Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak radzić sobie z upałem w bloku? Klimatyzacja to ostateczność

 

Czas czytania: ~3 min


Przez dwa i pół roku dr Magdalena Baborska-Narożny z Wydziału Architektury PWr prowadziła badania w Wielkiej Brytanii. Analizowała m.in., w jaki sposób z problemem przegrzewania się mieszkań radzą sobie ich lokatorzy. Z wnioskami z tych badań do końca kwietnia możemy zapoznać się bezpłatnie na łamach czasopisma „Building Research and Information”.

 

Magdalena Baborska-Narożny

Magdalena Baborska-Narożny

info.prsowe

Przez dwa i pół roku dr Magdalena Baborska-Narożny z Wydziału Architektury PWr prowadziła badania w Wielkiej Brytanii. Analizowała m.in., w jaki sposób z problemem przegrzewania się mieszkań radzą sobie ich lokatorzy. Z wnioskami z tych badań do końca kwietnia możemy zapoznać się bezpłatnie na łamach czasopisma „Building Research and Information”.

 

Meteorolodzy prognozują, że fale upałów w Europie będą częstsze i dłuższe, a zatem przegrzewanie się mieszkań stanie się coraz poważniejszym problemem. Wysokie temperatury w pomieszczeniach prowadzą do zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną, bo w czasie upałów mieszkańcy zwykle sięgają po najprostsze rozwiązanie,czyli wentylatory lub klimatyzację.

 

Podczas pobytu w Wielkiej Brytanii temat przegrzewania mieszkań zbadała dr inż. arch.
Magdalena Baborska-Narożny, która wyjechała na wyspy w ramach unijnego programu Marie Curie Intra-European Fellowship. We współpracy z prof. Fionn Stevenson z Uniwersytetu Sheffield realizowała projekt BuPESA (z ang. Building Performance Evaluation for Sustainable Architecture - Ocena budynków użytkowanych pod kątem zrównoważonej architektury).

Swoje badania architektka prowadziła w dwóch miejscach w Leeds – nowo
wybudowanym osiedlu cohousingowym z domami ze słomy i wysokimi standardami energetycznymi oraz w bloku z lat 60., którzy przeszedł gruntowną przebudowę.

W tej drugiej lokalizacji dr Baborska-Narożny prowadziła wieloetapowe badania w 18 mieszkaniach przy aktywnym udziale ich użytkowników. Wszystkie 210 lokali w budynku objęła też ankietą dotyczącą m.in. częstotliwości otwierania okien, ogrzewania i wentylacji oraz warunków poprzedniego miejsca zamieszkania lokatorów.

 

Przez rok (od 24 lipca 2013 r. do 24 lipca 2014 r.) bezprzewodowe czujniki zainstalowane w mieszkaniach co pół godziny monitorowały temperaturę i wilgotność w pokoju dziennym i sypialni każdego z badanych mieszkań. Uzyskane dane pokazały, że mieszkańcy badanego bloku zmagali się z przegrzaniem. Tylko między 24 lipca a 31 sierpnia 2013 r. średnia temperatura w mieszkaniach była wyższa aż o prawie 8 stopni C w porównaniu do temperatury na zewnątrz (średnio 16,7 stopni C.). Oznaczało to, że w sypialniach mieszkańcy mieli średnio 24,4 st. C, a w pokojach dziennych 24,6 st. C.

 

Badania naukowiec z PWr udowodniły, że takiej sytuacji można było uniknąć. Okazało się, że zaledwie 6 proc. mieszkańców używało systemu wentylacji zgodnie z przeznaczeniem. Wszystkie sypialnie deweloper wyposażył w wewnętrzne żaluzje, ale już w przypadku okien w pokojach dziennych gdzie ich standardowo nie zainstalowano, na takie zacienienie zdecydowała się tylko połowa badanych. Z kolei duża część lokatorów, która dysponowała zacienieniem albo zasłaniała okna o ”niewłaściwych” godzinach, albo tylko do połowy. Na przegrzanie miało też wpływ otwieranie okien dopiero po powrocie do domu (ok. 36 proc. badanych).

Najchłodniejszym lokum spośród badanych było nie to, które byłoby do tego predysponowane ze względu na swoje położenie i inne warunki, ale to, w którym mieszkańcy stosowali różne sposoby radzenia sobie z upałem. – Co uświadamia, jak ważna w tym kontekście jest edukacja mieszkańców bloków – tłumaczy dr Magdalena Baborska-Narożny. – Wielu po prostu nigdy nie zapoznało się z dobrymi praktykami obniżania temperatury w pomieszczeniach. Nie podjęli inicjatywy, by poszukać rozwiązań albo nie byli konsekwentni w swoich działaniach.

 

O tych badaniach możemy przeczytać na łamach czasopisma „Building Research and Information” (do końca kwietnia możliwe to było  bezpłatnie). Zdaniem autorek publikacji bardzo ważne jest znalezienie sposobów na uświadamianie mieszkańców, że swoim zachowaniem mogą znacznie ograniczać lub potęgować przegrzewanie własnego mieszkania, a klimatyzacja to nie jedyna metoda na walkę z upałem. Istotne jest także stworzenie możliwości dla kolektywnego uczenia się sąsiadów.

 

Źródło: biuro prasowe Politechniki Wrocławskiej


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Ogrzewanie

Drewniany dom na Warmii
Drewniany dom na Warmii

W urokliwej okolicy wsi Cerkiewnik na Warmii wznosi się parterowy dom o powierzchni 75 mkw, który st ...

Architektura do codziennych zakupów
Architektura do codziennych zakupów

O tym, jak zmienił się w ostatnich latach nasz sposób robienia zakupów powstały już analizy i badani ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera