Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zrównoważone certyfikowane budynki 2024. Raport PLGBC.

 

Czas czytania: ~3 min


Raport pt. Zrównoważone certyfikowane budynki 2024 to analiza rocznych zmian na rynku zrównoważonych, certyfikowanych obiektów w naszym kraju. PLGBC prowadzi bazę budynków certyfikowanych w obecnych w Polsce systemach certyfikacji wielokryterialnej: BREEAM, DGNB, GBS, HQE, LEED, WELL i ZIELONY DOM. Raport przygotowano w polskiej i angielskiej wersji językowej, jest dostępny bezpłatnie.

 

Zrównoważone certyfikowane budynki 2024

Branża budowlana wyraźnie odczuła kryzys gospodarczy, który został wywołany falą nieprzewidzianych zdarzeń – pandemią COVID-19 i zaraz po niej wybuchem wojny w Ukrainie. Wzrost ceny paliw kopalnych oraz utrudniony dostęp do materiałów pociągnęły za sobą szereg czynników, których skutki były widoczne w ubiegłym roku. Nastąpiło zauważalne schładzanie rynku budowlanego, co w bezpośredni sposób przekłada się na rynek certyfikacji w Polsce.

 

Raport opracowany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC jest analizą rocznych zmian na rynku zrównoważonych obiektów, certyfikowanych w systemach wielokryterialnych obecnych w Polsce, tj. BREEAM, DGNB, GBS, HQE, LEED, WELL i ZIELONY DOM. Obejmuje dane rynkowe z okresu marzec 2023 - marzec 2024. Raport sporządzony jest na podstawie informacji zawartych w bazie budynków certyfikowanych, prowadzonej przez PLGBC (https://baza.plgbc.org.pl/). Tegoroczna odsłona raportu została opracowana według zmodyfikowanej metodyki, co wynika z dynamiki rozwoju i faktu certyfikowania poszczególnych budynków w różnych systemach i schematach certyfikacji.

 

- Tegoroczne zestawienie odwzorowuje wyraźnie koniunkturę na rynku: obserwujemy dużo mniejszy wzrost certyfikowanej powierzchni niż w latach poprzednich, co jest efektem mniejszej liczby nowych inwestycji. Jednakże nadal utrzymuje się stabilny wzrost liczby nowych certyfikowanych budynków, który przekroczył już liczbę dwóch tysięcy. Kontynuowany jest trend dynamicznego przyrostu certyfikowanych obiektów magazynowo-przemysłowych. Już w zeszłym roku certyfikowana powierzchnia magazynowa wyprzedziła powierzchnię biurową, a obecnie zbliża się do objęcia połowy całkowitej certyfikowanej powierzchni w Polsce. – podsumowała Alicja Kuczera, Dyrektorka Zarządzająca PLGBC.

 

W marcu 2024 roku certyfikowana powierzchnia wynosiła niemal 38,6 mln m2, z czego ponad 86% certyfikowanych jest w systemie BREEAM. W porównaniu do ubiegłego roku przybyło nieco ponad 2,1 mln m2 certyfikowanej powierzchni i tym samym stanowi to najmniejszy przyrost obserwowany na przestrzeni ubiegłych lat. W przeciwieństwie do poprzedniego roku, certyfikowano natomiast większą liczbę budynków. Można więc zauważyć ogólny trend certyfikowania obiektów o znacznie mniejszych powierzchniach.

 

W analizowanym okresie zaobserwowano znaczący wzrost liczby certyfikowanych budynków w sektorze mieszkaniowym. Certyfikowanych zostało 105 nowych domów, z czego niemal 70 w systemie ZIELONY DOM, który pod względem liczby budynków, stanowi już trzeci największy system w Polce.

 

W kontekście przyszłości certyfikacji w Polsce, Marcin Gawroński, Prezydent PLGBC podkreśla:

- Od lat obserwujemy wzrost zainteresowania certyfikacją i zapewne ten kierunek dalej będzie się utrzymywał. Oprócz wcześniejszych sił napędowych, takich jak oczekiwania funduszy inwestycyjnych i najemców, dobry, zrównoważony projekt czy chociażby aspekty marketingowe, dostajemy kolejne argumenty. Systemy oceny budynków to bardzo dobre narzędzia do realizacji strategii ESG oraz pozyskiwania finansowania. Zawierają szereg elementów, które można po niewielkiej transformacji przełożyć np. na kryteria zawarte w standardzie ESRS czy w Taksonomii UE. Dają też solidne podstawy do obliczeń śladu węglowego wbudowanego i operacyjnego (będących fundamentami dekarbonizacji), a także aspektów związanych z cyrkularnością i gospodarką o obiegu zamkniętym oraz bioróżnorodnością. Liczymy, że naprzeciw oczekiwaniom i działaniom sektora budownictwa wyjdą zmiany legislacyjne (np. w obszarze GOZ) i transformacyjne (przede wszystkim energetyka), które pomogą bardziej radykalnie przyśpieszyć proces dekarbonizacji polskich budynków.

 

Publikacja zawiera szczegółowe analizy, wykresy i zestawienia. Pobierz w wersji polskiej.

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Budownictwo, Technologie

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera