Archeologiczny pawilon - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Archeologiczny pawilon

 

Czas czytania: ~3 min


Kfkq5QrKaIK1hGohTi9nCSP7oQkR8tip51K4SZbIaIYJPIHVMQ65kVUDVFzQ_sepentine-gallery-2012.jpg

Współpracy Herzoga i de Meurona z Ai Wei Weiem ciąg dalszy. Tym razem wspólnie zaprojektują tegoroczny – dwunasty już – pawilon Serpentine Gallery. Będzie to specjalna edycja tego wydarzenia wpisana w program London 2012 Festival czyli kulminacji letnich igrzysk olimpijskich w stolicy Anglii.
Do zaprojektowania pawilonu co roku zapraszani są światowej sławy projektanci z całego świata, którzy nie mają jeszcze na swoim koncie realizacji w Wielkiej Brytanii. Co roku pawilon stoi na trawniku przed galerią w londyńskim Hyde Parku od czerwca do października. Autorem ostatniego obiektu był Peter Zumthor, wcześniej projektowali je między innymi Jean Nouvel czy SANAA.

Szwajcarska pracownia współpracować będzie z chińskim artystą uznanym przez magazyn TIME za człowieka roku 2011 nie po raz pierwszy – zespół ten ma już na swoim koncie tak spektakularne dzieło jak stadion Ptasie Gniazdo zbudowany na letnie igrzyska olimpijskie w Pekinie w 2008 r. czy współpracę nad projektem ORDOS 100 na mogolskiej pustyni. Razem nie zrealizowali nic w Wielkiej Brytanii, choć oczywiście Herzog i de Meuron mają już tam słynną realizację – adaptację dawnej elektrowni na galerię Tate Modern oraz projekt jej rozbudowy. Zapraszając do współpracy to słynne trio Serpentine Gallery chce stworzyć kontynuację między igrzyskami z 2008 a 2012 r.

Wprawdzie żadne szkice pawilonu nie zostały jeszcze ujawnione, ale autorzy zdradzili jego ogólne założenia ideowe. Projekt będzie miał charakter archeologicznej odkrywki eksplorując temat poprzednich instalacji. W ten sposób projektanci chcą zachęcić zwiedzających do spojrzenia na to, co znajduje się pod parkowym trawnikiem oraz wstecz – w poszukiwaniu duchów poprzednich konstrukcji.

Herzog & de Meuron i Ai Wei Wei tak opowiadają o swojej idei pawilonu dla Serpentine:
'Od 2000 r. różni architekci byli odpowiedzialni za tworzenie letnich pawilonów dla Serpentine Gallery w Kensington Garden. Powstało do tej pory jedenaście takich konstrukcji, nasza będzie dwunasta. Tak wiele pawilonów o tak różnych formach i z tak różnych materiałów zostało już zrealizowanych, że instynktownie próbowaliśmy uniknąć nieuniknionego problemu tworzenia obiektu, konkretnego kształtu.

Nasze alternatywne rozwiązanie polega na wkopaniu z ziemię półtorametrowej długości słupów aż dotrzemy do wód gruntowych. Następnie wykopiemy mały zbiornik, rodzaj źródła, w którym będzie się gromadzić woda deszczowa. Podczas kopania wgłąb ziemi natrafimy na elementy różnych konstrukcji, takie jak kable telefoniczne czy dawne fundamenty. Jak zespół archeologów wyeksponujemy je jako pozostałości jedenastu poprzednich pawilonów budowanych od 2000 do 2011 roku.

Wszystkie te fundamenty zostaną odkryte i zrekonstruowane. Stworzą one plątaninę pogmatwanych linii, jak wzór szwów, odrębny krajobraz niepodobny do niczego, co moglibyśmy wymyślić: ta forma i kształt będą jak niespodziewany prezent.

Na odkrytych fundamentach umieszczone zostaną elementy konstrukcji dachu nowego pawilonu – jedenaście podpór oraz nowa – dwunasta kolumna. Dach będzie przypominał ten umieszczany nad odkrywkami archeologicznymi. Będzie się wznosił około 1,5 metra nad trawnikiem będzie służył jako zbiornik na wodę deszczową. Jego powierzchnia będzie odbijać zmieniające się londyńskie niebo. Wodę będzie można z niego wypuścić jak z wanny, a wtedy będzie mógł pełnić funkcję parkietu tanecznego albo platformy spotkań'

fot: ©T&C Film AG

Podepnij swój artykuł

tagi

Szpital w Otwocku – wyniki konkursu architektonicznego
Szpital w Otwocku – wyniki konkursu architektonicznego

14 października 2021 roku rozstrzygnięto dwuetapowy realizacyjny konkurs architektoniczny na koncepc ...

Gdańskie wnętrze mieszkania w stylu bauhaus – prezentacja online i wywiad
Gdańskie wnętrze mieszkania w stylu bauhaus – prezentacja online i wywiad

Chociaż niemiecka szkoła Bauhaus zamknięta została w latach 30., duch modernizmu przetrwał, a dziś c ...

Naturalny materiał łączący tradycję i nowoczesność. Tytan-cynk w architekturze. Webinarium VMZINC®
Naturalny materiał łączący tradycję i nowoczesność. Tytan-cynk w architekturze. Webinarium VMZINC®

Zapraszamy na webinar firmy VMZINC®, który poświęcony będzie szerokiemu zastosowaniu blachy tytanowo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera