Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wielkopolskie Centrum Onkologii - wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~3 min


Wielkopolskie Centrum Onkologii we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Poznaniu rozstrzygnęły konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej rozbudowy Wielkopolskiego Centrum Onkologii o budynek ambulatoryjny z garażem podziemnym. Nowy obiekt ma powstać przy ulicy Strzeleckiej w Poznaniu.

 

Wielkopolskie Centrum Onkologii

I nagroda: Karol Anioła, Konrad Garbowski, Tomasz Skalski

Konkurs architektoniczny na projekt rozbudowy Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu jest kolejnym tego typu przedsięwzięciem, którego celem było wyłonienie najlepszej koncepcji zarówno funkcjonalnej, jak i architektonicznej dla obiektu związanego ze zdrowiem. W ostatnich latach powstało sporo podobnych realizacji architektonicznych, np. Szpital GeoMedical w Katowicach, Domowy Szpital w Białej Podlaskiej czy Dolnośląskie Centrum Laryngologii Medicus we Wrocławiu.

 

Konkurs architektoniczny na projekt rozbudowy Wielkopolskiego Centrum Onkologii rozstrzygnięto pod koniec maja 2018 roku. Jak zapisano w regulaminie, wśród najważniejszych kryteriów oceny zgłoszonych projektów architektonicznych znalazły się: walory funkcjonalno – użytkowe z uwzględnieniem technologii medycznej oraz spełnienie wskazanego programu funkcjonalnego, ale także walory urbanistyczno - architektoniczne (kompozycyjno - przestrzenne), w tym umiejętność wpisania nowej kubatury w kontekst przestrzenno. W dalszej kolejności oceniano ekonomikę i realność realizacyjną przyjętych rozwiązań projektowych oraz umiejętne uszanowanie i dostosowanie się do stylistyki architektonicznej istniejącego budynku CBO.

 

Zobacz projekty nagrodzone w konkursie architektonicznym

Dzięki rozstrzygniętemu konkursowi architektonicznemu Wielkopolskie Centrum Onkologii wzbogaci się o nowe skrzydło, w którym znajdą się przestrzenie o funkcji ambulatoryjnej i zabiegowo – diagnostycznej, powiększy się także blok operacyjny.

 

Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt rozbudowy Wielkopolskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu jury zdecydowało się przyznać wizji nadesłanej przez zespół architektów z Warszawy i Bydgoszczy w składzie: Karol Anioła, Konrad Garbowski, Tomasz Skalski. Jak podkreślili członkowie sądu konkursowego ten projekt architektoniczny „spełnia założenia triady witruwiańskiej: „firmitas, venustas, utilitas”, ponadto dobrze wpisuje się w istniejący kontekst, odnosi się zarówno do istniejącego gmachu szpitala, jak do sąsiedniej zabudowy mieszkaniowej. „W pracy tej znalazło się bardzo dobre rozwiązanie funkcji z powściągliwą elegancją architektury” - napisali jurorzy.
 

Drugą nagrodę w tym konkursie architektonicznym otrzymał projekt Autorskiej Pracowni Architektury CAD z Warszawy (zespół autorski: Krzysztof Popiński – autor wiodący, Jacek Bolechowski, Grzegorz Cieniawa, Paulina Galińska, współpraca: Małgorzata Gągolińska, Dorota Putkowska-Karczmarczyk, Martyna Sawicka). Tę pracę nagrodzono za „mocne zaakcentowanie formą i bryłą swojej obecności w pierzei ul. Strzeleckiej” oraz dopasowanie się do sąsiednich obiektów, mimo nowoczesnego i technologicznego wyrazu nowej bryły architektonicznej.

Trzecią nagrodę zdobył projekt architektoniczny pracowni FRONT ARCHITECTS z Poznania (zespół autorski: Wojciech Krawczuk – projektant wiodący, współautor, Paweł Kobryński, Marcin Sakson, Maja Dylewska, Joanna Jasiewicz, Agata Sobańska, Kaia Maria Korpa, Jakub Wójtowicz , Agata Proniak, Piotr Szymański). Nagrodę przyznano m.in. za: „właściwie ukształtowanie bryły budynku w zastanej tkance urbanistycznej z dostosowaniem do budynku Wielkopolskiego Centrum Onkologii” czy za „stworzenie wewnętrznych przestrzeni przyjaznych użytkownikom”.

 

W konkursie architektonicznym na projekt rozbudowy Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu wyróżnienia otrzymały następujące zespoły: NM architekci Zuzanna Szpocińska, NM architekci Tomasz Marciniewicz, Jerzy Grochulski; Janowicz Architekci; Stanisławski Jerzy Stanisławski; Studiowarsztat Mikołaj Wower.
 

Źródło: poznan.sarp.org.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego

Uniwersytet przy bulwarach
Uniwersytet przy bulwarach

W połowie kwietnia tego roku władze Uniwersytetu Warszawskiego otworzyły oferty w przetargu na budow ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera