Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Architekt, humanista, socjolog

 

Czas czytania: ~5 min


pQqa8VXs3YdGbJpQZ5q1AFyRMotSO6WnH4IFQFykrgDM8PAJQr1Fj95rmeGf_herman-hertzberger-portret.jpg

'Herman Hertzberger zmienił sposób, w jaki myślimy o architekturze – zarówno jako architekci, jak i użytkownicy budynków' – takimi słowami członkowie Komitetu Honorowego RIBA uzasadniali swoją decyzję o przyznaniu Złotego Medalu na rok 2012 temu holenderskiemu architektowi.

Złoty Medal – jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień wręczanych przez RIBA – przyznawany jest za wybitne osiągnięcia życia i znaczący wkład w rozwój architektury na świecie, a nie za pojedyncze budynki. Dlatego otrzymać go mogą twórcy naprawdę zasłużeni, a nie architekci, którzy są aktualnie 'modni'. Decyzję jury osobiście akceptuje królowa brytyjska. Tegorocznym laureatem medalu RIBA jest David Chipperfield, wcześniej otrzymali go min. I.M. Pei (2010), Alvaro Siza (2009), Edward (Ted) Cullinan (2008), Herzog i de Meuron (2007), Toyo Ito (2006), Frei Otto (2005), Archigram (2002), Frank Gehry (2000) czy Le Corbusier (1953). Hertzberger odbierze wyróżnienie podczas uroczystej gali, która odbędzie się 9 lutego 2012 r.

zTgqDHpspLcUzHRmXf7X6K6orOnC8xEMUpbFsF4NmUjlFLCUwbdJYDnfYOE8_apolloscholen-amsterdam-2-fotfrits-dijkhof.jpg

Ogłaszając decyzję komitetu, jego przewodnicząca Angela Brady podkreśliła również głęboko humanistyczny charakter architektury Hertzbergera. Nie jest ona czystą formą zawłaszczoną przez architektów, ale formą ściśle związaną z przestrzenią, dzięki czemu staje się polem aktywności i interakcji użytkowników. Humanistyczne podejście architekta widoczne jest we wszystkich jego budynkach: szkołach, domach mieszkalnych, teatrach i innych obiektach użyteczności publicznej, miejscach pracy. To, co w dorobku Hertzbergera uznano za godne nagrodzenia, to pozytywny wpływ, jaki projektowane przez niego obiekty i przestrzenie mają na ludzi i miejsca.

ujKvfxCJiSyUauqdhTpFEgZ6ADFte6TZLPYCedMiIjOBKLC4S1THY7OL7POc_apolloscholen-amsterdam-fotfrits-dijkhof.jpg

Herman Hertzberger urodził się w 1932 r. W 1958 r. ukończył studia na Uniwersytecie Technicznym w Delft, a dwa lata później założył w Amsterdamie własną firmę – działające do dziś Architectuurstudio HH. Wśród jego pierwszych zrealizowanych prac są min. dom studencki w Amsterdamie (1959-66), który zaprojektował wspólnie z Tjakko Hazewinklem i budynek szkoły podstawowej Montessori w Delft (1960-66). Między 1968 a 1972 rokiem projektował budynki biurowe dla agencji ubezpieczeniowej 'Centraal Beheer' w Apeldoorn.

28U7jSsW4CyKUYVGHoTyDOyXAcHJHngPXilMHdhuVwqN4wfrvcmyBltRti0o_centraal-beheer-apeldoorn-2.jpg

Hertzberger, obok Aldo van Eycka, był jednym z czołowych reprezentantów strukturalizmu w holenderskiej architekturze lat 60. W latach 1959-63 działał w redakcji magazyn 'Forum', który miał znaczący wpływ na wykrystalizowanie się tego nurtu. W swojej działalności teoretycznej popularyzował ideę architektury jako narzędzia służącego do tworzenia 'przestrzennych możliwości'. Wierzył bowiem, że architektura jest sztuką użytkową adresowaną do ludzi, a rolą architekta nie jest dawanie gotowych rozwiązań, ale tworzenie przestrzennej ramy, która następnie może być interpretowana i wypełniana przez użytkowników, co daje im realny wpływ na wygląd i funkcjonowanie budynków. Dlatego w projektowanych przez niego obiektach często obecne są elastyczne przestrzenie 'pośrednie', które mają rozbudzać i zarazem zaspokajać głęboką ludzką potrzebę społecznej aktywności. Nie bez powodu Hertzberger określany jest mianem architekta-socjologa.

nORbbQRrBzZRFsyb8ixpeYeiIQgnQ7xUFSCb05iiPb1RbAt0H0eQpzj8ZvLC_centraal-beheer-apeldoorn.jpg

Filozofię tę Hertzberger z sukcesem realizuje w budynkach mieszkalnych, biurowych i edukacyjnych. Jeden z jego najbardziej znanych budynków – szkoła Montessori w Delft przedefiniowała sposób organizacji sal lekcyjnych, proponując klasy w kształcie litery L obejmujące różne strefy funkcjonale służące nauce i odpoczynkowi. Zdjęcia dzieci bawiących i uczących się na szerokich, drewnianych schodach pomyślanych jako wspólna przestrzeń kreatywna, stały się inspiracją dla wielu architektów projektujących szkoły w północnej Europie.

g6ojqgbZ6axNTSpBp7J0EoOMDc4eLvl0s9WIerHmTyfmv08fmtwm22YdIM98_chasse-theater-breda-fotherman-van-doorn.jpg

Inne sztandarowe dzieło wczesnego okresu twórczości Hertzbergera – budynek Central Baheer w Apeldoorn (1968-72) – zostało zaprojektowane pod kątem indywidualnych potrzeb użytkowników, gmach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Hadze (1979-90) był z kolei jednym z pierwszych budynków, w których zrealizowana została idea wewnętrznej ulicy czy też wydłużonego atrium mającego zachęcać do społecznych interakcji i zapewniającego dostęp naturalnego światła do wszystkich pomieszczeń.

rJkHFjvvmGDjkFNmoOpiJIJYok4hHaUYkdgaQOy7MgGUso2ZTMrJMVeDGHCh_faculty-of-science-university.jpg

Kiedy w 2004 r. American Institute of Architects przyznawał Hertzbergerowi honorowe członkostwo, w uzasadnieniu swojej decyzji przedstawiciele tej organizacji podkreślili, że dzięki mistrzostwu w nadawaniu przestrzeni ludzkiej skali, Hertzberger odmienił sposób, w jaki architekci traktują duże projekty miejskie.

jQNhNFexZcdebWlGRNyQGfqbTw7sjzz5in9K7qg0SwZQeSt4GWYB0taSKCnF_media-park-and-housing-koloniaa.jpg


Kariera zawodowa Hermana Hertzbergera upływa nie tylko pod znakiem praktyki architektonicznej, ale także działalności edukacyjnej. Od 1970 do 1999 r. był profesorem na Uniwersytecie Technicznym w Delft, a w latach 1965-69 wykładał na Akademii Architektury w Amsterdamie. Ponadto, był gościnnym profesorem na Uniwersytecie w Genewie (1982-93), a także dyrektorem Podyplomowego Laboratorium Architektury przy Berlage Institute w Rotterdamie (1990-95). Jest także autorem licznych publikacji i serii wykładów poświęconych architekturze współczesnej.

8kPHnR4EIKHg90guiO41kDoA7TmQYgOODxz42nMPR8MpPzTK85GGPmfmQ8uh_montessori-school-delft.jpg

Do najważniejszych realizacji Herzbergera należą: szkoła podstawowa Montessori w Delft (1960-66), akademik Weesperstraat w Amsterdamie (1966), siedziba agencji ubezpieczeniowej 'Centraal Beheer' w Apeldoorn (1968-1972), centrum muzyczne Vredenburg w Utrechcie (1973-78), gmach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Hadze (1979-90), dwie szkoły Apollolaan w Amsterdamie (1983), teatr Aan Het Spui w Hadze (1992), Chassé Theatre w Bredzie (1995), dom towarowy Vanderveen w Assen (1997), Waternet Head Office, Amsterdam (2000-05), Media Park & Housing w Kolonii (2004-04), Uniwersytet NHL w Leeuwarden (2004-10), Muzuem Coda w Apeldoorn (2004-11) , wydział nauk ścisłych Uniwersytetu w Utrechcie (2006-11).

PeOFTZGh4WFuHQzmlPgsUsuoB5WvlBp8HtTkKc8GHf7CGKwF1rb8gLXtGS2Z_waternet-head-office.jpg

Hertzberger ma już na swoim koncie wiele nagród, min. Złotego Lwa za najlepszy pawilon zagraniczny na ósmym Biennale Architektury w Wenecji w 2002 r., nagrodę za całokształt twórczości przyznawaną przez Holenderską Fundację Sztuk Wizualnych, Designu i Architektury (w 2004 r.) oraz Medal im. Richarda Neutry za wybitne osiągnięcia zawodowe (1989).


fot: dezeen.com

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.
Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.

Sarnie Osiedle to projekt, który został opracowany przez uznaną pracownię architektoniczną Medusa Gr ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera