególnie perforowane ściany mosiężnych balkonów, które przepuszczając światło tworzą wewnątrz mieszkań falujący wzór.

iEwvHjNeAbp1YcwTCv8dEb3jn41PclQFLw2j346tb0axbvsrjXX3bIncGb35_cabin.jpg

Nagrodę specjalną jury otrzymał projekt schronu dla turystów nad brzegiem jeziora w Northumberland w Anglii (Freya’s Cabin) przygotowany przez zespół Studio Weave. Doceniono niezwykłe połączenie ludowej opowieści z kompaktowym, przypominającym klejnot schronem pokrytym złocistym stopem miedzi.


Tegoroczne jury składało się z czterech architektów, z których wszyscy w przeszłości byli nagrodzeni w konkursie „Miedź w Architekturze”: Einar Jarmund, Patrick Genard, Pia Salin oraz Keith Williams. Komisji przewodniczyła Catherine Slessor, redaktor naczelna Architectural Review.
Więcej informacji na temat konkursu wraz z prezentacjami 66 projektów konkursowych można znaleźć na stronie: www.copperconcept.org/awards.
Informacje dodatkowe:

Konkurs „Miedź w architekturze” (European Copper in Architecture Awards) wywodzi się od organizowanego od 1991 r. brytyjskiego konkursu „Copper Roofing Competition”. Początkowo konkurs organizowany był wyłącznie dla architektów brytyjskich i dotyczył zastosowania miedzi na dachach. W 1997 r. rozszerzono formułę konkursu o inne zastosowania miedzi, a od 2002 r. zaproszono do udziału również architektów z innych krajów (12. edycja). Wtedy też patronat nad konkursem objął Europejski Instytut Miedzi. Obecnie konkurs organizowany jest co 2 lata. Do 15. edycji konkursu zgłoszono projekty z dziewiętnastu krajów, w tym Polski.

Wśród jury konkursu zasiadali tacy architekci jak Francisco Mangado z Mangado y Asociados S.L., Einar Jarmund z Jarmund Vigsnaes as Arkitekter , Ken Shuttleworth z Make Architects czy Keith Williams z Keith Williams Architects.

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM) jest częścią European Copper Institute (ECI) z siedzibą w Brukseli. PCPM jest organizacją powołaną przez producentów miedzi, wyrobów z miedzi i jej stopów na rzecz zwiększania jej zastosowań w gospodarce zarówno naszego kraju jak i krajach Europy Środkowej. Jego działalność koordynowana jest oraz współfinansowana przez International Copper Association, Ltd. (ICA) z siedzibą w Nowym Jorku.

PCPM powstało i działa, by tworzyć warunki na rynku dla zwiększenia konsumpcji na produkty z miedzi i jej stopów. Stawia sobie za cel wszechstronne przedstawienie korzyści wynikających z zastosowania miedzi, pragnie, by stała się ona materiałem uznanym i pożądanym w dziedzinach takich jak: energetyka, telekomunikacja, budownictwo, architektura, ochrona środowiska, czy też zdrowie człowieka.

European Copper Institute (ECI) jest organizacją zrzeszającą producentów miedzi (reprezentowanych przez ICA) oraz europejski przemysł przetwórczy miedzi. Jego misją jest promowanie korzyści płynących ze stosowania miedzi w nowoczesnym społeczeństwie. ECI działa w oparciu o biuro Instytutu w Brukseli oraz 11 europejskich Centrów Promocji Miedzi, których częścią jest PCPM.

Źródło: Polskiego Centrum Promocji Miedzi

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera