Atrakcje w kontenerach - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Atrakcje w kontenerach

 

Czas czytania: ~2 min


8rYXgqAZf8H2b4EDEnC1Jp0md1fJ81It2LmSeY6fIJWTs1qA0zSXj96QF1ZF_lido-01.jpg

Okrętowe kontenery robią w ostatnich latach zawrotną karierę architektoniczną – zarówno jako budulec tymczasowych pawilonów, jak i bardziej trwałych konstrukcji. Sięgnęli po nie także architekci ze studia Quixotic Architecture – Iain Exley, Maciej Wierzbinski i Wojciech Dziubek – w swoim projekcie pawilonu plażowego dla West St Leonards-on-Sea w East Essex w Wielkiej Brytanii.

gLawtzi5x4FIM9Fw4fi62NOScQ19GFlhrrzbtfySGmJPA5phaSQ2d5vRGbjn_lido-01a.jpg

Klub plażowy Lido pomyślany został jako element programu regeneracji nieco zaniedbanego południowo-wschodniego wybrzeża Anglii. Powstać miałby niedaleko Marine Court, w miejscu, gdzie znajdowało się niegdyś słynne kąpielisko z lat 30 XX wieku, przy nowej trasie rowerowej łączącej Bexhill i Hastings.

P50P5boQwxpZbPk1MF1AaSNe40P3Xvy4ASRjRs6DcMtzXSU2l2cqnrIkOdyP_lido-01b.jpg

Proponowany przez Quixotic Architecture obiekt miałby funkcjonować jako całoroczny klub z zewnętrznym terenem rekreacyjnym i rozrywkowym ulokowanym bezpośrednio na plaży. Znalazłyby się w nim przebieralnie i prysznice dla plażowiczów oraz osób korzystających z niemotorowych sportów wodnych (teren jest obecnie popularnym miejscem wśród kite surferów i pływających na kanoe), a bary i restauracje na tarasie zapewniłyby miejsce dla około 300 gości. Pawilon byłby także doskonałym miejscem odpoczynku dla rowerzystów przemierzających wybrzeże.

R1fv9bkclbQ9ZMQlcm2DOfGYkYtmSm8Jn5rbdSAitVa2Gdnw9MTr16i75TeW_lido-02.jpg

Wybór kontenerów jako podstawowego materiału konstrukcyjnego nie był przypadkowy – ich zastosowanie umożliwia szybki montaż (a w razie potrzeby także demontaż) budynku oraz pozwala zminimalizować prace ziemne i ingerencję w podłoże. Ponadto, kontenery – po niewielkich modyfikacjach – mogą stać się bazą dla różnych form przestrzennych odpowiadających na potrzeby zróżnicowanego programu funkcjonalnego budynku. Dodatkowym atutem jest łatwa dostępność tego specyficznego 'budulca'.

8DxceNp2mBwV06b37GUt4GuqnOjFDuO6dbd9NTBAsjjEJj7DXHZvKpRJLn8U_lido-03.jpg

Jak zapewniają projektanci, pawilon Lido byłby uniwersalnym obiektem służącym mieszkańcom miasta i turystom przez cały rok. Latem pełniłby przede wszystkim funkcję miejsca odpoczynku oraz wydarzeń kulturalnych – lokalnych festiwali, spektakli teatralnych, koncertów oraz zawodów w sportach plażowych. Poza sezonem zaś stawałby się miejscem spotkań dla lokalnej społeczności, gdzie można by organizować imprezy okolicznościowe albo po prostu wybrać się do restauracji czy baru. Mogłyby się w nim także odbywać tradycyjne, lokalne jarmarki czy inne sezonowe wydarzenia, a centralny basen mógłby być przekształcany w lodowisko.

6f5sw4V1tMwED13G8CL36Hj29OPyJwJSTLpYZwWcsYsEuGMCIbG800BYlUqj_lido-04.jpg

W realizacji swojej koncepcji architekci widzą szansę na ożywienie terenów w okolicy West St Leonards – pełen atrakcji pawilon podziałałby jak katalizator dla dalszego rozwoju tych terenów.

Autorzy projektu: Iain Exley, Maciej Wierzbinski i Wojciech Dziubek

Wizualizacje: Quixotic Architecture


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt domu z nadwieszeniem
Projekt domu z nadwieszeniem

Na niełatwej do zabudowy długiej i wąskiej działce o wymiarach 14 x 116 m zespół w składzie: Tomasz ...

Webinarium Stiebel Eltron: Przepływowe ogrzewacze wody
Webinarium Stiebel Eltron: Przepływowe ogrzewacze wody

28 września 2020 o godz. 11:00 odbędzie się siódme już webinarium firmy Stiebel Eltron, które tym ra ...

Webinarium Schüco: Architektura bez barier – demografia czy potrzeba?
Webinarium Schüco: Architektura bez barier – demografia czy potrzeba?

Architektura bez barier to temat kolejnego webinarium architektonicznego firmy Schüco, które odbędzi ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera