Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


W hołdzie niewolnikom

 

Czas czytania: ~3 min


Rdh0ejr9VmgUt8YK4FEEckyA1iYWNmJSTER0u05aNxiIHeshrXRwW4T0KezS_wodiczko-bonder-pomnik-w-nantes.jpg

W XVIII wieku port rzeczny w Nantes we Francji był głównym punktem, z którego ruszały wyprawy francuskich handlarzy niewolnikami. Wypływające stąd statki najpierw za cel brały wybrzeża Afryki, a później – Karaiby i kolonie w Ameryce. Pamięć o tym barbarzyńskim procederze, na którym w swoim czasie opierała się potęga miasta i który stał się podstawą jego bogactwa, z czasem niemal zupełnie zanikła. Teraz jednak odżyła za sprawą monumentu stworzonego przez Krzysztofa Wodiczkę i Juliana Bondera.

OdGz8vZDFeJp8pLMcpSHhL8mTfG44bAgEBwibdYUzfkZHi6CjSfcrgTrEBQI_wodiczko-bonder-pomnik-w-nantes-2.jpg

Głównym miejscem w Nantes, z którego wyruszały statki handlarzy niewolników, było nabrzeże Quai de la Fosse na prawym brzegu Loary. Nieświadomi historii tego miejsca współcześni mieszkańcy miasta przez wiele lat wykorzystywali je głównie jako parking. Do niedawna. Właśnie tu – na odcinku między mostem Anne de Bretagne i pieszą przeprawą Victora Schoelchera – powstał pomnik, który ma przywoływać wstydliwą przeszłość Nantes, a zarazem być głosem w obronie praw człowieka.

EsShsHgYLd3TzRMIGyh9vqnPp18zy9cgKo3zmF4Uxgk5BvnmdCIzeTgUahJm_wodiczko-bonder-pomnik-w-nantes-3.jpg

Zaprojektowany przez Wodiczkę i Bondera monument jest elementem realizowanego przez miasto programu, którego celem jest rozliczenie się z trudną przeszłością poprzez przekształcenie Quai de la Fosse w miejsce refleksji nad historią niewolnictwa, walką o jego zniesienie oraz jego współczesnymi formami. Jednocześnie, interwencje te, na które miasto wydało do tej pory 7,5 miliona euro, mają na celu poprawę jakości przestrzeni publicznej na nabrzeżu oraz wzmocnienie relacji rzeki i dawnych terenów portowych z miastem.

1sFPFgRlWDk70eZdFq7KoZABOLZdmhvGq6qawFqARxcdiQyiGjMaMkzr8A2k_wodiczko-bonder-pomnik-w-nantes-4.jpg

Teren, na którym jeszcze niedawno znajdował się parking, został przekształcony w nadrzeczną promenadę o długości około 350 metrów. Na płytach chodnikowych oraz tablicach tworzących 'ścianę' z jednej strony bulwaru wyryte zostały nazwiska niemal dwóch tysięcy ofiar francuskiego handlu niewolnikami, razem z datami wypraw i portami, z których wypływały statki. Co znamienne, połowa z tych ekspedycji wyruszała właśnie z Nantes.

yLM6UMWY9PVZoNJWbibV0TAAUOynoiZPaU5IMpldd2UOqiafAIhWIEHqTFvl_wodiczko-bonder-pomnik-w-nantes-5.jpg

Z promenady można zejść do mieszczącego się na niższym poziomie pasażu, który biegnie korytarzem utworzonym przez XIX- i XX-wieczne betonowe elementy konstrukcyjne. Przed zalaniem w czasie podwyższonego poziomu wody w rzece chroni go betonowy basen.

Na XIX-wiecznym murze ułożone zostały podświetlone, szklane płyty, na których naniesione są różnego pochodzenia teksty dotyczące historii niewolnictwa, a także form handlu ludźmi na przestrzeni ostatnich pięciuset lat – od XVII wieku do czasów współczesnych.

IWaAVnGbi7IG0n9h3M1ad9BB4DTclwD0PDH2g6tJgvV8ENcdfBqHOitchCmZ_wodiczko-bonder-pomnik-w-nantes-6.jpg

Monument duetu Wodiczko – Bonder ma więc podwójne znaczenie – wydobywając na światło dzienne wstydliwy okres w historii Nantes i oddając hołd ofiarom barbarzyńskiego procederu, na którym bogaciły się europejskie miasta, ma zarazem przypominać, że zjawisko niewolnictwa i handlu ludźmi jest problemem także dziś i że wciąż konieczna jest walka w obronie praw człowieka. Jednocześnie, instalacja przekształca zaniedbany wcześniej fragment nabrzeża w przestrzeń publiczną przyciągającą mieszkańców i turystów.

Fot. Philippe Ruault / Julian Bonder


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera