Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Miasto subiektywne

 

Czas czytania: ~ 3 min


oU8DLHR1SC3uuz9RCS5BQWEDIDBp06KW0ilyaTA34eopd68UvQfBo9riHqcH_valadares.jpg

Miasto to nie tylko materialna tkanka urbanistyczna i architektoniczna. To nawarstwiające się przez lata pokłady znaczeń, historii i pamięci, które – choć ulotne – są równie ważne dla jego tożsamości. Ta idea stała się podstawą projektu 'mapa subiektywna Valadares' Agaty Ruchlewicz-Dzianach, który został wybrany do prezentacji podczas Międzynarodowego Festiwalu Architektury w Barcelonie EME3 na przełomie czerwca i lipca tego roku.

EME3 to działający od 1999 r. think tank, który podejmuje tematy związane z nowymi sposobami rozumienia architektury i urbanistyki jako dziedzin ściśle związanych z rzeczywistością współczesnych społeczeństw. Tematem przewodnim siódmej edycji festiwalu będzie analiza idei 'BOTTOM-UP' w architekturze i jej relacji ze społeczeństwem.

Idea stworzenia subiektywnej mapy Valadares narodziła się podczas rezydencyjnego pobytu Agaty Ruchlewicz-Dzianach w Vigo w hiszpańskiiej Galicji, a sam projekt powstał w ramach współpracy z jednym z kulturalnych labów wchodzących w skład sieci 'Arquitecturas Colectivas' i stanowiących element większego projektu Recetas Urbanas (Przepisy Urbanistyczne) autorstwa Santiago Cirugeda.

Alg-a lab działa w Vigo – wiejskiej dzielnicy Valadares. To właśnie ta część miasta stała się tematem projektu. Jego autorka podkreśla, że rekonstrukcja pamięci miasta jest jednym z elementów budowania jego tożsamości. Wspólne odkrywanie jego historii przez mieszkańców sprawia, że zaczynają oni lepiej rozumieć miejsce, w którym życją i dzięki temu – mogą myśleć o jego przyszłości.

Choć projekt nie polega na budowaniu w sensie fizycznym, jego uczestnicy wspólnie odbudowują zapomniane fragmenty miasta, odtwarzają obraz najbliższych sobie miejsc, które są prawdziwym fundamentem ich tożsamości, przywracając je do życia.
'Subiektywna mapa Valadares jest działaniem partycypacyjnym – jego podstawą były spotkania, wielogodzinne rozmowy i spacery. Jak wyjaśnia autorka, projekt zrodził się z jej fascynacji pamięcią miejsca oraz związkami pamięci grupowej z partycypacyjnymi metodami tworzenia i budowania miasta.

mFQaDJ2Tw12fucv9KY7cQPEhBLRDI6xuiWfgIDtvmQ0vhW8wAKY9dDBnAOom_layout-mapa-subjetiva.jpg

Istotą przedsięwzięcia była współpraca mieszkańców, wspólne odkrywanie przez nich niewidocznych na co dzień warstw miasta, rekonstrukcja nieistniejących już miejsc na podstawie wspomnień oraz pamięci indywidualnych uczestników i opowiadanych przez nich historii. Inspiracją dla tego działania była psychogeografia, idea inteligencji kolektywnej, poznawanie miasta metodą spacerów w nawiązaniu do baudlerowskiego flaneura oraz zapisy spacerów Richarda Longa.

Projekt był realizowany we współpracy z Centrum Kulturalnym i Bankiem Czasu w Valadares, mieszkańcami spotykanymi na ulicach czy w barach oraz członkami alg-a lab. Prace rozpoczęły się od zdefiniowania pojęcia mapy oraz założenia, że każda przestrzeń zostaje ożywiona w momencie, kiedy wkracza do niej człowiek – dlatego wszystkie miejsca będące sceną codziennych wydarzeń są dynamiczne i pulsują toczącym się w nich życiem.

Owocem projektu było stworzenie interaktywnej mapy pomyślanej jako swoiste archiwum. Złożyło się na nią 78 plików dźwiękowych i fotografie. Ze względu na decyzję uczestników, większość nagrań jest w dostępna w języku galicyjskim, czyli tym, którym się najbardziej swobodnie posługują, część zaś została przełożona na kilka innych języków europejskich. Oznaczone na mapie miejsca zostały wybrane wspólnie z mieszkańcami dzielnicy.

Więcej o festiwalu EME3 eme3.org


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Ruszyła budowa Muzeum Lubomirskich
Ruszyła budowa Muzeum Lubomirskich

Muzeum Książąt Lubomirskich istnieje od ponad 200 lat. Jednak do tej pory nie miało własnej siedziby ...

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną 2024. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną 2024. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2024 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Konferencja HoReCa w architekturze
Konferencja HoReCa w architekturze

Pod pojęciem HoReCa w architekturze kryje się wszystko, co wchodzi w zakres usług oraz działań aranż ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera