Sztuka miejska przy Pawiej - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sztuka miejska przy Pawiej 16-30.06.17

 

Czas czytania: ~3 min


„Przestrzeń równoległa” – pod takim hasłem w Krakowie ruszają wakacyjne warsztaty, skierowane do studentów Akademii Sztuk Pięknych. Przez dwa tygodnie młodzi artyści będą szukali pomysłów, jak – dzięki sztuce – ożywić teren w centrum miasta. Start w piątek, 16 czerwca, w samo południe. Pomysłodawcą inicjatywy jest firma Skanska oraz Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla.

 

„Przestrzeń równoległa” pod takim hasłem w Krakowie ruszają wakacyjne warsztaty, skierowane do studentów Akademii Sztuk Pięknych. Przez dwa tygodnie młodzi artyści będą szukali pomysłów, jak – dzięki sztuce – ożywić teren w centrum miasta. Start w piątek, 16 czerwca, w samo południe. Pomysłodawcą inicjatywy jest firma Skanska oraz Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla.


Zdecydowaliśmy się zaprosić młodych krakowskich artystów, aby wzięli na warsztat fragment w centrum miasta, pozbawiony dotąd wyraźnej tożsamości – opowiada Ewa Koziana ze Skanska Property Poland, która wspólnie z ASP wspiera organizację warsztatów. Mowa o terenie przy ulicy Pawiej, na którym powstaje obecnie kampuspięciu budynków High5ive. – Mamy ciekawą architekturę i doskonałe sąsiedztwo, zależy nam również na atrakcyjnej aranżacji przestrzeni miejskiej –stąd pomysł, aby ożywić ją poprzez sztukę. Nikt nie zrobi tego lepiej niż młodzi, lokalni artyści, którzy znają miejsce i nie czują żadnych ograniczeń – tłumaczy Ewa Koziana.


Opiekunem projektu „Przestrzeń równoległa” jest Artur Wabik, artysta sztuk wizualnych, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej. Pomocą merytoryczną uczestnikom projektu służyć będą także pracownicy Akademii oraz zespół Skanska. Do inicjatywy przystąpiło czternastu studentów z trzech wydziałów ASP: Rzeźby, Architektury Wnętrz i Intermediów. Przez kolejne dwa tygodnie ich miejscem pracy stanie się miasteczko warsztatowe zlokalizowane pod estakadą w ciągu al. 29 Listopada, na styku z ul. Pawią. Tam będą nie tylko pracować nad swoimi projektami, ale także spotykać się z krakowskimi artystami i zainteresowanymi ich działaniami mieszkańcami.


Inicjatywa pod hasłem „Przestrzeń równoległa” ma na celu rzucenie nowego światła na te obszary przestrzeni miejskiej, które na co dzień pozostają niezauważone, a jednak znajdują się tuż obok nas. To także próba umożliwienia młodym twórcom, często po raz pierwszy, pracy w formule sitespecific, zakładającej ścisły związek artysty i jego dzieła z kontekstem, w jakim powstaje– zapowiada Artur Wabik.


Warsztaty potrwają od 16 do 30 czerwca (z wyjątkiem niedziel), a młodzi artyści spotykać się będą zwykle pomiędzy godziną 12:00 a 20:00. – Zachęcamy wszystkich mieszkańców Krakowa, którzy ciekawi są przejawów sztuki w przestrzeni miejskiej, aby odwiedzali nas w trakcie warsztatów – zaprasza Wabik. – Nic nie pobudza artystów do pracy twórczej równie mocno, jak bezpośredni kontakt z odbiorcą, ścieranie się poglądów i krytyczne komentarze – zachęca opiekun warsztatów. Okazją do obejrzenia wszystkich prac będzie wernisaż, zaplanowany na piątek, 30 czerwca.


Przecieramy szlaki współpracy między podmiotami publicznymi a prywatnym mecenatem, czyli coś, co krajach skandynawskich jest czymś zupełnie naturalnym – podkreśla EwaKoziana.I dodaje, że to już kolejna inicjatywa realizowana przy okazji projektu High5ive, w którą zaangażowane są krakowskie uczelnie. – Do tej pory sondowaliśmy już opinię publiczną za pomocą infokiosków, które stanęły m.in. na ASP i Politechnice Krakowskiej, a następnie prowadziliśmy na ASP cykl wykładów „Czwartki z High5ive” – wylicza.


Organizatorem warsztatów jest Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla we współpracy z Wydziałem Rozwoju UMK, firmą Skanska oraz Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Honorowy patronat nad imprezą objął JM Rektor ASP, prof. Stanisław Tabisz.

 

Źródło: materiał prasowy


Podepnij swój artykuł

tagi

Spotkania Dla Architektów

Dom nad Wisłą od Toya Design
Dom nad Wisłą od Toya Design

Pracownia Toya Design jest odpowiedzialna za projekt całorocznego, drewnianego domu, jaki ma powstać ...

Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online
Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online

Dom, którego wnętrza zaprojektowano w stylu nowoczesnej stodoły, mieści się pod Poznaniem. Za projek ...

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco
Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania Galeco. Wpusty dachowe, adaptery, nowości w of ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaproszenia
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera