Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ewolucja z cegły

 

Czas czytania: ~3 min


SQRImrSDJJ9gIbBp9KKdsDxf2O5Mh40HJKQJgB6YxoFMEEDgcWGkN9wjYveh_house-for-all-seasons-john-lin.jpg

W historii architektury prywatne domy zajmują wyjątkową pozycję. Mimo – a może właśnie dzięki – swojej niewielkiej skali, stają się często polem formalnych eksperymentów i krystalizowania się nowych idei. Ich rola wykracza daleko poza podstawową funkcję, jaką jest zapewnienie schronienia mieszkańcom – na podstawie przemian zachodzących w architekturze domów można prześledzić ewolucję tej dziedziny sztuki, a także – szerzej – historię przemian społecznych i obyczajowych.

opdPUQDd11ZZ7geFaTfkVct8vr5qZD3vN1UYY0B1OhwASJVqsZbMbyNR4rSV_house-for-all-seasons-john-lin-2.jpg
hQRxFCVdrqNDlJdKh92bZpNn4EVJ9Xy8UgwLD7hgpKEFYbXrKwTXcdHuJyQ0_house-for-all-seasons-john-lin-3.jpg

Doceniając wyjątkową rolę architektury domów prywatnych, wydawnictwo Architectural Review śledzi innowacje i nowatorskie pomysły w tej dziedzinie projektowania i co roku organizuje międzynarodowy konkurs, w którym nagradza najlepszą realizację. Konkurs przyciąga architektów z całego świata, a zgłaszać można na niego wszystkie realizacje, bez względu na na skalę, lokalizację, program i budżet. W ubiegłym roku nagrodę AR House otrzymał Just K zaprojektowany przez Architekten Martenson, Nagel und Theissen – dom, który jest samowystarczalny energetycznie, a ponadto cechuje go innowacyjne podejście do formy i zastosowanych materiałów.

8yk02fttd1nyPLNuWDoPbp56UZbXI9M3SOcZu2Mu4DGjAfWz5kDpRbmhbyjV_house-for-all-seasons-john-lin-4.jpg

W tym roku zwycięzcą konkursu został 'Dom na cztery pory roku', który stanął we wsi Shijia w prowincji Shaanxi w Chinach. Jego autorem jest John Lin – wykształcony w Nowym Jorku profesor Wydziału Architektury Uniwersytetu Hong Kongu.

afoe5POG3BvNcdVDCeantIy8VNp8ebpu28hPilAwIFabyRXXMHoYjhaLaxAm_house-for-all-seasons-john-lin-5.jpg
K2etMHIfgmcmPUMcQ4BQ1GmCGazLcUqtkzPJ6hGAa23NaHxg8IyxFeeZ8nvR_house-for-all-seasons-john-lin-6.jpg

Głównym tematem prowadzonych przez Lina zajęć są zmiany w sposobie życia Chińczyków w czasie wielkich przemian gospodarczych, urbanistycznych i społecznych. Mimo że już połowa mieszkańców Chin żyje w miastach, władze Państwa Środka planują, że do 2030 r. przeniesie się do nich kolejne 350 milionów ludzi i zapowiadają, że około 2025 r. powstanie 20 nowych miast. Tymczasem właśnie z myślą o mieszkańcach wsi John Lin wspólnie ze swoimi studentami zaprojektował eksperymentalny dom. Punktem wyjścia stał się dla nich model tradycyjnej, lokalnej architektury, a celem – podniesienie poziomu życia na chińskich wsiach, przy jednoczesnym realizowaniu idei projektowania ekologicznych, samowystarczalnych budynków.

5yADA5DGw29hyHpKUP9HPaUYVYYJvMqkmtt0495mqWm3eD83LzNTigbfQVqw_1-lin-plans.jpg

Analizując tradycyjny typ wiejskich domów z dziedzińcami charakterystyczny dla prowincji Shaanxi, Lin wraz z zespołem postanowił nieco go zmodyfikować, hołdując idei ewolucji istniejących form, a nie architektonicznej rewolucji. Jak twierdzi profesor, obecnie praktykowane są tylko dwa typy budynków mieszkalnych: tradycyjne domy z cegły wypalanej z błota oraz budynki wznoszone z betonu. Nie ma nic pomiędzy. Dlatego chciał wprowadzić do tej typologii ogniwo pośrednie. Zrealizowany przez niego dom powstał jako prototyp – rozwiązanie, które można będzie modyfikować, dostosowując do potrzeb konkretnych użytkowników. Realizacja wzorcowego projektu została ufundowana przez Luke Him Sau Charitable Trust przy wsparciu Związku Kobiet z Shaanxi.

cWMbsR5mnVD4HdbbxLEjXEpKgylor3j2wrc3ALb1QtCNQYsDeMZKlPfMUoX4_house-for-all-seasons-john-lin-7.jpg

Wszystkie domy w Shijia to prostopadłościany o podstawie 10 x 30 metrów, wzniesione z wypalanej z błota cegły, z dziedzińcem będącym centrum życia domowego i społecznego. Wariant stworzony przez Lina ma cztery dziedzińce, które jednak zostały wstawione do wnętrza domu tworząc w nim półotwarte, połączone z otoczeniem przestrzenie.

d2KqbD0rUV8oJdeZTqzuSN9LIPd0cftGhHWPkKPCWcjhf0OopEb8XcV2vfre_house-for-all-seasons-john-lin-8.jpg

Wielokrotnie łamany dach został ukształtowany tak, by gromadził wodę deszczową. Pomyślany on został jako alternatywa zarówno dla tradycyjnych dachów spadzistych, jak i całkiem płaskich dachów stosowanych we współczesnych, betonowych budynkach. Konstrukcja domu także łączy w sobie dwa bieguny – zastosowano w niej i betonowe kolumny (ochrona przez trzęsieniami ziemi), i cegły (izolacja termiczna). Celem architektów było bowiem zmodernizowanie sposobu użycia, a nie wyeliminowanie tradycyjnej cegły i zastąpienie jej nowoczesną technologią.

sP4k3Foa1icO7NFbPQT9XSjdyFQ4jE0Hj6ituy8CAIDtFWFwuz0SmdOqM48D_house-for-all-seasons-john-lin-9.jpg

Ponieważ dom ma być samowystarczalny, oprócz zbiornika na wodę opadową, wyposażony został w piec zasilany metanem z odchodów zwierzęcych oraz kolektory słoneczne.

Fot. architectural-review.com


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.
Retransmisja konferencji Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze III. Nowe Centrum Warszawy.

Za nami trzecia edycja konferencji "Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze", której temat ...

Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami
Błękitna i zielona infrastruktura w stolicy. Kolejna konferencja z cyklu „Idee i technologie” za nami

W dniu 13. czerwca 2024 odbyła się trzecia w 2024 roku konferencja w cyklu „Idee i Technologie” orga ...

Sport w Oliwie
Sport w Oliwie

10 czerwca rektor Uniwersytetu Gdańskiego podpisał umowę z przedstawicielem wykonawcy wielofunkcyjne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera