Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Honorowa Nagroda SARP dla Wojciecha Zabłockiego

 

Czas czytania: ~4 min


Honorowa Nagroda SARP – to najważniejsza nagroda, jaką może dostać w Polsce architekt. Przyznawana przez ekspertów z zawodowej organizacji jest ukoronowaniem kariery, bo wręczana jest za całokształt twórczości, za dorobek życia. W tym roku SARP przyznał ją Wojciechowi Zabłockiemu.

 

Honorowa Nagroda SARP – to najważniejsza nagroda, jaką może dostać w Polsce architekt. Przyznawana przez ekspertów z zawodowej organizacji jest ukoronowaniem kariery, bo wręczana jest za całokształt twórczości, za dorobek życia. W tym roku SARP przyznał ją Wojciechowi Zabłockiemu. 

Wojciech Zabłocki

Wojciech Zabłocki, Źródło www.sarp.org.pl

Honorowa Nagroda SARP przyznawana jest od 1966 roku, jej pierwszym laureatem był Romuald Gutt. Choć wręczana za całokształt twórczości, dziś trafia najczęściej do rąk aktywnych architektów, będących raczej u szczytu, niż na końcu kariery (w ostatnich latach przyznano ją m.in. pracowni Arch Deco, Bulanda i Mucha, w 2016 roku zdobył ją Stanisław Deńko.

Centrum Sportowe w Zgorzelcu

Centrum Sportowe w Zgorzelcu,źródło www.csr.zgorzelec.eu

Honorową Nagrodę SARP 2017 przyznała kapituła, złożona z laureatów lat ubiegłych, architektów Michała  Baryżewskiego, Stanisława Deńkę, Włodzimierza Muchę i Grzegorza Stiasnego oraz Prezesa SARP Mariusza Ścisłę. Kapituła uzasadniając swoją decyzję napisała, że nagrodę przyznano m.in. za „twórcze, trafne w treści i w formie dzieła, wzbogacające rodzimy dorobek kulturowy naszych czasów, odzwierciedlające także wysokie standardy cywilizacyjne bieżącej epoki, za świadectwo, że Architektura nie zamyka się tylko w budowaniu, a jest stanem ducha, którego energia znajduje ujście w różnych dziedzinach twórczości i twórczych pasji, za świadectwo, że Idee architektoniczne potrafią przekraczać granice kulturowe i służyć porozumieniu między ludźmi z całego świata, za świadectwo, że forma architektoniczna może za dotknięciem czarodziejskiej różdżki Twórcy wyjść poza statyczne ograniczenia konstrukcji w sferę poezji”.

Hala Widowiskowo - Sportowa w Głogowie

Hala Widowiskowo - Sportowa w Głogowie,źródło www.chrobry-glogow.pl

Laureat Honorowej Nagrody SARP 2017, Wojciech Zabłocki, urodził się w 1930 roku w Warszawie. W 1954 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, rok później został członkiem SARP. Przez lata praktykę zawodową łączył z działalnością pedagogiczną. Obok pracy architektonicznej nie mniej ważnym elementem kariery Zabłockiego był sport. Autor wielu hal sportowych był zarazem wybitnym szermierzem, trzykrotnym medalistą olimpijskim (Melbourne 1956, Rzym 1960, Tokio 1964), wielokrotnie zdobywał medale na mistrzostwach świata i Polski. 

Pomnik Bitwy o Monte Cassino, Warszawa

Pomnik Bitwy o Monte Cassino, Warszawa, fot. Adrian Grycuk, Wikimedia

Laureat Honorowej Nagrody SARP 2017, Wojciech Zabłocki jest przede wszystkim autorem licznych obiektów sportowych. Do najważniejszych z nich należy Treningowy Ośrodek Olimpijski, zaprojektowany w 1962 roku, a zbudowany w 1964 na terenie warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Cztery niewielkie (15x30 metrów) hale sportowe Zabłocki zaprojektował wspólnie z konstruktorem Stanisławem Kusiem, z którym pracował przy bardzo wielu realizacjach (konstrukcje budowli projektowanych przez Zabłockiego opracowywali także m.in. Roman Wilczyński i Ludwik Szwedowski).  Tuż obok czterech hal w 1970 roku Zabłocki zaprojektował także Salę Gier, dobudowaną w 1974 roku do istniejącej hali lekkoatletycznej. Wszystkie budynki na AWF w Warszawie mają wiszące dachy, rozpiętych na stalowych linach i zakotwiczonych w stalowych słupach konstrukcyjnych. Dzięki bardzo nowoczesnej, lekkiej konstrukcji budynki są jasne (mają duże przeszklenia), a ich wnętrza nie musiały być dzielone słupami, dźwigającymi dach. 

Pomnik Powstańców Śląskich, Katowice

Pomnik Powstańców Śląskich, Katowice

Laureat Honorowej Nagrody SARP 2017, Wojciech Zabłocki zaprojektował wiele hal sportowych w mniejszych miastach. W latach 70. powstały obiekty m.in. w Koninie, Puławach, Zgorzelcu, Lesznie. W latach 1987 – 1998 powstała sala sportowa w Głogowie, w 2000 roku Zabłocki zaprojektował szkolną salę sportową w Choszcznie, rok później – ośrodek rehabilitacji olimpijczyków i paraolimpijczyków w Michałowicach. Wszystkie te obiekty odznaczają się nowoczesnymi konstrukcjami, idealnie dopasowanymi do potrzeb sportowców. W latach 80. Wojciech Zabłocki pracował w Syrii – tam zaprojektował m.in. efektowny kompleks hali widowiskowej i basenów olimpijskich w Aleppo oraz duży i bardzo nowoczesny Ośrodek Olimpijski w Latakii. 

Treningowy Ośrodek Olimpijski,AWF Warszawa

Treningowy Ośrodek Olimpijski,AWF Warszawa

Wojciech Zabłocki jest także współautorem dwóch znanych pomników. W 1965 roku projekt, stworzony przez Zabłockiego i rzeźbiarza, Gustawa Zemłę otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie na Pomnik Powstańców Śląskich. W 1967 roku pomnik stanął na lekko uniesionym cokole, na placu w samym centrum Katowic. W tym samym czasie tuż obok trwała budowa hali Spodek. W 1999 roku Zemła i Zabłocki wygrali konkurs na pomnik Monte Cassino w Warszawie – projekt zrealizowany został w 2002 roku. 

Centrum Sportowe w Zgorzelcu

Centrum Sportowe w Zgorzelcu,źródło Google Maps

Uroczystość wręczenia Honorowej Nagrody SARP 2017, połączona z otwarciem wystawy dorobku tegorocznego Laureata odbędzie się 1 grudnia 2017 roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich 

Pałac Sportu w Koninie

Pałac Sportu w Koninie,źródło www.lm.pl

Zobacz wywiad z Wojciechem Zabłockim w Krytyce Architektury 1/2012

 

http://krytyka-architektury.info/www_new/pl/ka_1_2012-am-21.html


Podepnij swój artykuł

tagi

Hot

Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji
Milestone Wrocław Fabryczna - akademik nowej generacji

373 pokoi, a w nich 512 łóżek ma się pomieścić w akademiku, jaki powstanie przy ulicy Fabrycznej we ...

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera