Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Minimalistyczny dom na wsi

 

Czas czytania: ~3 min


qENw9bvgEutZ0d80cRh1ovGTWYqskFFTQCGQTcqlZvWLcTxCo82cbTcH4lZ5_fot1.jpg

W hrabstwie Buckingham w Wielkiej Brytanii powstał niezwykły dom rodzinny zaprojektowany przez pracownię architektoniczną John Pardey Architects we współpracy ze Ström Architects. Minimalistyczny budynek z betonu, stali i szkła wykończony naturalnym kamieniem i drewnem na nowo zdefiniował pojęcie wiejskiej rezydencji.

Fk47CpWbShhw8HT14ISlQCu6V4bJOJ9GTAS9eL6apKBYuMNR6EWzwNG8YijX_fot2-1.jpg

Nowy budynek powinien stać się integralną częścią przestrzeni, w której się znajdzie. Dlatego architekci tak często wykorzystują w swoich projektach szkło, które jest nie tylko wizualnie lekkie i subtelne, ale też sprawdza się w zasadzie w każdym otoczeniu. Ogromne bezramowe okna wykorzystywane są coraz częściej nie tylko w prestiżowych obiektach użyteczności publicznej i biurowcach, ale też w domach jednorodzinnych nawiązujących do tradycji modernistycznych. Znakomitym przykładem tego trendu jest położony na skraju brytyjskiego parku krajobrazowego Hurst House.

YgchBZk17deRXJPXZzCFZCd0pUBlSDoVFiLN36X0xFhXvYA2c8yOUa0LOpF0_fot3.jpg

Dom dla rodziny
Marzeniem gospodarzy Hurst House było zbudowanie bardzo nowoczesnego i jednocześnie funkcjonalnego domu rodzinnego, dostosowującego się do zmieniających się potrzeb całej zamieszkującej go rodziny. Architekci zaproponowali im niestandardowe podejście do tego tematu. Bryła budynku składa się jakby z dwóch w nieoczywisty sposób połączonych prostopadłościanów. Pierwszy z nich, nieznacznie zanurzony w ziemi i wykończony kamienną elewacją otwiera się na dziedziniec od strony południowej. Znajdują się tam sypialnie dla dzieci. Z kolei ustawiona prostopadle do parteru bryła pierwszego piętra, zawierająca rozległy salon, kuchnię, jadalnię i sypialnię gospodarzy, została przewidziana jako główna przestrzeń życiowa mieszkańców budynku. Z tego też powodu została ona otworzona na stronę zachodnią, skąd roztacza się niesamowity widok na pobliski park krajobrazowy.

3OHGYJ1oQ6bzFWvCLj5GdObUI16ApD7FfojueiXPUv9QpzFDUmWXI0IBH6ga_fot4.jpg

Widok to część projektu
Piękna okolica, w której został wybudowany Hurst House stała się zasadniczą częścią koncepcji architektów projektujących dom. Z tego względu całe piętro od strony parku zostało przeszklone. Wyjątkowo wąskie aluminiowe profile okienne sprawiły, że zatracona została wyraźna granica między wnętrzem a zewnętrzną częścią budynku. Niezależnie od pory roku, mieszkańcy domu mają intensywne poczucie jedności z naturą. W Hurst House wykorzystano sięgające od podłogi do sufitu okna, które można całkowicie rozsunąć poszerzając przestrzeń wewnątrz budynku o ciągnący się wzdłuż całego piętra balkon. Z jednej strony bryły tworzącej piętro, wykorzystane zostały w pełni otwierane okna narożne. Ten sprytny zabieg sprawił, że słońce dociera tam praktycznie przez cały dzień maksymalnie doświetlając wnętrze.

xkwW0F5ykcfN01DTirhsK5rfQvU2wHfPvZkEgCTjwNu97V54RoZDfSxqRcoa_fot5.jpg

W zgodzie z naturą
Oprócz funkcjonalności i urody domu, równie ważnym kryterium dla mieszkańców Hurst House był aspekt ekologiczny. Z tego względu budynek jest nie tylko piękną wiejską rezydencją zintegrowana wizualnie z naturą, ale też jej przyjazną. Posiada on m.in. bardzo dobrą izolację termiczną, mały, ale wydajny kocioł gazowy z odzyskiem ciepła, system uzdatniania deszczówki oraz kolektory solarne, które ogrzewają wodę wykorzystywaną przez mieszkańców.

Źródło: PanoramAH


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec
Mies van der Rohe Award 2024 jedzie do Niemiec

25 kwietnia 2024 roku poznaliśmy laureata najważniejszego na naszym kontynencie plebiscytu na najpię ...

Retransmisja konferencji Kolor w architekturze
Retransmisja konferencji Kolor w architekturze

10 kwietnia 2024 w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie odbyła się pierwsza edycja konfere ...

Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.
Historyczna wieża ciśnień i Park Nauki Torus w Ciechanowie. Nowe realizacje.

Zbudowana w latach 70. według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego wieża ciśnień ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera