Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Wojska Polskiego – prace trwają

 

Czas czytania: ~3 min


1 sierpnia 2017 roku Muzeum Wojska Polskiego ogłosiło przetarg nieograniczony na budowę swojej nowej siedziby w Cytadeli Warszawskiej. Przetarg dotyczy I etapu prac, które obejmować mają m.in. „budowę pawilonu wystawowego MWP, dwukondygnacyjnego parkingu podziemnego, reprezentacyjnego placu, tunelu wjazdowego do Cytadeli, odtworzenie historycznego muru nad wjazdem, a także budowę niezbędnej infrastruktury technicznej, komunikacyjnej i zagospodarowanie terenu”.

 

1 sierpnia 2017 roku Muzeum Wojska Polskiego ogłosiło przetarg nieograniczony na budowę swojej nowej siedziby w Cytadeli Warszawskiej. Przetarg dotyczy I etapu prac, które obejmować mają m.in. „budowę pawilonu wystawowego MWP, dwukondygnacyjnego parkingu podziemnego, reprezentacyjnego placu, tunelu wjazdowego do Cytadeli, odtworzenie historycznego muru nad wjazdem, a także budowę niezbędnej infrastruktury technicznej, komunikacyjnej i zagospodarowanie terenu”.

viI4YQH7k0n2DC9ApsCpbPrXwHFji3K042mOu04hWfRWeYTD0XNKVndsqD7D_muzeum-wojska-polskiego01jpg.jpg

Muzeum Wojska Polskiego projektuje biuro WXCA, znane choćby z wysoko ocenianej siedziby Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Muzealna placówka na Cytadeli projektowana była już dawno, jednak kilka lat temu politycy zdecydowali, aby dołączyć do tego przedsięwzięcia także siedzibę Muzeum Historii Polski, co wpłynęło zarówno na wygląd planowanych zabudowań, jak i czas ich realizacji. 

AAXdn2rpZ4MBPD0Njj6TSrChIa09IJAsOwprnpF5fvKO6zMwO0vZh27AoCnc_muzeum-wojska-polskiego02jpg.jpg

Muzeum Wojska Polskiego w dawnej cytadeli

Muzeum Wojska Polskiego ma być częścią dużego założenia, które planowane jest w murach dawnej carskiej twierdzy. Cytadela Muzeów – bo taką ma nosić nazwę – ma się składać z trzech obiektów. Od 2015 roku działa tu już Muzeum Katyńskie (znalazło się w finale tegorocznej edycji konkursu Mies van der Rohe Award), w najbliższych latach powstać mają wspomniane Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. 

dMGXjLBtG6miytbfqwnOrO2pyv1sV1vU2ITsjvDbnXkv6IFU7N5ajnfqK9Kr_muzeum-wojska-polskiego03jpg.jpg

Muzeum Wojska Polskiego w tej chwili mieści się w jednym z budynków Muzeum Narodowego. Nie ma tam ani dobrych warunków do eksponowania bardzo specyficznych przecież zabytków polskiej wojskowości, nie ma też wystarczającej powierzchni ekspozycyjnej. Na Cytadeli muzeum zyska wreszcie właściwe warunki do prezentowania zbiorów. Ważnym elementem budowy nowego muzeum będzie budowa bramy wjazdowej: zostanie ona wybita w murze Cytadeli i osłaniającym ją od strony Wisłostrady wale ziemnym . Brama będzie na tyle szeroka, aby można było przez nią wprowadzić do środka ważne eksponaty – samoloty, czołgi, wozy bojowe itp. 

DtMb0aCkBwXf6cE7XAXu95TrSmh3okmxM89sCj4vQra5sU94Z2q0zlCMrZMN_muzeum-wojska-polskiego04jpg.jpg

Czy nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego jest konieczna?

"To moment symboliczny. Dla wojska jest niesłychanie ważne, że jest i chce być związane z kulturą wysoką. (...) Dlatego budowa nowego gmachu Muzeum Wojska Polskiego jest nie tylko koniecznością organizacyjną, kiedyś to muzeum musi mieć w końcu własną siedzibę. Po ponad 80 latach cały czas znajduje się pomieszczeniach Muzeum Narodowego. Przeniesienie pozwoli na lepsze wyeksponowanie zbiorów, dotarcie do szerokiej publiczności" - mówił  prof. Wojciech Fałkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

EJdZMog51Lc9ZWrKthY0v6QY7kAr7t9rYZNJvGSoIhgpa0fzIsW6T2Bq0hlL_muzeum-wojska-polskiego05jpg.jpg
yBqAiXzVbEkmGUwUODGiYTSoBl7EHKusbpfgIRt0uwHngTSDp5E8Jd5fiRgM_muzeum-wojska-polskiego06jpg.jpg

Muzeum Wojska Polskiego
Lokalizacja: Warszawa, Cytadela

Inwestor: Muzeum Wojska Polskiego

Projektanci: WXCA, zespół: Szczepan Wroński, Zbigniew Wroński, Jan Jaworski, Kuba Kupikowski, Grzegorz Sławiński, Paweł Grodzicki, Marta Sękulska, Krzysztof Budzisz, Daniel Rusiński, Patrycja Michalak – Dębiec, Michał Grzymała,Agnieszka Łańko, Katarzyna Kwiatkowska, Katarzyna Kowalczyk,Ewa Gajda, Agnieszka Nowicka, Katarzyna Błaszkiewicz, Michał Czerwiński, Maciej Rudnicki, Małgorzata Dembowska, Zanna Bujacz, Rafał Kłos, Anna Wójtowicz, Aleksander Hońca

Powierzchnia: 50 000 m2
Powierzchnia działki: 18,5 ha

Projekt: 2009 - 2015

Źródło wizualizacji:  www.wxca.pl,  www.muzeumwp.pl, www.facebook.com/biurobudowymuzeumwp

LYMN28uyvTdiWkfsUXKFZL0J7NroFUzpmQsUOqfEQBna1SS6MpqbnyrIYg6a_muzeum-wojska-polskiego07jpg.jpg
UAGvl8vBxiInOOWEnRKSd0kGT1raBlvegfvnKGn11zxDY15KhQXpTsBdKLNA_muzeum-wojska-polskiego08jpg.jpg
RtxPnylmjCz5quCrPgxTJHCxypLZSPJX7xU2V583HG9OsZwbqc7ZqBWmS9WZ_muzeum-wojska-polskiego09jpg.jpg

Film o projekcie:


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Muzeum, Wojsko Polskie, Architektura, Hot

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera