Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Osiedle Ozon – znamy projekt

 

Czas czytania: ~3 min


Osiedle Ozon ma powstać na Górce Narodowej w Krakowie. Inwestor, który buduje osiedle, już nie pierwszy raz sięga po konkurs architektoniczny, by znaleźć najciekawszy projekt dla przyszłych realizacji. Tak samo postąpił i tym razem, zapraszając do współpracy krakowski oddział SARP, który trzymał pieczę nad prawidłowym przebiegiem procedury konkursowej.

 

Osiedle Ozon ma powstać na Górce Narodowej w Krakowie. Inwestor, który buduje osiedle, już nie pierwszy raz sięga po konkurs architektoniczny, by znaleźć najciekawszy projekt dla przyszłych realizacji. Tak samo postąpił i tym razem, zapraszając do współpracy krakowski oddział SARP, który trzymał pieczę nad prawidłowym przebiegiem procedury konkursowej.

 

osiedle ozon

Osiedle Ozon zaprojektuje doskonale znana krakowska pracownia Ingarden & Ewý. To właśnie ci projektanci zgłosili według jury najlepszą propozycję układu urbanistycznego i wyglądu samych budynków. Krzysztof Ingarden i Jacek Ewý, laureaci Honorowej Nagrody SARP to bardzo znani krakowscy architekci. Przeszli do historii współczesnej architektury, projektując w latach 90. wspólnie z Aratą Isozakim  Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie, a niedawno jego rozbudowę. Według ich koncepcji powstało m.in. krakowskie centrum kongresowe, Małopolski Ogród Sztuki czy polski pawilon na EXPO w 2005 roku.

osiedle ozon

Konkurs na projekt Osiedla Ozon miał dwa etapy. W pierwszym uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować układ urbanistyczny osiedla o powierzchni około 10 ha. W drugim, do którego zakwalifikowano trzy zespoły projektowe, opracowywano koncepcję architektoniczną jednego z kwartałów działki. Nadesłane na konkurs prace oceniało jury w składzie: Jury konkursowe w składzie: Robert Kuzianik, KSK SARP Kraków – Przewodniczący sądu konkursowego, Rafał Zawisza, KSK SARP Kraków, Lidia Tobiasz, KSK SARP Rzeszów, Jacek Drogosz, Prezes Zarządu Zamawiającego, Adam Pietkiewicz, Wiceprezes Zarządu Zamawiającego, Adam Grela, Koordynator projektu, Piotr Knez, SARP Kraków – sekretarz organizacyjny konkursu. W drugim etapie, poza zwycięską pracownią  Ingarden & Ewý, brały udział także: B2 Studio z Krakowa oraz K&L art. Design Autorska Pracownia Projektowa Grzegorz Krychowski z Gdańska.

osiedle ozon

Osiedle Ozon zaprojektuje zespół Ingarden & Ewý, bo według konkursowego jury najlepiej opracowało wizję osiedla.

W uzasadnieniu werdyktu wysoko oceniono m.in. „spokojny i czytelny układ urbanistyczny, który daje nadzieję na zapoczątkowanie tworzenia uporządkowanej struktury przestrzennej w tej części miasta”. Architekci wykorzystali walory krajobrazowe miejsca oraz ułożenie budynków w odniesieniu do stron świata, a przestrzenie tworzące się między budynkami pozostawili wolne od komunikacji samochodowej, dając miejsce krajobrazowo ukształtowanej zieleni i ciągom pieszym. Jury doceniło pomysł na rozmieszczenie różnych funkcji rekreacyjnych, wykreowanie przestrzeni zarówno publicznych, jak prywatnych.

osiedle ozon

Osiedle Ozon ma mieć przyjazny mieszkańcom układ urbanistyczny. Ale i same bloki mają być nie tylko wygodne, ale i ładne. „Budynki zostały ukształtowane w taki sposób, aby poprzez uskoki na elewacjach zapewnić wszystkim mieszkaniom jak najlepszy widok na południe. Taki zabieg, dodatkowo wzbogacony rytmicznie rozmieszczonymi balkonami, pozwolił na stworzenie bardzo oryginalnej formy budynku mieszkalnego, odbiegającej znacznie od stereotypu bloku” - można przeczytać w uzasadnieniu werdyktu konkursowego. Architekci zdecydowali się na prostotę: oszczędnie posłużyli się detalem ograniczyli ilość użytych materiałów. W ten sposób budynki zyskały formy powściągliwe, a przez to eleganckie.
Budowa Osiedla Ozon ma ruszyć w 2018 roku. Docelowo ma w nim zamieszkań nawet 4 tysiące osób.

 

Osiedle Ozon
Lokalizacja: Kraków, ul. Banacha
Inwestor:  Megapolis
Projektanci: Ingarden & Ewý

Projekt: 2017
Początek realizacji: 2018

Liczba mieszkań w I etapie inwestycji: 183

Powierzchnia osiedla: 9600m2

Strona internetowa: www.osiedleozon.pl

Źródło informacji o konkursie: www.sarp.krakow.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursów Architektonicznych

Nowa architektura w przemysłowej okolicy
Nowa architektura w przemysłowej okolicy

Choć przemysł ciężki od lat nie definiuje już charakteru Górnego Śląska, wciąż w tym regionie istnie ...

Dla nowych mieszczan
Dla nowych mieszczan

419 kawalerek oraz 33 dwupokojowych mieszkań o metrażach od 25,58 do 37 m2 mieści budynek mieszkalny ...

Bryły od mieszkania
Bryły od mieszkania

Maćków Pracownia Projektowa realizuje kolejny projekt we Wrocławiu, zakończyła właśnie budowę pierws ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera