Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Miasto subiektywne

 

Czas czytania: ~3 min


oU8DLHR1SC3uuz9RCS5BQWEDIDBp06KW0ilyaTA34eopd68UvQfBo9riHqcH_valadares.jpg

Miasto to nie tylko materialna tkanka urbanistyczna i architektoniczna. To nawarstwiające się przez lata pokłady znaczeń, historii i pamięci, które – choć ulotne – są równie ważne dla jego tożsamości. Ta idea stała się podstawą projektu 'mapa subiektywna Valadares' Agaty Ruchlewicz-Dzianach, który został wybrany do prezentacji podczas Międzynarodowego Festiwalu Architektury w Barcelonie EME3 na przełomie czerwca i lipca tego roku.

EME3 to działający od 1999 r. think tank, który podejmuje tematy związane z nowymi sposobami rozumienia architektury i urbanistyki jako dziedzin ściśle związanych z rzeczywistością współczesnych społeczeństw. Tematem przewodnim siódmej edycji festiwalu będzie analiza idei 'BOTTOM-UP' w architekturze i jej relacji ze społeczeństwem.

Idea stworzenia subiektywnej mapy Valadares narodziła się podczas rezydencyjnego pobytu Agaty Ruchlewicz-Dzianach w Vigo w hiszpańskiiej Galicji, a sam projekt powstał w ramach współpracy z jednym z kulturalnych labów wchodzących w skład sieci 'Arquitecturas Colectivas' i stanowiących element większego projektu Recetas Urbanas (Przepisy Urbanistyczne) autorstwa Santiago Cirugeda.

Alg-a lab działa w Vigo – wiejskiej dzielnicy Valadares. To właśnie ta część miasta stała się tematem projektu. Jego autorka podkreśla, że rekonstrukcja pamięci miasta jest jednym z elementów budowania jego tożsamości. Wspólne odkrywanie jego historii przez mieszkańców sprawia, że zaczynają oni lepiej rozumieć miejsce, w którym życją i dzięki temu – mogą myśleć o jego przyszłości.

Choć projekt nie polega na budowaniu w sensie fizycznym, jego uczestnicy wspólnie odbudowują zapomniane fragmenty miasta, odtwarzają obraz najbliższych sobie miejsc, które są prawdziwym fundamentem ich tożsamości, przywracając je do życia.
'Subiektywna mapa Valadares jest działaniem partycypacyjnym – jego podstawą były spotkania, wielogodzinne rozmowy i spacery. Jak wyjaśnia autorka, projekt zrodził się z jej fascynacji pamięcią miejsca oraz związkami pamięci grupowej z partycypacyjnymi metodami tworzenia i budowania miasta.

mFQaDJ2Tw12fucv9KY7cQPEhBLRDI6xuiWfgIDtvmQ0vhW8wAKY9dDBnAOom_layout-mapa-subjetiva.jpg

Istotą przedsięwzięcia była współpraca mieszkańców, wspólne odkrywanie przez nich niewidocznych na co dzień warstw miasta, rekonstrukcja nieistniejących już miejsc na podstawie wspomnień oraz pamięci indywidualnych uczestników i opowiadanych przez nich historii. Inspiracją dla tego działania była psychogeografia, idea inteligencji kolektywnej, poznawanie miasta metodą spacerów w nawiązaniu do baudlerowskiego flaneura oraz zapisy spacerów Richarda Longa.

Projekt był realizowany we współpracy z Centrum Kulturalnym i Bankiem Czasu w Valadares, mieszkańcami spotykanymi na ulicach czy w barach oraz członkami alg-a lab. Prace rozpoczęły się od zdefiniowania pojęcia mapy oraz założenia, że każda przestrzeń zostaje ożywiona w momencie, kiedy wkracza do niej człowiek – dlatego wszystkie miejsca będące sceną codziennych wydarzeń są dynamiczne i pulsują toczącym się w nich życiem.

Owocem projektu było stworzenie interaktywnej mapy pomyślanej jako swoiste archiwum. Złożyło się na nią 78 plików dźwiękowych i fotografie. Ze względu na decyzję uczestników, większość nagrań jest w dostępna w języku galicyjskim, czyli tym, którym się najbardziej swobodnie posługują, część zaś została przełożona na kilka innych języków europejskich. Oznaczone na mapie miejsca zostały wybrane wspólnie z mieszkańcami dzielnicy.

Więcej o festiwalu EME3 eme3.org


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działające poprzez nakładanie materiałów, z ...

SGGW będzie większe
SGGW będzie większe

27 marca 2024 roku Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podpisał umowę z wykonawcą. Tym sam ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera