Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Lesley Lokko i Marina Tabassum na liście „Time’a”

 

Czas czytania: ~2 min


"TIME 100 Most Influential People” – lista stu najbardziej w danym roku wpływowych osób świata, którą co 12 miesięcy publikuje magazyn „Time” jest zawsze szeroko komentowanym wydarzeniem. Choć rankingi, listy i zestawienia są raczej dziennikarskim tworem i dopiero czas weryfikuje, które z nazwisk rzeczywiście powinny się były na niej znaleźć. Mimo to co roku czytamy tę listę z zaintersowaniem.

 

TIME 100 Most Influential People

W 2021 roku wśród najbardziej wpływowych osób świata umieszczono Kengo Kumę, w tym samym roku w towarzyszącym „głównej” liście zestawieniu twórców przyszłości znalazła się południowoafrykańska architektka Sumayya Vally. Architekci i architektki bywają doceniani przez twórców listy, której bohaterowie grupowani są nie według zawodów czy krajów, ale według kategorii: artyści, ikony, tytani, liderzy, innowatorzy, pionierzy.

TIME 100 Most Influential People

Lesley Lokko

fot. Tino Chiwariro

W 2024 roku w zestawieniu znalazły się dwie architektki. Jedną, Lesley Lokko uznano za „pionierkę”, drugą – Marinę Tabassum, „innowatorkę”. Pierwsza z nich była w ubiegłym roku główną kuratorką Biennale Architektury w Wenecji, kilka miesięcy temu otrzymała Złoty Medal Royal Institute of British Architects (RIBA). Marina Tabassum jest laureatką Soan Medal i zdobywczynią prestiżowej  Aga Khan Award.

 

TIME 100 Most Influential People

Marina Tabassum

fot. Asif Salman

Marina Tabassum pochodzi z Bagladeszu, a doceniono ją miejscem na liście „Time’a” za... altruizm. W uzasadnieniu napisano: „Altruizm nie jest cechą znanych architektów, ale Marina Tabassum nie jest typowa. Wypracowała praktykę i sposób bycia, w którym priorytetem są lokalne kultury i wartości, a także zagrożenia, przed którymi stoi nasza planeta. Altruizm Tabassumy dotyka ludzi, środowiska, ale i samych budynków. O swoje dzieła dba jak o stworzenia korzystające z zasobów naszej ziemi: opisując swój meczet Bait Ur Rouf w Dhace w Bangladeszu, który zdobył prestiżową nagrodę Aga Khan Award, stwierdziła, że budynek „musi móc oddychać bez sztucznych pomocy”.

 

Ghańsko-szkocka architekta Lesley Lokko, która poza projektowaniem i nauczaniem jest również powieściopisarką, została opisana jako osoba błyskotliwa i skupiona. Dostrzeżono jej zaangażowanie w promowanie architektury afrykańskiej, wspieranie afrykańskiej diaspory, fakt, że jest pierwszą osobą z Afryki, która kuratorowała Biennale Architektury w Wenecji.

 

Źródło: time.com/collection/100-most-influential-people-2024

 


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architekt, Architektura Zagraniczna

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera