Ponadczasowy blaszak? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ponadczasowy blaszak?

 

Czas czytania: ~2 min


35MInsEdzwmvwR5g8bdpeAJB37dfku7DxUnAPLg1kFfiY1uwVzAGYXu5eX90_jean-prouve-metropole-aluminum-house.jpg

Po ponad sześćdziesięciu latach nie stracił nic ze swojej współczesności i z powodzeniem mogłyby służyć dzisiejszym użytkownikom. Zaprojektowany w 1949 r. aluminiowy Métropole House autorstwa Ateliers Jean Prouvé powraca na targach Design Miami Basel.

W tym roku galeria Patrick Seguin już po raz drugi przywiezie na targi pawilon zaprojektowany przez studio Jeana Prouvé. W ubiegłym roku prezentowany był aluminiowy dom zaprojektowany z myślą o ofiarach wojennych w Lorraine, w tym roku będzie to inny aluminiowy obiekt – Métropole House. Stanie się on bohaterem architektonicznego performance'u – każdego dnia będzie składany i rozkładany. W ten sposób organizatorzy wystawy chcą zaprezentować zwiedzającym ideę modułowej architektury i pokazać, jak łatwo i szybko można zmontować taki interwencyjny budynek.

vs1BxTNUIxF5qyLWKbfb0vzhRR2h9HJNBqHwIKKRDsdXSFtG9FWdtz9B4zTU_jean-prouve-metropole-aluminum-house-2.jpg

Aluminiowy dom, który będzie można oglądać na Design Miami Basel 2012, to zwycięzca konkursu ogłoszonego w 1949 r. przez francuskie ministerstwo edukacji. Zadaniem uczestniczących w nim projektantów było stworzenie wiejskiej szkoły mieszczącej jedną salę lekcyjną oraz mieszkania dla nauczyciela. Obiekty te miały być przeznaczone do masowej produkcji. Zaprojektowane przez Ateliers Jean Prouvé pawilony bazowały na konstrukcji portykowej opatentowanej przez Jeana Prouvé w 1939 r. i stosowanej w wielu powojennych programach budowlanych, przede wszystkim obiektach mieszkalnych.

myqEzFuHRI68tYvFxXgiI66UguFscIgM0Nmcf3cYx9ZNAjbndTuuAkr0o9Gw_jean-prouve-metropole-aluminum-house-3.jpg

Projekt pawilonu powstał w 1948 r., a jego głównym autorem był Henri Prouvé. Budynek, który można zaadaptować do dowolnego miejsca, miał dwa warianty – o podstawie 8x8 oraz 8x12 metrów. W tej drugiej wersji – jako dom dla nauczyciela – prezentowany był podczas wystawy domów w Paryżu w 1950 r.

W obu przypadkach pawilon miał stalową konstrukcję złożoną z dwóch ram nośnych. Definiują one przestrzeń wewnętrzną, pozostawiając całkowitą dowolność jej organizacji. Elewacje obiektu tworzą dwustronne panele z blachy aluminiowej ze zintegrowanymi okami i okiennicami, dach zaś ułożony jest z nachodzących na siebie aluminiowych płyt. Przeszklona część pawilonu przeznaczona była na ogród zimowy.

0HKLBrsk2sX8dMsXelWJ3wIejCUlCuOSHzRDIMXOV1TIzYgZNzGaQL0LJ2Vm_jean-prouve-metropole-aluminum-house-4.jpg

Projektując 'awaryjny' dom, architekci dużo uwagi poświęcili zapewnieniu wygody użytkownikom – jego wnętrze miało być przyjemne dla oka, przede wszystkim dzięki użyciu drewna i zimowemu ogrodowi, a także zapewniać komfortowe warunki dzięki nowatorskiemu na swoje czasy systemowi kontroli temperatury.

Mimo zaangażowania Prouvé w produkcję domów-kontenerów na masową skalę na początku lat 50., powstało tylko piętnaście egzemplarzy Métropole House. Większość z nich zrealizowano na terenie osiedla “Sans Souci” w Meudon-la-Forêt.

Fot. Galerie Patrick Seguin


Podepnij swój artykuł

tagi

Nagroda im. Jana Baptysty Quadro 2020 dla najlepszego budynku w Poznaniu
Nagroda im. Jana Baptysty Quadro 2020 dla najlepszego budynku w Poznaniu

18 października 2021 podczas uroczystej gali na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ogłoszon ...

Gdańskie wnętrze mieszkania w stylu bauhaus – prezentacja online i wywiad
Gdańskie wnętrze mieszkania w stylu bauhaus – prezentacja online i wywiad

Chociaż niemiecka szkoła Bauhaus zamknięta została w latach 30., duch modernizmu przetrwał, a dziś c ...

Naturalny materiał łączący tradycję i nowoczesność. Tytan-cynk w architekturze. Webinarium VMZINC®
Naturalny materiał łączący tradycję i nowoczesność. Tytan-cynk w architekturze. Webinarium VMZINC®

Zapraszamy na webinar firmy VMZINC®, który poświęcony będzie szerokiemu zastosowaniu blachy tytanowo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera