Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Chipperfield kuratorem Biennale?

 

Czas czytania: ~2 min


DdHyT1iELxoeunk1NklcJdUsx9FVtClGWz98WP8DDt0v7gGOBA2pQIaL3nG5_david-chipperfield.jpg

Nad weneckim Biennale Architektury, które odbędzie się latem 2012 r. zebrały się ciemne chmury. Polityczne. To właśnie z ich powodu rolę kuratora jednej z najważniejszych architektonicznych imprez w Europie może odrzucić David Chipperfield.


Informacja o tym, że wybór tematu i przygotowanie wystawy na Biennale powierzone zostaną Brytyjczykowi, podana została 10 listopada. Sam zainteresowany jej jednak nie potwierdził. Chociaż jego nazwisko pojawiało się w tym kontekście od kilku miesięcy, Chipperfield studzi atmosferę. Powód jest jeden – zmiana na stanowisku dyrektora Biennale, w efekcie której w ubiegłym miesiącu piastującego to stanowisko od 2008 r. Paolo Barattę zastąpił Giulio Malgara – przyjaciel włoskiego premiera Silvio Berlusconiego zajmujący się przede wszystkim importem żywności. Klamka jednak jeszcze nie zapadła, bo skoro Berlusconi zrezygnował ze swojej funkcji, istnieje duże szansa, że Malgara ostatecznie nie obejmie tego stanowiska i Baratta pozostanie na nim przynajmniej na następny rok.

W momencie, kiedy ogłoszony został wybór Chipperfielda na stanowisko kuratora 13 Biennale Architektury, on sam był w podróży. W komentarzu, jaki przedstawił mediom podkreślił, że jest tym zaproszeniem zaskoczony. Nie ukrywał, że Baratta rozmawiał z nim na ten temat, ale skoro został usunięty ze stanowiska i de facto Biennale nie ma w tej chwili dyrektora, tego typu decyzje nie mogą być podejmowane. Chociaż obecne wydarzenia polityczne we Włoszech dają szansę na powrót Baratty, Chipperfield zachowuje dystans. Zapewnia jednak, że jeśli poprzedni dyrektor ponownie obejmie tę funkcję i zaproponuje mu rolę kuratora, poważnie się nad tym zastanowi, ponieważ jest to niezwykle prestiżowe i odpowiedzialne zadanie.

Jeśli Chipperfield oficjalnie przyjmie rolę kuratora biennale, będzie miał osiem miesięcy na przygotowanie wystawy odpowiadającej na wybrany przez niego temat przewodni. Podobno drugim poważnym kandydatem na to stanowisko był tegoroczny laureat nagrody Pritzkera, portugalski architekt Eduardo Souto de Moura.

Źródło: bdonline.co.uk

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.
Historia i tradycja we współczesnym designie. BXB Studio.

Współczesna architektura napotyka szereg wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, ekologią czy i ...

Park do spotkań i działań
Park do spotkań i działań

Klub Studencki Szkoły Głównej Handlowej „Park” działał na warszawskim Polu Mokotowskim od końca lat ...

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera