Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom inspirowany Północą: Styl skandynawski w pigułce

 

Czas czytania: ~3 min


Jeszcze niespełna kilka lat temu o stylu skandynawskim nie było głośno. Dziś zarówno budowanie domów, projektowanie wnętrz, jak i styl życia podporządkowany został filozofii wywodzącej się z dalekiej Północy. Jakie są główne wyznaczniki stylu inspirowanego surową Skandynawią oraz na które elementy projektu należy zwrócić szczególną uwagę?

 

Jeszcze niespełna kilka lat temu o stylu skandynawskim nie było głośno. Dziś zarówno budowanie domów, projektowanie wnętrz, jak i styl życia podporządkowany został filozofii wywodzącej się z dalekiej Północy. Jakie są główne wyznaczniki stylu inspirowanego surową Skandynawią oraz na które elementy projektu należy zwrócić szczególną uwagę?

qP7cj8TjZfhwsApzxZ0gGPd8wtGyHE46KgnHLmlsj5VXnCYvFo7xKZ52Zw2q_dsc-0713jpg.jpg

Wyważony dobór detali dekoracyjnych, stonowana kolorystyka oraz prostota to kluczowe, choć nie jedyne cechy charakterystyczne skandynawskich inspiracji. Na to, czy dany budynek spełnia wymagania stawiane budynkom przywodzącym na myśl krajobraz Skandynawii wpływ mają bowiem nie tylko aspekty wizualne, ale i wykorzystane surowce oraz rozwiązania architektoniczne.

2A2IYe9CqQ057oB7eSEGfZUplZqXkK09aBgm7YFitbkSTScRiXYfy9BotE7i_ekonomiczny2b-frontjpg.jpg

Svenska hus, czyli dom ze Szwecji

Charakterystyczne dla dalekiej Północy są nieduże, przypominające chatki domki letniskowe, nazywane w Norwegii „hytte”, a w Szwecji „fritidshus” lub „sommarstugor”. Przyglądając się skromnej bryle takiego budynku można szybko wyodrębnić kilka kluczowych elementów, typowych dla architektury skandynawskiej. Po pierwsze, podstawowym surowcem jest drewno. Dla uzyskania zbliżonego efektu niekoniecznie cały szkielet i fasady muszą być wykonane właśnie z tego materiału. Odporne na działanie czynników zewnętrznych, proste w montażu i konserwacji drewnopodobne panele elewacyjne z powodzeniem zastąpią lite deski. Dużą rolę odgrywa także paleta barw. Klasycznym kolorem fasad jest najczęściej szary lub biały oraz, stanowiąca zdecydowanie najodważniejszą propozycję, intensywna czerwień, będąca znakiem rozpoznawczym nadmorskich, skandynawskich miasteczek. – Klasyczny skandynawski styl bardzo ciekawie komponuje się w zestawieniu z nowoczesnymi koncepcjami architektonicznymi. Bardzo popularne w ostatnich sezonach,również w Polsce, są domy dwuspadowe bez okapu o prostej bryle, które zazwyczaj wykorzystują elementy wykończeniowe o surowej estetyce – mówi Anna Góral specjalista ds. marketingu Galeco. – Bardzo często na rzecz estetyki w takich budynkach rezygnuje się ze standardowego półokrągłego orynnowania, zastępując je tzw. bezokapowym systemem rynnowym, którego elementy ukryte są w ociepleniu elewacji budynku, a sama rynna zasłonięta jest prostą, stalową maskownicą. Tak dopasowany system rynien nie tylko idealnie wkomponuje się w całość architektury, ale również zagwarantuje wydajne i skuteczne odprowadzanie wody opadowej z powierzchnidachu– dodaje Anna Góral.

U10RNldom5W5eRYJ3QxigDfPdk3zCpfKF815J0JTf99Pnh1a443PaQzFtLG1_dsc-0713jpg.jpg

Skandynawia od środka, czyli wnętrza w skandynawskim stylu

Harmonijny dom w stylu skandynawskim powinien nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz nawiązywać do północnoeuropejskiej zabudowy. – Zasady, jakimi należy się kierować podczas urządzania domu w stylu scandi ująć można w kilku krokach. Po pierwsze, podobnie jak na etapie projektowania i budowy domu, dużej uwagi wymaga dobór materiałów wykończeniowych. Zachowane w naturalnych kolorach tkaniny, surowe drewno, duże przeszklenia oraz przede wszystkim oszczędność detali dekoracyjnych i funkcjonalność zastosowanych rozwiązań – tak prezentuje się skandynawskie wnętrze w kaligraficznym skrócie – mówi Katarzyna Łabędzka, architekt wnętrz oraz właścicielka salonu Studio Progress. – Z pewnością nie warto, wbrew powszechnym przekonaniom, decydować się na monochromatyczne, wypełnione jedynie bielą wnętrze. Absolutny minimalizm nie ma wiele wspólnego ze stylem skandynawskim, dlatego dla przełamania jasnej kolorystyki korzystnie jest dobrać elementy wykonane z surowego drewna. Na tekstyliach efektownie prezentują się geometryczne desenie oraz grube, strukturalne sploty. Należy pamiętać, że styl skandynawski jest nie tylko prosty, ale i kreuje przytulny klimat we wnętrzu domu. Nawiązującym do natury aspektem staną się żywe rośliny doniczkowe, pozornie niepasujące do siebie, a także rustykalne dodatki, które pozwolą wprowadzić do wnętrza nieco naszych rodzimych akcentów – dodaje architekt. Meble powinny być proste, niemniej nie toporne. Łagodne konstrukcje, nie obciążające przesadnie przestrzeni oraz nowoczesne i funkcjonalne przykłady współczesnego wzornictwa przemysłowego doskonale wkomponują się we wnętrza skandynawskie, podnosząc ich standard oraz dbając o komfort mieszkańców.

LbKitTbyhIHnh3L9mqTveUc6woiP1dW1IJ9HGFhCWLZHP0eZf5unjgAfPvJT_fot-galeco-bezokapowyjpg.jpg

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dach

Trójszczytowy dom w Beskidach
Trójszczytowy dom w Beskidach

Projekt drewnianego domu zlokalizowanego w sercu Beskidu Żywieckiego, autorstwa pracowni RS+ Robert ...

Dom letniskowy jak za czasów PRL
Dom letniskowy jak za czasów PRL

Dom Wolin, zaprojektowany dla prywatnego inwestora przez biuro projektowe Pankowska & Rohrhofer, poł ...

Laboratorium z podwójną skórą
Laboratorium z podwójną skórą

Selvita to istniejące od 2007 roku polskie przedsiębiorstwo branży farmaceutycznej z siedzibą w Krak ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera