Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Helmut Jahn z nagrodą Prezydent Warszawy

 

Czas czytania: ~4 min


Helmut Jahn to światowej sławy architekt, mający na koncie ponad 100 znanych i efektownych gmachów, rozsianych po miastach na całym świecie – od USA, przez Niemcy po Chiny i RPA. W Warszawie ten pochodzący z Niemiec, a mający swoje biura w Chicago, Berlinie, Szanghaju i Dosze projektant stworzył 44-piętrowy, 160-metrowy wysokościowiec Cosmopolitan.

 

Helmut Jahn to światowej sławy architekt, mający na koncie ponad 100 znanych i efektownych gmachów, rozsianych po miastach na całym świecie – od USA, przez Niemcy po Chiny i RPA. W Warszawie ten pochodzący z Niemiec, a mający swoje biura w Chicago, Berlinie, Szanghaju i Dosze projektant stworzył  44-piętrowy, 160-metrowy wysokościowiec Cosmopolitan.

helmut jahn

Helmut Jahn odwiedził Warszawę 20 czerwca 2017 roku. Okazja ku temu była szczególna – architekt osobiście odebrał przyznaną mu kilka miesięcy wcześniej Nagrodę Architektoniczną Prezydent m. st. Warszawy w kategorii „Architektura mieszkaniowa – pojedynczy obiekt” za doskonale już w kraju znany i rozpoznawalny luksusowy apartamentowiec Cosmopolitan.

helmut jahn

Helmut Jahn odebrał nagrodę z rąk wiceprezydenta Warszawy, Michała Olszewskiego podczas uroczystej gali, która odbyła się na 42. piętrze gmachu Cosmopolitan. Przy tej okazji projektant wyraził swoje zadowolenie z tego, jak ten prosty, strzelisty drapacz chmur wpisał się w przestrzeń stolicy. „Patrząc na to, jak budynek żyje, ile osób go odwiedza, jak popularne stały się bary i kawiarnie w jego przyziemiu widzę, że udało się nam osiągnąć zakładany cel: stworzyć budynek, który uczynił miasto lepszym miejscem do życia” - mówił podczas uroczystości.

helmut jahn

Helmut Jahn przy okazji odwiedzin w Warszawie wygłosił też blisko godzinny wykład, w którym opowiedział o swoich zawodowych doświadczeniach, o swoich projektach na całym świecie. Pracę zawodową Helmut Jahn rozpoczął w 1966 roku w Chicago. Właśnie w USA, wśród ikonicznych wieżowców z lat 30. i 40. architekt zbudował swoje poglądy na architekturę. Jahn, wymieniając wśród swoich mentorów Ludwiga Mies van der Rohe (którego poznał osobiście), mówił o tym, jak ważne są dla niego idee modernizmu, które starał się przez lata modyfikować, dopasowując do nowych czasów.

helmut jahn

Helmut Jahn projektuje drapacze chmur, lotniska, dworce, potężne gmachy użyteczności publicznej. Sam mówi, że zawsze stara się projektować tak, aby tworzyć żywe, atrakcyjne dla ludzi przestrzenie, które choć oddane konkretnym funkcjom wnoszą coś nowego do miejskich przestrzeni, jak przykład podał lotniska, które w jego mniemaniu nie powinny być tylko miejscem, w którym dokonuje się procedur, związanych z wsiadaniem czy wsiadaniem z samolotu. „Lotnisko powinno być zaprojektowane tak, aby pomagać doświadczyć całego procesu podróży, przemieszczania się”. To dlatego w zaprojektowanych przez niego portach lotniczych pierwszorzędną rolę grają przestrzenie ogólnodostępne, jasne hale, place przed wejściem, w których można poczuć „nastrój podróżowania”.

helmut jahn

Podczas wykładu w Warszawie Helmut Jahn wyraził radość z tego, jak wieżowiec Cosmopolitan wpisał się w przestrzeń Warszawy, stał się miejscem odwiedzanym, żywym. Jak sam mówi, projektując apartamentowiec w centrum stara się myśleć nie tylko o jego przyszłych mieszkańcach, ale o wszystkich użytkownikach miasta. Podobna idea przyświecała mu, gdy projektował swoją chyba najbardziej znaną realizację, Sony Center w Berlinie, ogromne, wielofunkcyjne centrum w miejscu dawnej zabudowy Placu Poczdamskiego. Ukończony w 2000 roku kompleks mieści biura, mieszkania, sklepy, kina, muzea, hotel, restauracje. „To nie miało być zwykłe centrum handlowe. W tym projekcie chciałem ująć w ramy architektury ideę miejskiej rozrywki, łączącej wiele ludzkich potrzeb i aktywności” - mówił architekt 20 czerwca w Warszawie.

helmut jahn

Helmut Jahn przyznał, że jego wizja tworzenia budynków komercyjnych, które jednak żyją nie tylko ze względu na swoich najemców, ale dzięki różnym grupom użytkowników nie była łatwa do osiągnięcia – architekt wspomniał o swoich porażkach, o tym, jak wiele lat zajęło mu zdobycie umiejętności takiego projektowania. Dla każdego architekta na pewno cenne będą słowa, które powiedział w czasie wykłady Helmut Jahn o tym, że czasem trzeba pogodzić się z tym, że nie wszystko się udaje i dać sobie kolejną szansę, pracować nad udoskonaleniem swoich idei, cały czas iść naprzód, nabywać doświadczenia, które na pewno w końcu poskutkuje udanymi budowlami.

 


Podepnij swój artykuł

tagi

Architekt, Hot

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera