Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ceglana architektura – nowoczesna miejska willa

 

Czas czytania: ~2 min


Ceglana architektura – choć natykamy się na nią dość często – pozostaje chyba niedoceniana. Kojarzy się z zabytkami, z obiektami przemysłowymi, czasem ze współczesną architekturą jednorodzinną. Tymczasem za pomocą tego bardzo tradycyjnego materiału można kreować na wskroś nowoczesne realizacje architektoniczne.

 

Willa miejska
Willa miejska

Nowoczesna willa miejska

Przy ulicy Ryżowej w Warszawie powstało kilka miesięcy temu kameralne osiedle. Składa się z trzech ośmiolokalowych budynków mieszkalnych. Za jego projekt architektoniczny odpowiadał Paweł Lis i jego pracownia. Architekt ma już na koncie budynki jedno- i wielorodzinne, będące wynikiem inspiracji przeszłością (Bauhaus pod Warszawą) bądź mniej typowymi rozwiązaniami (prosty dom).

Willa miejska

Celem projektu architektonicznego było w tym wypadku stworzenie nowoczesnej miejskiej willi. Paweł Lis sięgnął w tym celu po nieoczywisty materiał – ręcznie formowaną cegłę klinkierową, dającą wyjątkowe efekty zarówno pod względem kolorystyki, jak faktury. „Zastosowana na elewacji cegła klinkierowa Fortuna tworzy różnorodną mozaikę, dzięki melanżowi czerwieni z dodatkiem ciemnych cegieł ze spiekami węglowymi oraz cegieł jaśniejszych, specjalnie angobowanych – w przypadku tej realizacji wymurowana na tzw. „dzikie” wiązanie” - można się dowiedzieć z opisu tej realizacji architektonicznej.

Willa miejska
Willa miejska

Zobacz nowoczesne domy szanujące tradycję

Ceglana architektura, zrealizowana w dzielnicy Stare Włochy w formie zespołu trzech nowoczesnych miejskich willi – to ukłon ku modernistycznemu charakterowi okolicznej zabudowy. Ta przedwojenna peryferyjna dzielnica wciąż pełna jest prostych, geometrycznych brył budynków mieszkalnych z lat 20 i 30., wznoszonych w stylu modernizmu. Paweł Lis swoim projektem architektonicznym postanowił nawiązać do przeszłości, kreując zarazem domy o nowoczesnym wyrazie.

Willa miejska
Willa miejska

Nowoczesne miejskie wille w wizji Pawła Lisa – to bardzo proste domy o płaskich dachach i dużych przeszkleniach, rytm i harmonią surowych, geometrycznych kompozycji urozmaica tu materiał, cegły o zróżnicowanych kolorach, odcieniach, fakturach. „Klinkier jest niezwykle plastycznym materiałem i ma ponadczasowy charakter. Jego przewagą nad innymi materiałami jest to, jak doskonale się patynuje z upływem czasu. Dobrze dobrana cegła, szczególnie ręcznie formowana, zawiera ludzki błąd – to stanowi o jej niepowtarzalności, a upływający czas nie powoduje, że traci na swojej wartości. Wręcz przeciwnie i za to niezwykle sobie ją cenię” - mówi Paweł Lis.

Willa miejska
Willa miejska

Trzy wille miejskie - metryczka realizacji architektonicznej

Lokalizacja: Warszawa, ul. Ryżowa 4

Inwestor: MaRS investments

Projektant: Paweł Lis Architekci

Wykonawca: MaRS investments

Realizacja: styczeń 2018

Powierzchnia użytkowa: 2100 m²

Produkt: cegła ręcznie formowana Fortuna


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Dom Jednorodzinny, Realizacja Architektoniczna

Mies van der Rohe Award: polskie nominacje
Mies van der Rohe Award: polskie nominacje

EU Prize for Contemporary Architecture - Mies van der Rohe Award – to najważniejsza nagroda architek ...

Nowy obiekt architektoniczny od Art-Projekt
Nowy obiekt architektoniczny od Art-Projekt

Szkoła i przedszkole przy ul. Twardowskiego w Stargardzie – to pierwszy obiekt architektoniczny, pow ...

Rusza XI edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL - czekamy na zgłoszenia realizacji
Rusza XI edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL - czekamy na zgłoszenia realizacji

Zapraszamy do udziału w jedenastej edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wsp ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera