Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sztuka miejska przy Pawiej 16-30.06.17

 

Czas czytania: ~3 min


„Przestrzeń równoległa” – pod takim hasłem w Krakowie ruszają wakacyjne warsztaty, skierowane do studentów Akademii Sztuk Pięknych. Przez dwa tygodnie młodzi artyści będą szukali pomysłów, jak – dzięki sztuce – ożywić teren w centrum miasta. Start w piątek, 16 czerwca, w samo południe. Pomysłodawcą inicjatywy jest firma Skanska oraz Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla.

 

„Przestrzeń równoległa” pod takim hasłem w Krakowie ruszają wakacyjne warsztaty, skierowane do studentów Akademii Sztuk Pięknych. Przez dwa tygodnie młodzi artyści będą szukali pomysłów, jak – dzięki sztuce – ożywić teren w centrum miasta. Start w piątek, 16 czerwca, w samo południe. Pomysłodawcą inicjatywy jest firma Skanska oraz Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla.


Zdecydowaliśmy się zaprosić młodych krakowskich artystów, aby wzięli na warsztat fragment w centrum miasta, pozbawiony dotąd wyraźnej tożsamości – opowiada Ewa Koziana ze Skanska Property Poland, która wspólnie z ASP wspiera organizację warsztatów. Mowa o terenie przy ulicy Pawiej, na którym powstaje obecnie kampuspięciu budynków High5ive. – Mamy ciekawą architekturę i doskonałe sąsiedztwo, zależy nam również na atrakcyjnej aranżacji przestrzeni miejskiej –stąd pomysł, aby ożywić ją poprzez sztukę. Nikt nie zrobi tego lepiej niż młodzi, lokalni artyści, którzy znają miejsce i nie czują żadnych ograniczeń – tłumaczy Ewa Koziana.


Opiekunem projektu „Przestrzeń równoległa” jest Artur Wabik, artysta sztuk wizualnych, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej. Pomocą merytoryczną uczestnikom projektu służyć będą także pracownicy Akademii oraz zespół Skanska. Do inicjatywy przystąpiło czternastu studentów z trzech wydziałów ASP: Rzeźby, Architektury Wnętrz i Intermediów. Przez kolejne dwa tygodnie ich miejscem pracy stanie się miasteczko warsztatowe zlokalizowane pod estakadą w ciągu al. 29 Listopada, na styku z ul. Pawią. Tam będą nie tylko pracować nad swoimi projektami, ale także spotykać się z krakowskimi artystami i zainteresowanymi ich działaniami mieszkańcami.


Inicjatywa pod hasłem „Przestrzeń równoległa” ma na celu rzucenie nowego światła na te obszary przestrzeni miejskiej, które na co dzień pozostają niezauważone, a jednak znajdują się tuż obok nas. To także próba umożliwienia młodym twórcom, często po raz pierwszy, pracy w formule sitespecific, zakładającej ścisły związek artysty i jego dzieła z kontekstem, w jakim powstaje– zapowiada Artur Wabik.


Warsztaty potrwają od 16 do 30 czerwca (z wyjątkiem niedziel), a młodzi artyści spotykać się będą zwykle pomiędzy godziną 12:00 a 20:00. – Zachęcamy wszystkich mieszkańców Krakowa, którzy ciekawi są przejawów sztuki w przestrzeni miejskiej, aby odwiedzali nas w trakcie warsztatów – zaprasza Wabik. – Nic nie pobudza artystów do pracy twórczej równie mocno, jak bezpośredni kontakt z odbiorcą, ścieranie się poglądów i krytyczne komentarze – zachęca opiekun warsztatów. Okazją do obejrzenia wszystkich prac będzie wernisaż, zaplanowany na piątek, 30 czerwca.


Przecieramy szlaki współpracy między podmiotami publicznymi a prywatnym mecenatem, czyli coś, co krajach skandynawskich jest czymś zupełnie naturalnym – podkreśla EwaKoziana.I dodaje, że to już kolejna inicjatywa realizowana przy okazji projektu High5ive, w którą zaangażowane są krakowskie uczelnie. – Do tej pory sondowaliśmy już opinię publiczną za pomocą infokiosków, które stanęły m.in. na ASP i Politechnice Krakowskiej, a następnie prowadziliśmy na ASP cykl wykładów „Czwartki z High5ive” – wylicza.


Organizatorem warsztatów jest Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla we współpracy z Wydziałem Rozwoju UMK, firmą Skanska oraz Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Honorowy patronat nad imprezą objął JM Rektor ASP, prof. Stanisław Tabisz.

 

Źródło: materiał prasowy


Podepnij swój artykuł

tagi

Spotkania Dla Architektów

Wzorcowa rewitalizacja w Łodzi
Wzorcowa rewitalizacja w Łodzi

W Łodzi od lat podejmowane są różnego rodzaju działania mające za zadanie poprawę jakości życia w mi ...

Sluishuis - nowatorski budynek na wodzie
Sluishuis - nowatorski budynek na wodzie

Budynek mieszkalny Sluishuis to realizacja powstała w Amsterdamie według projektu, który został stwo ...

Dom peryskop - dom z widokiem
Dom peryskop - dom z widokiem

MUS Architekci zaprojektowali dom jednorodzinny nad Jeziorem Żywieckim. Choć działka położona jest w ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera