Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Szary styropian bez ryzyka

 

Czas czytania: ~3 min


Szary styropian pozwala nie tylko oszczędzać energię, ale również rozwiązuje problem zbyt grubych ścian i tzw. „okien strzelniczych”. Jaki rodzaj szarego wybrać, aby uniknąć uciążliwych kłopotów i dodatkowych kosztów?

 

Szary styropian pozwala nie tylko oszczędzać energię, ale również rozwiązuje problem zbyt grubych ścian i tzw. „okien strzelniczych”.  Jaki rodzaj szarego wybrać, aby uniknąć uciążliwych kłopotów i dodatkowych kosztów?


Ze względu na doskonałe parametry, izolacja wykonana z szarego styropianu jest do 40% cieńsza od izolacji z popularnych białych płyt. To wielka zaleta, ponieważ wraz z rosnącymi wymaganiami co do energooszczędności rośnie grubość termoizolacji. A nikt nie chce mieszkać w niezgrabnym, energooszczędnym bunkrze o niedoświetlonym wnętrzu, z oknami przypominającymi otwory strzelnicze.

styropian

Szary styropian pozwala nie tylko oszczędzać energię ale również projektować  atrakcyjniejszą bryłę budynku oraz bardziej funkcjonalne wnętrza. Nie wszyscy jednak wiedzą, że z popularnym w Polsce, zwykłym szarym styropianem jest związany pewien dokuczliwy kłopot.


Kłopotliwa przypadłość

Powodem kłopotów ze zwykłym szarym styropianem są silne naprężenia wewnętrzne. Naprężenia są skutkiem nierównomiernego rozszerzania się płyt pod wpływem zmian temperatury. Szczególnie ryzykowny jest okres, kiedy występują duże różnice temperatur między dniem a nocą.

 

W trakcie prac budowlanych, wystawiona na słońce szara powierzchnia płyt bardzo szybko nagrzewa się do stosunkowo wysokiej temperatury. Pod wpływem ciepła zewnętrzna część płyty zwiększa swoją objętość. Tymczasem druga powierzchnia tej samej płyty jest chłodzona przez zimny mur i zachowuje stałe wymiary. 

styropian

Różnice temperatur między powierzchniami płyty mogą sięgać kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Nietrudno sobie wyobrazić jak mocne siły wyginające powstają w takich warunkach. Skutkiem naprężeń może być wygięcie płyt, zerwania ciągłości ocieplenia, a w skrajnych przypadkach odrywanie się płyt od elewacji.

 

Wykonywanie dociepleń przy użyciu zwykłego szarego styropianu jest bezpieczne, jednak prace należy prowadzić w optymalnych warunkach pogodowych i z aptekarską skrupulatnością przestrzegać instrukcji aplikacyjnych.

 

Praktyka pokazuje, że plac budowy daleki jest od warunków laboratoryjnych. Aby uniknąć problemu naprężeń, wynaleziono więc znacznie lepsze i bezpieczniejsze rozwiązanie.


Szary bez ryzyka naprężeń

Na zachodzie stosuje się zabezpieczony przed naprężeniami styropian szary trzeciej generacji, który jest produkowany w technologii odprężonych płyt zespolonych. Zarówno pod względem wizualnym jak i pod względem właściwości, jest to zupełnie inny produkt niż popularne w Polsce zwykłe szare płyty. Pierwszym dostępnym na rynku polskim styropianem trzeciej generacji jest LAMBDA WHITE®.

styropian

Styropian zespolony LAMBDA WHITE® jest zabezpieczony przed naprężeniami na dwa sposoby. Szary rdzeń jest chroniony przed udarem słonecznym, przez zintegrowaną z nim grubą, białą warstwę odbijającą światło. Z kolei naprężenia wewnętrzne są kompensowane przez siatkę fabrycznie wykonanych nacięć przeciwprężnych. Technologia nacięć przeciwprężnych została opracowana przez dział badawczy szwajcarskiego oddziału firmy Swisspor, przy współpracy z ZentrumfürIntegraleGebäudetechnik w Lucernie.


Testy wykazały, że po wystawieniu na słońce, powierzchnia płyt LAMBDA WHITE®  była o 50°C chłodniejsza od powierzchni zwykłego szarego styropianu. Warto podkreślić, że wykonywane podczas aplikacji szlifowanie fasady nie niszczy białej warstwy ochronnej, ponieważ w przypadku LAMBDA WHITE® jej grubość wynosi około 6 mm.

 

Styropiany trzeciej generacji podbijają europejski rynek, ponieważ pozostawiają znacznie większy margines tolerancji na niesprzyjające warunki pogodowe oraz na błędy ludzkie. Oprócz doskonałej izolacji dają gwarancję świętego spokoju, ograniczając ryzyko, że fasada odpadnie lub po latach pokryje się siatką burych przebarwień.


Swisspor LAMBDA WHITE®jest szczególnie polecany przy grubszych termoizolacjach stosowanych w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Potwierdzają to certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego, główna nagroda w konkursie Laur Konsumenta - Odkrycie 2015 oraz nagroda TOP Builder 2016.

 

Źródło: materiał prasowy


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Izolacja

Gdański Pachołek
Gdański Pachołek

11 września 2023 roku zakończył się remont wieży widokowej „Pachołek” w Gdańsku. Powstała ona w 1975 ...

Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”
Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”

Trwa konkurs marki Cerames pt. Kolory, które budzą wnętrza. Zapraszamy wszystkich architektów, proje ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera