Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Laur dla technologii

 

Czas czytania: ~3 min


rSpLlLF7Lg9sWSJDU77MWRemylHkJ72aWCxOCtjLSZdQDupMCbOWmIJBmFrS_cloud-9-media-ict.jpg

W dobie rewolucji cyfrowej architektura staje się platformą informacji i nowych technologii, za sprawą których pojawiają się w niej nowe materiały i zaawansowane systemy komputerowe. Takim właśnie budynkiem nowej generacji jest biurowiec Media-ICT w Barcelonie uznany przez jury konkursu World Architecture Festival 2011 w Barcelonie za najlepszy budynek na świecie.

ULTU2wNewpzfZ41H4mfGpl4fsg6DxCogUTE3Zu0ULLPRJztDQq1MVkrC1Vya_cloud-9-media-ict-2.jpg

Zaprojektowany przez architektów ze studia Cloud 9 budynek powstał na zlecenie Zona Franca Consortium i władz eksperymentalnej dzielnicy [email protected] w Barcelonie, na terenie której się znajduje. Dzielnica ta – część sieci Districlima stworzonej na potrzeby biznesu – jest próbą wcielenia w życie modelu cyfrowego miasta bazującego na ICT (technologii informacji i komunikacji), miasta, w którym najważniejsza jest wiedza i pomysły, a także dodatkowe, uzupełniające je wartości, takie jak ekologia. Idea ta musiała znaleźć odzwierciedlenie w architekturze.

I1GdIFdptGbcNyYt8pW9Ux9O9J140ScTZoAXE6o5kLJPoRL69Pa9zTOpiWXF_cloud-9-media-ict-3.jpg

Bryła budynku ma podstawę kwadratu o boku długości 44 metrów i wysokość 37,8 metra. Dwie kondygnacje podziemne zajmują całą powierzchnię działki, natomiast część powyżej poziomu gruntu zajmuje niecałe 55% terenu. O specyficznym charakterze budynku decydują przede wszystkim dwa aspekty – ukształtowanie elewacji oraz odwrócenie proporcji. Ciężar bryły – zarówno wizualnie, jak i fizycznie – zwiększa się wraz z wysokością. Im niżej, tym budynek jest lżejszy, bardziej transparentny, a na najniższych kondygnacjach niemal rozpływa się w powietrzu – tylko około 8% jego masy przypada na pierwsze 1,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni. Dzięki temu z poziomu ulicy obiekt nie jest przytłaczający i nie ingeruje zbyt silnie w jej krajobraz.

xpwkt8WLQUXY1D3jiymikQDZdzJ6gcKvDZnIDdlo0XgdaolI8RMMP5wTpSJn_cloud-9-media-ict-4.jpg

Zaskakujący wygląd elewacji budynku jest w ściśle związany z jego programem ekologicznym. Biurowiec Media-ITC został zaprojektowany tak, by nie tylko zoptymalizować zużycie energii, ale by sam ją generował. Służy temu między innymi sposób zamknięcia budynku: fasada o ekspozycji południowej pokryta została wypełnionymi powietrzem, srebrnoniebieskimi poduszkami z ETFE (etylen tetrafluoroetylen – tworzywo sztuczne na bazie fluoru) i działa jak ekran słoneczny, który zimą jest otwierany, żeby w maksymalnym stopniu wykorzystać energię słoneczną, latem zaś – zamykany, żeby chronić przed przegrzaniem i zacieniać wnętrza.

bBubAVvQg2wV2amMjJJ5PZ85zNa32cI3s7TOduIFx2dReh1EDoJurAYNLmHK_cloud-9-media-ict-5.jpg

Poduszki na elewacji południowo-zachodniej wypełnione zostały mgłą wytworzoną na bazie azotu. Wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz zwiększa się jej nieprzezroczystość, żeby jeszcze skuteczniej chronić wnętrza. Zarówno elewacje, jak i wnętrza biur wyposażone są w czujniki temperatury, wilgotności i ciśnienia. Dzięki temu, na podstawie pomiarów warunków atmosferycznych na zewnątrz budynku regulowane są warunki w jego wnętrzach.

J50lbVxuNq7A6jcigT2CPyD0zTKb6W0B3i32BXKLyVQijHw4k3tR6mAvjHe5_cloud-9-media-ict-6.jpg

Zastosowanie fotowoltaicznego dachu, filtrów słonecznych z ETFE, systemu czujników i kontroli warunków wewnętrznych umożliwiło znaczne ograniczenie zapotrzebowania na energię w budynku, a przez to redukcję emisji dwutlenku węgla o 95%.

Lr7Cb64z46ibXXaRnJ3XR8X72wb7ZVGo9eqvUvc7xtNwWwNlig4dykUGhrs0_cloud-9-media-ict-7.jpg

Pod względem organizacji przestrzeni biurowiec jest podzielony na trzy strefy. Najwyższe piętra – od czwartego do ósmego – wynajmowane są dużym firmom, piętro drugie i trzecie zostały podzielone na jednostki przeznaczone dla mniejszych przedsiębiorstw. Dwie najniższe kondygnacje: pierwsze piętro z Cibernarium i salą audytoryjną dostępną dla wszystkich najemców i mieszkańców miasta oraz parter – otwarta, pozbawiona podziałów przestrzeń pomyślana jako miejsce wystaw, warsztatów i innych wydarzeń – mają charakter przestrzeni publicznej. Część nadziemna budynku ma 16 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, a mieszcząca parking dwukondygnacyjna strefa podziemna – 7,1 tysiąca metrów kwadratowych.

DWEPiRnxNwcQMFR0m9lilS6nogG5nah1QsWfjag4pFUPUIuKIrB1DwIbfii4_cloud-9-media-ict-8.jpg
LSTwL6Obk69jQFDrmNzBftdY4RQ11LXZdUiHrsWgPckbyCkI3AUlnJlUJ5yl_cloud-9-media-ict-9.jpg

Fot: Luis Ros, José Miguel Hernandez – Cloud 9, Gunnar Knechtel, worldbuildingsdirectory.com

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Monochromatyczny dom w Świerczyńcu
Monochromatyczny dom w Świerczyńcu

Szary dom projektu pracowni RS+ Robert Skitek położony jest na płaskiej działce w Świerczyńcu na Ślą ...

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie
G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie

Na narożnej działce w miejscu dawnej Fabryki Mydła i Świec „Adamczewski i S‑ka” działającej od lat 2 ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera