Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Bałtyk otwarty

 

Czas czytania: ~3 min


Bałtyk – to nowy biurowiec, który stanął w samym centrum Poznania, przy rondzie Kaponiera i tuż obok wejścia na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich. Ma 16 kondygnacji i sięga 67 metrów, ma jednak nieregularny kształt, dzięki czemu z każdej strony wygląda zupełnie inaczej.

 

Bałtyk – to nowy biurowiec, który stanął w samym centrum Poznania, przy rondzie Kaponiera i tuż obok wejścia na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich. Ma 16 kondygnacji i sięga 67 metrów, ma jednak nieregularny kształt, dzięki czemu z każdej strony wygląda zupełnie inaczej.

bałtyk

Bałyk – to dzieło holenderskiej pracowni MVRDV. To pierwsza w Polsce realizacja tych architektów, od dawna z ciekawością wyczekiwana. Jak zwykle w przypadku projektu zagranicznego biura z MVRDV współpracowała polska pracownia. W tym wypadku był to zespół Ultra Architects, niedawno wyróżniony za bardzo udaną siedzibę redakcji tygodnika „Wiadomości Wrzesińskie”.

bałtyk

Bałtyk stanął w niezwykle prestiżowym miejscu, w samym centrum, w najbardziej ruchliwym miejscu miasta. Już choćby z tego powodu nie mógł być obiektem standardowym. Inwestor świadomie wybrał projektantów biurowca – pracownia MVRDV znana jest z pomysłów oryginalnych, czasami wręcz szalonych, na pewno nigdy nie banalnych. „Ważną wspólna ambicją - naszą i MVRDV, było zbudowanie obiektu, który będzie symbolem nowoczesnego, ambitnego Poznania. Miasta, które ma poczucie własnego potencjału i nie boi się przyszłości. Powstał  budynek, który wyprzedza gusta wielu poznaniaków, ale tak jest zawsze kiedy architekt, i inwestor współtworzą dzieło, które jest symbolem wysokich ambicji” - tłumaczył Piotr Voelkel, przedstawiciel współinwestora Bałtyku.

bałtyk

Bałtyk swoją nazwę zawdzięcza budowli, która stała w tym miejscu przed laty – czyli kinu Bałtyk, działającemu w latach 1929-2002, przez poznaniaków uważanemu za miejsce kultowe. Choć kino przestało istnieć, inwestor zapragnął zachować nie tylko jego  nazwę. Choć zajęty głównie przez biura Bałtyk ma mieć także przestrzenie ogólnodostępne, kawiarnie i restauracje (w tym jedna na szczycie budynku), na różne wydarzenia plenerowe ma być przeznaczony także dziedziniec gmachu. Kilka wejść ulokowanych w różnych miejscach budynku ma służyć przechodniom – nie będzie trzeba okrążać biurowca, ale przez niego przejść „na skróty”.

bałtyk

Bałtyk ma niezwykłą sylwetkę – z każdej strony wygląda inaczej, z jednej ma podcięty głęboko parter, z innej – ścięty szczyt. Wyrazu bryle nadaje betonowa „kratownica” na jego elewacjach, spod której przeziera jasna konstrukcja i duże przeszklenia.

bałtyk

Otwarty 2 czerwca 2017 roku Bałtyk wzbudza pozytywne reakcje -choć duży i wysoki, dobrze wpisuje się w miejsce, w którym stanął – pasuje i do ruchliwego ronda Kaponiera, i do bramy Międzynarodowych Targów Poznańskich, gmachu Hotelu Merkury, akademika „Akumulatory”. Ma oryginalny wygląd, nie jest jednak aż tak ekstrawagancki, by wzbudzać kontrowersje. Gazety już okrzyknęły Bałtyk mianem „nowej ikony Poznania”. To chyba przesada, a o tym, czy budynek rzeczywiście w pełni wpisze się w miejską tkankę pokażą najbliższe miesiące i lata, gdy obiekt zacznie w pełni funkcjonować.


Bałtyk

Lokalizacja: Poznań, Roosevelta 22

Inwestor: Garvest Real Estate

Projektanci: MVRDV; współpraca: Ultra Architects

Generalny wykonawca: PORR Polska

Powierzchnia całkowita: 25000 m2

Powierzchnia biurowa: 12000 m2

Powierzchnia handlowo-usługowa: 1350 m2

Realizacja: 2014 - 2017

Koszt budowy: 150 mln zł

Zdjęcia: www.mvrdv.nl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Realizacje Architektoniczne, Hot

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu
Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu

Na obrzeżach Warszawy, w malowniczym zakątku otoczonym przez sosnowy las, powstała rezydencja projek ...

Trójszczytowy dom w Beskidach
Trójszczytowy dom w Beskidach

Projekt drewnianego domu zlokalizowanego w sercu Beskidu Żywieckiego, autorstwa pracowni RS+ Robert ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera