Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


MAX(X)I kryzys

 

Czas czytania: ~2 min


xGKGbW2vTHBThwTrDQS3vHiGMeBZmc4GVgKnnfUZPhdxaUHA2p0tHrIPRjKM_zaha-hadid-maxxi-2.jpg

Nad jedną z najbardziej uznanych realizacji Zahy Hadid zawisły czarne chmury. MAXXI , czyli Muzeum Narodowe Sztuki XXI wieku w Rzymie, może zostać zamknięte po tym, jak włoski minister kultury i dziedzictwa narodowego Lorenz Ornaghi objął je specjalną kontrolą mającą na celu wyjaśnienie sięgającej 800 tysięcy euro dziury w muzealnym budżecie.

gHBgT25BmF1pg7qRVgUZec48Xqu5S1OV3wsyfW1ktx8WeoldJ8i8TrJAnwKl_zaha-hadid-maxxi-3.jpg

MAXXI zostało otwarte 30 maja 2010 r., 11 lat po rozstrzygnięciu konkursu, w którym zwyciężył projekt Zahy Hadid. Ranga tego przedsięwzięcia i nadzieje, jakie wiązały z nią władze Rzymu, wybiegały daleko poza stworzenie instytucji gromadzącej i prezentującej sztukę współczesną – MAXXI miało odświeżyć wizerunek Rzymu, do którego przylgnęła opinia miasta zamkniętego w swojej wielkiej przeszłości. Spektakularny budynek i ambitny program muzeum miały sprawić, że Wieczne Miasto znowu znajdzie się w awangardzie współczesnej sztuki i architektury.

Za projekt MAXXI Zaha Hadid otrzymała nagrodę im. Stirlinga będącą najbardziej prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym brytyjskim architektom przez RIBA.

CGww8hVDQe7gSxLDOiAO3qkISrfZ3BF1Od34W6aZggX4CZFBTrUP4gjpPj1a_zaha-hadid-maxxi-4.jpg

Mimo, że muzeum szybko zdobyło rozgłos i zeszłym roku odwiedziło je blisko pół miliona zwiedzających, nie udało mu się uniknąć skutków kryzysu, który dotyka południowej Europy, siejąc spustoszenie także w świecie artystycznym. Jak wyjaśniają władze muzeum, ubiegłoroczne straty będące wynikiem ograniczenia o 43 procent finansowania ze środków publicznych, zostały zamortyzowane przez zyski osiągnięte w roku 2010. Według prognoz ministerstwa, istnieje jednak poważne ryzyko, że w ciągu najbliższych trzech lat straty muzeum sięgną 11 milionów euro. Tymczasem zaprzysiężony w listopadzie gabinet Montiego ma misję wyeliminowania deficytu budżetowego, co realizuje za pomocą programu cięć w wydatkach państwa i podnoszenia podatków.

krerZ28K29qjLStQ2UMlLisYCowmbZx2DvHRCzjYOs0F1K0u13XB1h3XjSPt_zaha-hadid-maxxi-5.jpg

Raport na temat sytuacji finansowej muzeum ma zostać przedstawiony w najbliższy poniedziałek, po czym w ministerstwo będzie miało 20 dni na podjęcie decyzji w kwestii dalszych losów placówki.

Komentując sytuację MAXXI, Zaha Haid podkreśliła, że działające niecałe dwa lata muzeum było niezwykłym sukcesem i przekształciło Rzym w jedno z najważniejszych miast dla twórców i miłośników sztuki współczesnej z całego świata.

Więcej o MAXXI

Fot: Iwan Baan


Podepnij swój artykuł

tagi

Casa E – prosty dom w słońcu
Casa E – prosty dom w słońcu

Architekt Gabriel Montañés podzielił się z nami swoim projektem architektonicznym, zrealizowanym nie ...

Niezwykła realizacja domu
Niezwykła realizacja domu

Projekt architektoniczny tego domu jednorodzinnego opracowało biuro Fran Silvestre Arquitectos. Budy ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Przed nami dwunasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architekto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera