Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Minimalizm jest dobry

 

Czas czytania: ~2 min


WkgI76ZybxHnVqF57Cso9ateLNcof961B1TPyWR1vnMFrpakb3tkU7xbdR7D_drzewo-z-but.JPG

OSB to bardzo interesujący materiał, ze względu na wytrzymałość, naturalność i prostotę, plusem jest także niewysoka cena. Można za jego pomocą realizować radykalny, surowy design. Jego „ascetyczność” może jednocześnie zaskakiwać, jak i zachwycać – mówi Marek Wróblewski z pracowni Minimalstudio Architects.

KA: Swoimi projektami (i nazwą pracowni) konsekwentnie udowadniacie, że z użyciem minimalnej ilości środków można tworzyć wyraziste i ciekawe projekty. Skąd pomysł na minimalizm, który nie jest u nas szczególnie popularny?
MW: Faktycznie wśród wielu osób obserwujemy przywiązanie do dużej ilości dodatków i ozdób. Nie ma w tym nic złego, każdy może wybrać to, w czym lepiej się czuje. W projektach, które wykonujemy staramy się częściowo odzwierciedlać nasz pogląd na design. Minimalizm to styl, który nas stale inspiruje. Szczególnie ten japoński i skandynawski. Poprzez minimalną ilość środków rozumiemy unikanie przesytu form, kolorów, materiałów na rzecz spójnej i eleganckiej aranżacji. Bazujemy na prostocie, która jest ponadczasowa i niezwykle funkcjonalna. Dlatego minimalizm ma przewagę nad innymi stylami, ciężko się nim znudzić lub przesycić.

Projektujecie wnętrza prywatnych mieszkań, surowe i „czyste”, wręcz ortodoksyjnie wyczyszczone z detalu, jak apartament „Monochrome” czy jednorodzinny dom „Karagany”. Czy to klienci przychodzą do was, chcąc mieć takie właśnie minimalistyczne mieszkania, czy wy przekonujecie ich do zalet takiego rozwiązania?

Projekty „Monochrome” czy „Karagany” nazywamy skrajnymi. To zdecydowanie przykłady wnętrz dla odważnych i konkretnych odbiorców. Zazwyczaj klienci zarówno w segmencie premium, jak i standard oczekują od nas czegoś „fajnego”, innego, nowoczesnego, bazując na inspiracjach zaczerpniętych z naszych innych projektów. Za każdym razem łączymy naszą fascynację minimalizmem, tworząc wnętrza dostosowane do indywidualnych potrzeb inwestora.

Dalsza część wywiadu w najnowszym numerze e-kwartalnika Krytyka Architektury


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

Najwyższy w Chorzowie
Najwyższy w Chorzowie

W czerwcu 2023 roku na chorzowskim Osiedlu Różanka rozpoczęła się budowa najwyższego budynku mieszka ...

Biura dla studentów
Biura dla studentów

Lipowy Office Park przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie został wybudowany w 2009 roku przez firmę Ho ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera