Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy Rynek w Poznaniu – zamiast PKS

 

Czas czytania: ~2 min


„Nowy Rynek w Poznaniu - to nietuzinkowy projekt, którego realizacja diametralnie zmieni fragment Poznania. Nowy Rynek wypełni przestrzeń znajdującą się w centrum miasta wielofunkcyjną zabudową, nadając jej zupełnie nowe oblicze i rolę. Projekt ten odpowiada na różne potrzeby nowoczesnych miast – łączy biznes, funkcje mieszkaniowe i społeczne” - tak tę prywatną i komercyjną inwestycję zachwala prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

 

„Nowy Rynek w Poznaniu - to nietuzinkowy projekt, którego realizacja diametralnie zmieni fragment Poznania. Nowy Rynek wypełni przestrzeń znajdującą się w centrum miasta wielofunkcyjną zabudową, nadając jej zupełnie nowe oblicze i rolę. Projekt ten odpowiada na różne potrzeby nowoczesnych miast – łączy biznes, funkcje mieszkaniowe i społeczne” - tak tę prywatną i komercyjną inwestycję zachwala prezydent Poznania,  Jacek Jaśkowiak.

 

Nowy Rynek w Poznaniu powstaje w miejscu dawnego dworca PKS, zbiegu ulic Matyi i Wierzbięcice. Kompleks wielofunkcyjnej zabudowy powstaje w oparciu o stworzonych przez biuro JEMS Architekci plan urbanistyczny, inspirowany układem przestrzennym Poznania z przełomu XIX i XX wieku, kiedy to miał miejsce dynamiczny rozwój terytorialny miasta. Warszawska pracownia coraz częściej ostatnio sięga po projekty, związane z urbanistyką – np. realizując przebudowę terenu Browarów Warszawskich czy projektując kompleks Gdynia Waterfront

CW5351bnTiuhA8zC0iqpYi3fNAkENABkFDVNAWyVyDvfdb3cm8slQUvDkDTx_nowy-rynek-poznan01jpg.jpg

Nowy Rynek w Poznaniu składać się będzie z pięciu budynków. W pierwszym etapie ma powstać sześciokondygnacyjny biurowiec, którego bryłę opracowała Maćków Pracownia Projektowa. W dalszej kolejności mają tu powstać obiekty, pełniące także funkcje mieszkaniowe czy handlowe. Cechą wyróżniającą Nowy Rynek spośród  innych inwestycji ma być rynek – ogólnodostępna i starannie zaprojektowana przestrzeń publiczna. Rynek ma scalać tę przestrzeń i przyciągać tu także tych ludzi, którzy nie będą użytkownikami nowych budowli.

 

Nowy Rynek w Poznaniu ma się wyróżniać zarówno pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni, atrakcyjną urbanistyką, ale i wartościową architekturą Inwestor chce do współpracy na wszystkich etapach realizacji zapraszać najlepsze polskie pracownie. Bryłę pierwszego budynku – wspomnianego biurowca - opracowała Maćków Pracownia Projektowa. 

oGKqAEqSBK1hXowrecRSWXu0gVnmjdoMQ0Xp0cNXVX7TiIZVLrC4ux1dkzus_nowy-rynek-poznan02jpg.jpg

się zrealizować – zobaczymy za kilka lat. Ciekawe na pewno jest to, że poza modnym certyfikatem LEED pierwszy etap projektu będzie ubiegał się o certyfikat „Obiekt bez Barier”. Oznacza to, że będzie on dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi, seniorów oraz osób nieposługujących się językiem polskim.
Pierwszy budynek Nowego Rynku w Poznaniu ma być gotowy w 2019 roku.

 

Nowy Rynek
Lokalizacja: Poznań, ul. Matyi i Przemysłowa
Inwestor: Skanska
Projekt architektoniczny I etapu: Maćków Pracownia Projektowa
Projekt urbanistyki: JEMS Architekci
Wykonawca: Skanska
Projekt: 2015
Realizacja: 2019

Powierzchnia działki: 3,8 ha
Całkowita powierzchnia najmu: ponad 100 000 m2

Powierzchnia najmu I etapu: 25 000 m2

Certyfikacja: LEED Gold
Źródło: www.skanska.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Hot

Teatr w fabryce
Teatr w fabryce

W 1922 roku przy ulicy Sienkiewicza w centrum Łodzi znani łódzcy fabrykanci Maurycy Wohlman i Adolf ...

Dom w mazurskim klimacie
Dom w mazurskim klimacie

W okolicy Trygortu powstanie dom autorstwa Pracowni Projektowej Marta Szlachta, który ma nawiązywać ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022 w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022 w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie

Zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia naszego dorocznego plebiscytu architektonicznego – Galę Pl ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera