Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przestrzeń dla sztuki

 

Czas czytania: ~2 min


UaO27bAs3osghMKCADq8i0TiV7Jme1UaA20EONy1fh9f5ZvBHUgOGGbTULkl_tate-modern.jpeg
Współczesna sztuka wymaga odpowiedniej oprawy. I dużo miejsca. O rozbudowie Tate Modern mówiło się od dawna, ale dopiero kilka dni temu biuro Herzog & de Meuron i kierownictwo galerii ujawnili jej ostateczny projekt. Od momentu powstania w 2000 r. Tate Modern jest jedną z najliczniej odwiedzanych galerii w Londynie. Znajdująca się na południowym brzegu Tamizy, w dawnej hali elektrowni Bankside Power Station zbudowanej według projektu Gilesa Gilberta Scotta w latach 1947-1963, szybko stała się kluczowym punktem w krajobrazie kulturalnym miasta. Takiego sukcesu nie spodziewano się kilka lat temu, kiedy powstawał projekt placówki. Planowano, że co roku odwiedzi ją 1,8 miliona osób, tymczasem w ciągu ośmiu lat liczba ta sięgnęła 30 milionów, a ostatnie dwa lata były rekordowe – w każdym z nich przybyło do Tate około 5 milionów ludzi. Nie ulega wątpliwości, że galeria wymaga rozbudowy – zarówno żeby sprostać najazdowi widzów, jak i potrzebom coraz bogatszego i bardziej różnorodnego programu. Przebudowa Tate Modern rozpocznie się w przyszłym roku i ma się zakończyć przed Igrzyskami Olimpijskimi w 2012 r. Projekt rozbudowy opracowała szwajcarska pracowania Jacquesa Herzoga i Pierre’a de Meurona. Ta sama, która osiem lat temu adaptowała Bankside Power Station na potrzeby galerii.
6OfWemBBD48cpinGaJvr7lDweEZg8pL7BGKviByqSXGfeMCsLVS5yZTkkAye_tate-pierwszy-projekt.jpg
Pierwszy projekt rozbudowy Tate Modern architekci przedstawili w 2006 r. Przewidywał on realizację szklanej piramidy, której elewacje składały się z licznych, przesuniętych względem siebie brył. W efekcie piramida przypominałaby wieżę, ułożoną z pudełek o różnym kształcie i wielkości.
WA2he1OPmUXyVZgjXx0l3eBw870y2YEm5vjw7qAqGjNLVygqNFkVQmEypdpf_tate-modern1.jpg
Po konsultacjach z artystami i kuratorami, koncepcja to została zmodyfikowana. Zachowana zostanie forma piramidy, ale zamiast szklanych bloków, pojawią się perforowane, ceglane elewacje, poprzecinane nieregularnymi pasami szkła. Ta zmiana ma służyć integracji nowego budynku z istniejącymi obiektami i otoczeniem. Centralnym punktem modernizowanej przestrzeni jest hala turbinowa dawnej elektrowni z zachowanymi unikalnymi zbiornikami ropy. Z niej będzie wyrastać nowy budynek, a zbiorniki będą służyć jako naturalna scenografia dla planowanych tu performance’ów. Po przebudowie przestrzeń wystawiennicza Tate ma się zwiększyć o 65%. W piramidzie znajdą się różnej wielkości i wysokości sale wystawowe i galerie o nietypowym kształcie, a także pomieszczenia, które można łączyć w większe, pozbawione kolumn przestrzenie, idealne do prezentacji wielkowymiarowych rzeźb. Nowe galerie będą wprawdzie przede wszystkim przeznaczone na ekspozycje fotografii i prac na papierze oraz prezentacje filmów i sztuki video, ale układ wnętrz ma zapewnić miejsce dla bardzo zróżnicowanych projektów Znajdą się tu również pomieszczenia edukacyjne i warsztatowe oraz specjalna galeria, prezentująca sztukę dla dzieci. Szacowany koszt inwestycji to około 215 milionów funtów, z czego 50 milionów przekaże rząd.
WeXIX5rVmQPgFnaLv9KBq5X0DnZoNsYGaXTG8HCrqCJbguc7NhRhHo9raV16_tate-modern2.jpg
SWcvkfnxLthvNvaGwq9KU49bLurdq3ecb46QuIJh3RMQBYC6OCKIPcBDDJjq_tate-modern-oil-tank.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Warka Water ma ratować świat
Warka Water ma ratować świat

Włoski architekt Arturio Vittori kilka lat temu odbył podróż do kilku krajów afrykańskich. Zachwycon ...

Webinarium Dimplex: Pompy ciepła w praktyce. Studium przypadku cz.2 - budownictwo jednorodzinne
Webinarium Dimplex: Pompy ciepła w praktyce. Studium przypadku cz.2 - budownictwo jednorodzinne

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Semmelrock: Łatwe i szybkie projektowanie nawierzchni twardych w programie Vectorworks
Webinarium Semmelrock: Łatwe i szybkie projektowanie nawierzchni twardych w programie Vectorworks

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera