Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Powrót Louisa Kahna

 

Czas czytania: ~3 min


5CKMGbUBODDL1QOLQnikQx2hqh0Jt9HjSTJKI0ZKfUIT4W3jcssmWWkDXRTI_louis-kahn-franklin-d-roosevelt-3.jpg

Niemal 40 lat po śmierci Louisa I. Kahna w Nowym Jorku powstanie pierwszy zaprojektowany przez niego dla tego miasta obiekt – w październiku tego roku zakończy się realizacja Parku Czterech Wolności będącego hołdem dla prezydenta Franklina D. Roosevelta.

81ueyAkyBwxJbx3KbUl1P2HMKlh78T2bECxcgZFmH4lDSBwJzsJTOvGD2APu_louis-kahn-franklin-d-roosevelt.jpg

Historia projektu sięga końca lat 60. XX wieku, kiedy to zapadła decyzja, żeby nowojorską Welfare Island nazwać imieniem 32 prezydenta USA. Ówczesny burmistrz Nowego Jorku, John Lindsay, zaproponował, by na wyspie powstał pomnik poświęcony tej ważnej postaci. W 1973 r. stworzenie jego koncepcji powierzono legendarnemu amerykańskiego architektowi, Louisowi I. Kahnowi (1901-74), który zresztą osobiście podziwiał Roosevelta.

MPezY8MFiv6s5Id9bYUfE9ZdqKdL7RrqHjMfZ2iz7CB7VK4y67z1zU2TgoMG_louis-kahn-franklin-d-roosevelt-2.jpg

Louis Kahn zaproponował utworzenie na wyspie monumentu w formie parku. Zajmujące powierzchnię 1,6 hektara założenie Four Freedom Park powstać miało na południowym krańcu wyspy, a motywem przewodnim jego koncepcji stały się przysługujące każdemu człowiekowi cztery podstawowe wolności, o jakich Roosevelt mówił w słynnym przemówieniu wygłoszonym w styczniu 1941 r. – wolność słowa i wypowiedzi, wolność wyznania oraz wolność od ubóstwa i strachu.

KXwBedCIcI1evRmDthw4YoyHsd6wkYXplW38fAtJMboAuuFMzVnmZZP2aBgR_louis-kahn-franklin-d-roosevelt-4.jpg

Jedną z cech, które Kahn cenił u Roosevelta szczególnie, była jego wiara, że wszystkie problemy można rozwiązać na drodze dyskusji, bez uciekania się do przemocy – tak jak w przypadku rodziny zasiadającej przy wspólnym stole. W swoim projekcie Kahn stworzył architektoniczną interpretację tej idei – 'Pokój', czyli plac o powierzchni 6,5 metra kwadratowego, z trzech stron otoczony wysokimi, granitowymi ścianami i symbolizujący spokój i kontemplację. Na otaczających 'Pokój' ścianach, a także w innych miejscach parku, pojawiają się cytaty z poświęconego wolności przemówienia Roosevelta.

aci96NDeIZTx2wv0mOkeCDoRxP2JU9UU9ADPabfRDlVII6bQBoBgUrf9PvmB_louis-kahn-franklin-d-roosevelt-5.jpg

Wykorzystując perspektywę narzuconą przez trójkątny kształt działki, Kahn stworzył oś widokową kierującą wzrok zwiedzających w stronę wielkiego, brązowego popiersia Roosevelta ulokowanego w centralnym miejscu placu. Projekt wykonanego z brązu posągu jest dziełem amerykańskiego rzeźbiarza, Jo Davidsona, który stworzył go podczas pierwszej kadencji Roosevelta w 1933 r.

aSjLTUJjwUTqRxDEKNVzGEqxx7oleQqHR4UJTPKI858i6aTVIj92L0vWNxAl_louis-kahn-franklin-d-roosevelt-6.jpg

Drugim tematem, który zainspirował Kahna, było żeglarstwo jako hołd dla miłości Roosevelta do morza. Symetryczny projekt założenia oparty jest na centralnej osi, podobnie jak ma to miejsce w architekturze okrętów. W ten sposób park staje się zwróconym w stronę Oceanu Atlantyckiego 'dziobem' łodzi, jaką jest sama wyspa.

Kahn zdążył skończyć swój projekt tuż przed nagłą śmiercią na atak serca w 1974 r., jednak realizacji przeszkodziła zapaść finansowa w USA , na skutek której gubernator stanu Nowy Jork i burmistrz miasta ogłosili bankructwo. Koncepcja trafiła do szuflady, gdzie przeleżała kilkadziesiąt lat, aż w końcu – dzięki staraniom rodziny i organizacji zrzeszających architektów – budowa Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Park rozpoczęła się 29 marca 2010 r.

DNaM8f3gN1JDLRuz9JafZTnuEXGcV1VVZftxuKvj43Iwi8Mt2L179G4F4zZe_louis-kahn-franklin-d-roosevelt-sket.jpg

Fot. Louis I. Kahn Collection, University of Pennsylvania and the Pennsylvania Historical and Museum Commission

Kamień węgielny wmurowany został we wrześniu 2010 r., a główny plac został ukończony rok później. W kwietniu tego roku na terenie parku zakopano kapsułę ze stali nierdzewnej z pamiątkami po 32. prezydencie USA. W tej chwili trwają prace wykończeniowe, a park-pomnik ma być gotowy w październiku 2012 r. – 40 lat po tym, jak zapadła decyzja o jego utworzeniu.

Fot. Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Park, LLC


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.
Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.

Sarnie Osiedle to projekt, który został opracowany przez uznaną pracownię architektoniczną Medusa Gr ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera