Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Demolka kontrolowana, czyli wystawa dla dzieci „Architektura w ruchu” w Soho Factory 27.05-04.06.17

 

Czas czytania: ~3 min


Dzieciaki wprawiają w ruch obiekty warszawskiej architektury. Gdzie postawią Rogatki Grochowskie lub Pałac Lubomirskich?

 

Dzieciaki wprawiają w ruch obiekty warszawskiej architektury. Gdzie postawią Rogatki Grochowskie lub Pałac Lubomirskich?

 

Rozrabianie jest fajne – wiedzą o tym zarówno dzieci jak i ich rodzice. Daje dziecku przede wszystkim porządną dawkę radości, ale czy jest możliwe żeby przy okazji uczyło czegoś mądrego? Zmierzą się z tym organizatorzy wystawy dla dzieci „Architektura w ruchu”, której otwarcie zostało zaplanowane na 27 maja w ramach projektu POP-UP muzeum dla dzieci.

 

POP-UP muzeum dla dzieci to projekt dla najmłodszych badaczy architektury, designu, kultury i sztuki. W maju, czerwcu i wrześniu koordynatorzy zaplanowali dwie wystawy – „Architektura w ruchu” oraz „Czym jest design?” – oraz akcję artystyczną „PSOTY pod wodą”, które mają zapoczątkować budowanie kapitału Muzeum dla dzieci w Warszawie.

SJLh6qiwV7XIb4XjPN452vXiHeaLbBv5oeLV4a1C25Eibn2XOlRgaJxvFeFu_architektura-w-ruchu-od-27-maja-w-soho-factory-plakatjpg.jpg

Warszawa nie posiada centrum sztuki sprofilowanego dla dzieci na miarę zachodnich, dużych instytucji kulturalnych. Bez alternatywnych sposobów nauki i wychowania w kulturze nie wykształcimy świadomych odbiorców nowoczesnej kultury ani kreatywnych i przedsiębiorczych Polaków. POP - UP muzeum dla dzieci to sieć projektów takich jak wystawy, akcje performatywne i twórcze działania dla najmłodszych prowadzone przez warszawskich artystów, designerów, architektów, muzyków. Mam nadzieje, że w przyszłości zaprosimy dzieci do prawdziwego Muzeum dedykowanego tylko im - mówi Marta Wójcicka, autorka i kuratorka POP - UP muzeum dla dzieci.


Projekt zainauguruje 27 maja w Soho Factory wystawa „Architektura w ruchu” prezentująca warszawskie obiekty, które w tajemniczych okolicznościach zmieniły swoje miejsce, zniknęły, zostały przedzielone na pół czy wyniesione ponad ziemię, jak Rogatki Grochowskie, Pałac Lubomirskich czy budynek Sądów przy Al. Solidarności. Wystawa została zaprojektowana tak, aby dzieci mogły przyjąć na siebie bardzo odpowiedzialne role czyniąc to, co przez ostatnie stulecia czynili warszawscy budowniczowie. Miasto to wielki plac zabaw dla planistów, budowniczych, deweloperów, polityków i samych mieszkańców. Wystawa pokazuje na przykładzie War­szawy, jak można wprawiać w ruch architekturę. Co więcej, zwiedzający sami będą mogli bawić się w budowniczych miasta przesuwając i burząc budynki, stawiając kolumny i konstruując mosty. Modele wybranych warszawskich budynków wykonane będą w dziecięcej skali, z lekkich materiałów takich jak sklejka, styrodur, czy styropian - tak, by dzieci mogły  nimi poruszać w pionie i poziomie. Trójwymiarowym obiektom towarzyszyć będą zdjęcia archiwalne oraz opisane przez Jakuba Szczęsnego najciekawsze historie ruchomych fragmentów miasta.


Kiedy myślimy o budynkach, mostach czy pomnikach wydają się nam one solidne, niezmienne i niezastąpione. Trudno jest nam sobie wyobra­zić, że mogą nagle zniknąć albo że jeszcze niedawno ich nie było. Nie do­strzegamy, że miasta to nie tylko przestrzeń ruchu ludzi, samochodów, czy wody w kranach. To nasze miasta i ich architektura wciąż się ruszają. Budynki i całe osiedla powstają w coraz krótszym czasie, a fabryki znikają z dnia na dzień. Równie szybko mogą się pojawiać tymczasowe mosty, a jeszcze szybciej pomniki, ławki, fontanny czy sztuczne pagórki - opowiada Jakub Szczęsny, kurator wystawy.


Wystawa będzie czynna w dniach 27 maja-4 czerwca w hali 19 Soho Factory przy ul. Mińskiej 25. Zwiedzanie w godzinach:  pn. - pt. 15:00 - 19:00, sb. - nd. 12:00 - 18:00, wstęp: 5 zł.  Wchodząc na wystawę pamiętajcie o założeniu kasków ochronnych!  ;)


Więcej informacji: www.facebook.com/events/1517881884891624

 

Źródło: materiał prasowy
 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Zaproszenie

Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.
Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023. Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku.

Weź udział w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 i oddaj swój głos na najlepszą realizację arch ...

Torus symbolem miasta
Torus symbolem miasta

Charakterystyczna konstrukcja górująca nad częścią Ciechanowa powszechnie nazywana jest wieżą ciśnie ...

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera