Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wieża do lotów

 

Czas czytania: ~3 min


Betonowa wieża

 

nBhk4CY1JBpjKshBxLDeSketLXG3DJp6JJhxFz2fOGKg15Yjhh0jLzwDuEdp_lewicki-latak-tunel01.jpg

„To urządzenie spełniania odwiecznego marzenia człowieka – swobodnego unoszenia się w powietrzu, latania niczym ptak” – piszą o tej inwestycji jej pomysłodawcy, pasjonaci latania, Marcin Socha-Jakubowski, Jarosław Dąbrowski i Michał Braszczyński.

20 maja 2014 roku przy autostradowym węźle Warszawa – Zachód, w pobliżu Ożarowa Mazowieckiego stanęła betonowa konstrukcja. Jej dopracowaną formalnie sylwetkę opracowali znani krakowscy architekci, Kazimierz Łatak i Piotr Lewicki. Zaprojektowali oni dynamicznie, wręcz rzeźbiarsko ukształtowaną betonową wieżę, posadowioną na dachu horyzontalnego pawilonu. Dynamikę tego ostatniego podkreśla łamana linia przeszkleń oraz różna wysokość na dwóch przeciwległych końcach. „Budynek Flyspot jest żelbetową konstrukcją o zmiennej grubości ścian i stropów, ma kształt zbliżony do prostopadłościanu o podstawie (33m x 22m) wysokości 38m, w tym 11m pod poziomem terenu. Składa się z wewnętrznej bryły w kształcie rury cylindrycznej utworzonej przez kwadrat (7,5m x 7,5m) o wysokość 32m i szerokość 15m, zawierającej podstawową technologię wertykalnego tunelu wiatrowego. Wokół niej są spiralnie rozłożone pomieszczenia (3-4,5m szerokości), takie jak: recepcja, pokoje biurowe i hotelowe, sale konferencyjne, sanitariaty, przebieralnie, które są dostępne z holu, poprzez pochylnię prowadzącą do hali lotów” – można przeczytać w opisie inwestycji.

EWuTimpCtvbbarm3Z2KLVc9ffx7xRj6WDzttLok3PlMdD1ULyR1rQehBCugX_lewicki-latak-tunel02.jpg

Forma architektoniczna została zainspirowana kształtem latawców oraz... unoszących się na wietrze foliowych reklamówek z supermarketu. Początkowo projektanci wieży chcieli jej elewacje wykonać z tkaniny technicznej, jednak względy techniczne, akustyczne, i ekonomiczne ostatecznie doprowadziły d tego, że gmach wzniesiono z żelbetu. Jak podkreślają inwestorzy, ten budulec „pozwolił na wprowadzenie dodatkowych funkcji i także, dzięki swojej masie, dał stabilną strugę powietrza, co zapewnia stałe, optymalne warunki użytkowania i czyni ten obiekt wyjątkowym pośród innych powstałych w Europie”.

61Ta8rFqduGAczG1ykxvcrCtT7w5uDKrFuVQd0G2ySjF636gQkuRMY0WyQB6_lewicki-latak-tunel04.jpg

Ten oryginalny, wyrazisty budynek poza pomieszczeniami pomocniczymi kryje halę lotów – pionowy tunel o średnicy 4,5 metra, o zamkniętym obiegu powietrza, na dnie którego stoją wentylatory, wytwarzające strumień powietrza o prędkości dochodzącej do 310 km/h. Dzięki tym wentylatorom przeciętnej wagi dorosły człowiek może tu unieść się na wysokość od kilku do kilkunastu metrów.

Tunel aerodynamiczny ma służyć przede wszystkim rekreacji: amatorzy mniej typowych sportów mogą tu latać bez użycia żadnego dodatkowego osprzętu. Poza tym jednak obiekt może służyć do treningów profesjonalnych sportowców, czy np. służb specjalnych.

wKqvljIJfMqZ0P4WZ7M9BvOFIqw6jDl2gXcTjKJs6Nsil32b2S1qWdwbOWSu_lewicki-latak-tunel03.jpg

Tunel aerodynamiczny Flyspot to pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Wyposażony w najnowsze urządzenia techniczne jest zarazem jednym z najnowocześniejszych na świecie.

Tunel aerodynamiczny Flyspot
Lokalizacja: węzeł Warszawa – Zachód, okolice Ożarowa Mazowieckiego
Inwestorzy: Marcin Socha-Jakubowski, Jarosław Dąbrowski i Michał Braszczyński
Projektanci: Lewicki Łatak Architekci
Realizacja: 2014
Koszt inwestycji: 23 mln zł
Źródło ilustracji: flyspot.com


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Archiwum Państwowe w Białymstoku otwarte
Archiwum Państwowe w Białymstoku otwarte

Archiwum Państwowe w Białymstoku otworzy swoje podwoje już 20 czerwca 2018 roku. Nowoczesna placówka ...

Przedszkole w Lądku-Zdroju
Przedszkole w Lądku-Zdroju

Przedszkole w Lądku-Zdroju powstało dla 180 dzieci. Miało pomieścić – poza salami dla kilkulatków – ...

Webinarium: VELUX Archi-Vizje: Światło w architekturze 21.06.2018
Webinarium: VELUX Archi-Vizje: Światło w architekturze 21.06.2018

Zapraszamy 21 czerwca 2018 na bezpłatne szkolenie dla architektów, którego tematem będzie: „VELUX Ar ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera