Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zamalować slumsy

 

Czas czytania: ~2 min


sfSvf5AHN8v2mRASCjzeW2oyw9Y7K4GegzWZG8rPQnBrrX9JReE7I43BHdZU_favela-painting-santa-marta-pano-large.jpg

Problemy społeczne nie znikną wprawdzie przykryte warstwą farby, ale działania artystyczne mogą być istotnym krokiem w stronę rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich. Taki cel ma 'Favela Painting' – organizacja non profit założona przez dwóch holenderskich artystów z kolektywu Haas&Hahn – Jeroena Koolhaasa i Dre Urhahna.

Y5Lv7W5wyW2xTe8pNHFxdqYCmZRLQFgaXA4Wuq2vh5hYzrfVxeogNkP62gNw_favela-painting-1.jpg

Wystawa poświęcona dotychczasowej działalności organizacji była częścią programu Shenzhen Hong Kong Biennale (SZHK) – biennale urbanistyki i architektury, które odbywa się w dwóch chińskich miastach i jest skupione na szeroko rozumianych problemach, z jakimi borykają się współczesne miasta. Jego uczestnikami są architekci, urbaniści i architekci krajobrazu. Część imprezy, która odbywała się w Shenzhen, trwała od 8 do 11 grudnia 2011 r. i obfitowała w wystawy, dyskusje, sympozja i performance, których myślą przewodnią było hasło: 'Architektura tworzy miasta – miasta tworzą architekturę'. Kuratorem tej edycji był Terence Riley. Druga część imprezy odbywająca się w Hong Kongu otwarta zostanie w lutym 2012 r., a jej kuratorami są: Gene King i Anderson Lee.

HusJeb4s86xOR5FFrge7cPI77SJf34rsSY2fvnSCkiOqKwtHwh144oaDYSfL_favela-painting-rio-cruzeiro.jpg

Haas&Hahn zaczęli realizować projekt 'Favela Painting' w 2005 r. w Brazylii. Ich pierwsze działania obejmowały wykonanie szeregu monumentalnych obrazów ściennych w Vila Cruzeiro w Rio, a następnie w kilku mniejszych miastach, na przykład w Santa Marta.

Ich sposób działania polega na przekształcaniu całych fragmentów miasta dotkniętych poważnymi problemami społecznymi w monumentalne dzieła sztuki. W działaniach 'favela painting' nie chodzi jednak o zwykły kamuflaż zaniedbanych obszarów, ale raczej o ich 'odmłodzenie', tchnięcie w nie nowego życia i wywołanie pozytywnego efektu społecznego poprzez nowe spojrzenie na nie, przemyślenie, przeprojektowanie i nadanie im nowej tożsamości.

7RawMy7vnEBcsoeJx6LwBwkpKAD491cvPJor4Ddn9RVH6hE5iY41xNJKTypg_favela-painting-rio-cruzeiro-2.jpg

Celem inicjatywy jest nie tylko upiększenie miejskiego otoczenia i sprawienie, że fawele będą bardziej przyjaznym miejscem do życia, ale także zaangażowanie lokalnych mieszkańców we wspólne działania i danie młodym ludziom szansy na edukację i znalezienie pracy. Nie chodzi więc tylko o poprawę jakość materialnej tkanki miejskiej, ale także – a właściwie przede wszystkim – o rewitalizację społeczną. Wspólnie z lokalną młodzieżą, Koolhaas i Urhahn tworzą na ścianach slumsów potężne malowidła, które stają się rozpoznawalnymi dziełami sztuki w miejskim krajobrazie.

Fot: favelapainting.com

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dwie bryły z różnych epok
Dwie bryły z różnych epok

Mający pomieścić 76 lokali kompleks mieszkalny Kapitanat Garbary stanie tuż za budynkiem starego Kap ...

Konferencja Kolor w architekturze
Konferencja Kolor w architekturze

W ostatnich latach kolor stał się bardziej popularny. Po inspirowanej modernizmem modzie na biel i m ...

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera