Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagroda Złoty Lew dla Alvaro Siza Vieira

 

Czas czytania: ~2 min


BKeZz3vbgOH25aeemq13Om5QpNWgeWMAwkMpTGEcCxLmQ9Z8ahB9vxEuTzez_alvaro-siza-vieira.jpg

Za mądrość, bezkompromisowość i niezwykły talent. Podczas ceremonii otwarcia odbywającego się w tym roku 13 Biennale Architektury w Wenecji Złotego Lwa za osiągnięcia życia odbierze portugalski architekt, Álvaro Siza Vieira.

Decyzję o przyznaniu Sizie nagrody podjęła rada Biennale pod przewodnictwem Paola Baratty, przychylając się do propozycji kuratora tegorocznej wystawy, Davida Chipperfielda.

Uzasadniając swoją decyzję, Chipperfield wskazał na wyjątkową pozycję Sizy w świecie współczesnej architektury jako niekwestionowanego autorytetu, a także jego nieustającą w nim obecność mimo pozornej izolacji wynikającej z tego, że żyje i pracuje na krańcach Europy.

Od pierwszych sukcesów, jakimi okazały się projekt restauracji Boa Nova i pływalni w Leca de Pameira oraz jego wczesne domy, Siza zajmuje wyjątkową pozycję w architektonicznej galaktyce. Osiągnął ją, utrzymując niezmiennie wysoki poziom swoich realizacji, bez uczestniczenia w medialnym szumie będącym dziś nieodłącznym elementem machiny, jaką jest współczesna architektura. Idąc w przeciwnym kierunku niż większość jego kolegów po fachu, Siza zawsze znajduje się w awangardzie.

Jak podkreślił Chipperfield, nieustannie eksperymentujący z doprowadzoną do ekstremum geometrią Siza tworzy jednocześnie budynki, w których widoczna jest wielka dyscyplina i które zarazem olśniewają swoją lekkością i imponują odczuwalną masą swojej materii. Rozwijając unikatowy język architektoniczny, wydaje się przemawiać do każdego.

Chipperfield zwrócił także uwagę na intelektualne podejście Sizy do architektury – mówiąc o niej używa słów tak precyzyjnych i trafnych jak kreski w jego rysunkach, co świadczy o tym, że jego dzieła nie są jedynie wytworem talentu, ale także wybitnego umysłu, wiedzy i mądrości.

Siza odbierze nagrodę podczas uroczystego otwarcia Biennale Architektury 29 sierpnia 2012 r. w weneckich Giardini.

Dwa lata temu laureatem Złotego Lwa był Rem Koolhaas.

Alvaro Siza jest laureatem nagrdy Pritzkera (1992 r.), a także przyznawanego przez RIBA Królewskim Złotym Medalem w dziedzinie Architektury na 2009 r.


Podepnij swój artykuł

tagi

Znamy zdobywców Nagrody Architektonicznej Prezydenta m. st. Warszawy
Znamy zdobywców Nagrody Architektonicznej Prezydenta m. st. Warszawy

12 grudnia wieczorem, podczas uroczystej gali w Teatrze Studio ogłoszono laureatów corocznego konkur ...

Pracownia SLAS wygrywa konkurs architektoniczny
Pracownia SLAS wygrywa konkurs architektoniczny

Pracownia SLAS zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt nowego gmachu Akade ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Przed nami dwunasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architekto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera