Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ulice Nowej Pragi – WXCA z nagrodą

 

Czas czytania: ~3 min


Ulice Nowej Pragi – pod taką nazwą odbył się konkurs architektoniczno-urbanistyczny na projekt nowej wizji ulic Strzeleckiej i Środkowej, zlokalizowanych w sercu Nowej Pragi, na prawym brzegu Wisły. To część dużo większego projektu rewitalizacji, która ma objąć całą dzielnicę.

 

Ulice Nowej Pragi – pod taką nazwą odbył się konkurs  architektoniczno-urbanistyczny na projekt nowej wizji ulic Strzeleckiej i Środkowej, zlokalizowanych w sercu Nowej Pragi, na prawym brzegu Wisły. To część dużo większego projektu rewitalizacji, która ma objąć całą dzielnicę.

Ulice Nowej Pragi – WXCA z nagrodą

Ulice Nowej Pragi, czyli konkurs architektoniczno-urbanistyczny na wykonanie koncepcji zagospodarowania ul. Środkowej i Strzeleckiej wraz z sąsiadującymi przestrzeniami publicznymi został ogłoszony 30 maja tego roku. @5 września poznaliśmy autorów najlepszej wizji – to warszawska pracownia WXCA. Wygląda na to, że w najbliższych latach ten zespół architektów będzie miał duży wpływ na wygląd stolicy. Zaledwie kilka dni temu WXCA otrzymali pierwszą nagrodę w konkursie na projekt trzeciego odcinka nadwiślańskich bulwarów.

Ulice Nowej Pragi – WXCA z nagrodą

Ulice Nowej Pragi – to część dużego projektu rewitalizacji całej, położonej na prawym brzegu Wisły i zaniedbanej dzielnicy. W ramach tego przedsięwzięcia remontowane są kamienice, wymieniane instalacje, ale nie tylko. Jak mówi  Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy: „Rewitalizacja to nie tylko remonty budynków i ulic czy podłączanie do sieci cieplnej. To także przemiany przestrzeni publicznej tak aby była ona przyjaźniejsza i atrakcyjniejsza dla mieszkańców.”

Ulice Nowej Pragi – WXCA z nagrodą

Na konkurs „Ulice Nowej Pragi” swoje projekty nadesłało dwanaście pracowni. Oceniało je jury w składzie:  Piotr Sawicki – Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego – Przewodniczący Sądu, Jarosław Adamczuk – Centrum Wspierania Rodzin Rodzinna Warszawa, Paweł Detko – sędzia SARP, Jacek Grunt-Mejer – Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, Pełnomocnik ds. rewitalizacji, Michał Olszewski – zastępca prezydenta m.st. Warszawy, Daniel Piotrowski – sędzia Referent, Paulina Sikorska – sędzia TUP, Magdalena Staniszkis – sędzia SARP i Wojciech Zabłocki – burmistrz dzielnicy Praga-Północ. W pracach jury uczestniczyli też eksperci Michał Krasucki – Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków i Marek Kutaszewicz – Biuro Polityki Mobilności i Transportu.

 

Ulice Nowej Pragi – WXCA z nagrodą

Pierwszą nagrodę w konkursie „Ulice Nowej Pragi” przyznano m.in. za elastyczność, dającą możliwość dostosowywania wyglądu ulicy do zmieniających się potrzeb, za starannie zaprojektowaną zieleń, za odpowiednio opracowaną wizję uspokojenia ruchu i ukształtowania wnętrz ulic zapewniających bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom. Projekt WXCA doceniono także za „umiejętną dyspozycję przestrzenną dla wnętrza ulicy, definiowanej atrakcyjnym układem zieleni, posadzek, "mebli miejskich" przy użyciu stosunkowo prostych środków technicznych”. Ale na tym nie koniec: projekt nie ograniczał się bowiem do planowania trawników, miejsc parkingowych czy małej architektury. To taże rozwiązania uranistyczne. WXCA doceniono m.in. za: „wzorcowo rozwiązany plac u zbiegu ulic Szwedzkiej i Strzeleckiej, z uzupełnieniem pierzei wokół prostokątnego zielonego skweru i z ekspozycją elewacji fabryki Schichta oraz  atrakcyjne rozwiązania trójkątnych placów na skrzyżowaniach ulic Strzeleckiej i Konopackiej oraz Kowieńskiej i Środkowej z 11 Listopada, silnie wzmacniające tożsamość każdego z tych miejsc, zielonego skweru przy ul. Konopackiej i Strzeleckiej oraz roli komunikacyjnej i usługowej - z nowym pawilonem w miejscu likwidowanej stacji benzynowej u  zbiegu ulic Kowieńskiej i Środkowej”.

Ulice Nowej Pragi – WXCA z nagrodą

Pierwszą nagrodę w konkursie „Ulice Nowej Pragi” otrzymał zespół w składzie: zespół: Szczepan Wroński, Małgorzata Dembowska, Monika Lemańska, Anna Majewska (wizualizacje: Vivid Vision). Drugiej nagrody jury nie przyznało, wręczając dwie trzecie nagrody równorzędne dla pracowni mamArchitekci Sp. z o.o. z Warszawy oraz zespołu Bartłomiej Brzostek i Katarzyna Cap z Puław. W konkursie wręczono także równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je: PL STUDIO Patryk Żurawski i Agnieszka Łańko z Warszawy; Fundacja Napraw Sobie Miasto z Katowic oraz Agnieszka Lewandowska z Warszawy.

 

Źródło: um.warszawa.pl, www.facebook.com/wxcawarsaw


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursów Architektonicznych, Hot

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.
Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.

Sarnie Osiedle to projekt, który został opracowany przez uznaną pracownię architektoniczną Medusa Gr ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera