Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


High 5ive w centrum Krakowa

 

Czas czytania: ~3 min


High 5ive – kompleks pięciu nowych biurowców w centrum Krakowa - reklamowany jest jako zupełnie nowy pomysł na miejską przestrzeń, w której praca, wypoczynek, spotkania służbowe i prywatne, miejskie życie i relaks mają się ze sobą łączyć i współgrać. Innymi słowy inwestor nie chce zbudować tylko brył – siedzib kolejnych firm, ale stworzyć żywe miejsce w mieście. Czy to się uda?

 

High 5ive – kompleks pięciu nowych biurowców w centrum Krakowa - reklamowany jest jako zupełnie nowy pomysł na miejską przestrzeń, w której praca, wypoczynek, spotkania służbowe i prywatne, miejskie życie i relaks mają się ze sobą łączyć i współgrać. Innymi słowy inwestor nie chce zbudować tylko brył – siedzib kolejnych firm, ale stworzyć żywe miejsce w mieście. Czy to się uda?

zIZWvXK1pvFKZQQlglV929hlqFXzkoklYwz6oToUWnTxUaSzSox0os23nybw_high-5ive-1jpg.jpg

High 5ive projektuje krakowska pracownia  nsMoonStudio. To ci architekci są współautorami jednego z głośniejszych nowych budynków Krakowa, czyli siedziby Cricoteki. Założyciele pracowni, Piotr Nawara i Agnieszka Szultk dostrzeżeni zostali jednak znacznie wcześniej – w 2010 roku trafili na listę 40 najciekawszych młodych architektów w Europie.

DezkfQ7QvEJUlhu5iB6VJkHJMYHLfg7pEb9hEq6gF6DFxlreo6d7FrLoA5Ah_high-5ive-2jpg.jpg

High 5ive ma się wyróżniać spośród nowych krakowskich inwestycji na wiele sposobów. Wyjątkowa jest lokalizacja kompleksu – w centrum miasta, obok wielu gmachów użyteczności publicznej i dworca, w ruchliwym i żywym miejscu. Piotr Nawara, prezes nsMoonStudio, mówi o tym projekcie: „Kompleks High Five będzie architektoniczną bramą do serca Krakowa, miejscem oznaczającym ścisłe centrum miasta. Projekt koresponduje z najbliższym otoczeniem, jak gmach Politechniki Krakowskiej oraz klinkierową elewacją sąsiednich budynków. Szlachetność materiałów fasady i ich lawowanie kolorystyczne wpisze się w historyczny kontekst centrum. Urbanistyczna realizacja będzie stanowiła otwartą, zapraszającą przestrzeń, urozmaiconą placami i pasażami przyjaznymi dla przechodniów. Wzdłuż pierzei ulicy Pawiej powstanie zadaszony pasaż, przy którym zlokalizowane zostaną m.in. restauracje, kawiarnie, miejsca do wypoczynku i spędzania wolnego czasu. High Five wypełni swoją estetyką i otwartością na mieszkańców ten fragment miasta, do którego krakowianie z pewnością chętnie wrócą”.

 

iNm8sjUOysLUlDLIPP8tDIBkVzWnLKJbRdBLcn3M7AVtGrOwRvWzBWJ0uiAQ_high-5ive-3jpg.jpg

Jeśli zamierzenia architekta uda się zrealizować, kompleks High 5ive ma szansę przełamać schemat miejskich terenów biurowych, które zwykle służą tylko pracownikom i pustoszeją po godzinach pracy. Tu ma być inaczej – biurowce mają wpisywać się w tkankę śródmieścia i zachęcać do spędzania tu czasu nie tylko pracowników i nie tylko w dni robocze.

 

2FRrN83SLXXZ43BAsXSLev4fEQ85FJICuIITkPvX07M0rQvAZY0wx1jO3CXl_high-5ive-4jpg.jpg

High 5ive ma się stać miejscem pracy nawet dla 7 tysięcy osób. Pomiędzy budynkami planowany jest zielony skwer, który projektować mają artyści; na terenie kompleksu mają zróżnicowane pod względem funkcjonalnym strefy. Pod względem architektury High 5ive ma mieć proste klasyczne formy. Urozmaiceniem elewacji ma być swoista „mozaika” z nieregularnie poprzeplatanych ze sobą płaszczyzn litej ściany i szkła.

„nasz projekt dostarczy potężną dawkę energii dla rozwoju miasta. Stąd jego nazwa – ‘High Five’ – nawiązująca do przybijania piątki” - mówi przedstawiciel inwestora. Czy rzeczywiście High 5ive  stanie się takim miejscem dowiemy się za kilka lat, kiedy budowana etapami inwestycja będzie gotowa. Pierwszy etap budowy ma zostać oddany do użytku jeszcze w tym roku.

 

l5MnyNyKtHbqBtX5LdGmxUFyOpxVTYVRjgrfdWT0PbuqdgeeyqoZ9tPlWnK5_high-5ive-5jpg.jpg
9k3B678zX0hMmMizE3LWPi2llbEbSaOQ4RdHwXRAqTDFVZEuc7GEEDQrEgU5_high-5ive-6jpg.jpg

High 5ive

Lokalizacja: ul. Pawia, Kraków
Inwestor: Skanska Property Poland
Projektanci: nsMoonStudio
Generalny wykonawca: Skanska

Powierzchnia najmu: ok. 70 000 m2

Powierzchnia najmu I etapu (budynek D i E): ok. 23 500 m2

Planowana realizacja I etapu: IV kwartał 2017

Źródło ilustracji: high5ive.pl

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Projekty Architektoniczne, Hot

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera